Категорії
Освіта за кордоном

Навчання дітей за кордоном

 • В якому віці дітям краще почати навчання за кордоном?
 • Як вступити в школу за кордоном?
 • Документи, необхідні для вступу в іноземну школу
 • Чи потрібно вивчити мову перед поїздкою?
 • Полілінгвістичні країни Європи
 • Скільки коштує навчання в школі за кордоном?
 • Чи можна вчитися за кордоном безкоштовно?

Дати гідну освіту дитині – це, як не банально, один з головних обов’язків батьків. Саме від цього залежить кар’єра і можливість забезпечити себе в дорослому житті всім необхідним. Про освіту потрібно замислюватися не тоді, коли дитина уже закінчує школу і вступає до вузу, а набагато раніше – коли тільки повинна піти в школу. Багато батьків вважають за краще дати дитині зарубіжну освіту, вважаючи, що вона краща – інформативніша, корисніша і простіша для засвоєння, ніж вітчизняна.

Вибір навчального закладу залежить від багатьох факторів, але найголовніші – такі:

 • державна орієнтація (в якій країні батьки хочуть, щоб дитина отримала освіту);
 • вік дитини (вибрати вуз для іноземця набагато простіше, ніж початкову школу);
 • проживання з батьками в обраному місті або повний пансіонат (в останньому випадку варіантів шкіл значно менше, але все ж достатньо);
 • вартість навчання (в різних школах навіть в одному місті вартість навчання може суттєво відрізнятися, і іноді це і є визначальним критерієм).

У скільки років краще почати навчання за кордоном?

Це одне з найголовніших питань. Де та межа, коли дитині вчитися ще не пізно, але вже і не рано? Фахівці однозначно не рекомендують починати навчання в початковій школі. Теоретично так можна, але на практиці це – не найкращий варіант. І навіть той факт, що в більшості країн світу в першому класі немає оцінок (відбувається адаптація дітей до нових умов), це не впливає на цю думку: така адаптація навіть в рідній країні проходить складно, а якщо мова йде про навчання дітей за кордоном – тим більше.

В такому ранньому віці (6-8 років) далеко не всі діти готові розлучитися на тривалий час з батьками. Вони ще не самостійні і потребують опіки. Тому психологи одностайні в думці, що починати навчання дітей за кордоном в цьому віці небезпечно: це може спричинити серйозні психологічні травми.

Якщо дитина живе в цій країні з батьками

У такому випадку питання відпадає саме собою: як тільки дитина досягає віку, коли пора віддавати в дитячий сад або в початкову школу, не варто це відкладати: потрібно здобувати освіту, що відповідає віку дитини.

У багатьох країнах є не тільки сади, а й ясла. Чи варто віддавати туди дітей? Якщо обоє батьків україномовні, в цьому є сенс: малюк познайомиться з культурою тієї країни, де живе. Якщо ж один з батьків – носій місцевої мови і культури, віддавати дитину в ясла немає необхідності.

Дитячий садок – зовсім інша справа. В цілому ж звичайні дитячі сади розраховані на наступний вік:

Франція 2,5-5 років
Англія 2-4 роки
Голандія 2-4 роки
Швеція 2-4 роки
США 2-5 років

Далі діти проходять підготовку до школи, або йдуть відразу в початкову школу, де і отримують стандартну освіту.

Якщо дитина буде жити в пансіонаті

Починати навчання дітей за кордоном рекомендується у віці 10-15 років. У 10 дитина вже досить самостійна, але при цьому мовний апарат ще здатний адаптуватися під нову мову, завдяки чому дитина незабаром зможе спілкуватися іноземною мовою не тільки з хорошим словниковим запасом, але і без акценту.

З іншого боку, в 14-15 років дитина вже більш доросла, здобула непогану «рідну» освіту (в цьому віці закінчують 8 або навіть 9 клас) і, ймовірно, має досвід проживання окремо від батьків – в таборі, в тривалих поїздках з класом. У цьому віці діти більш комунікабельні, вміють налагоджувати відносини, тому влитися в новий колектив їм буде простіше.

Пізніше вступити в іноземну школу буде складно: країни, де освіта традиційно вважається високоякісною (Англія, Швейцарія) не приймають іноземних учнів в старші класи. Можна тільки переходити між школами, але почати навчання в останніх класах тут не вийде: або ж отримати атестат в Україні і вже вступати одразу в університет, або ж зайнятися цим питанням раніше, вступити до середньої школи, а потім, за бажанням, перевестися в іншу, більш престижну.

Як вступити в школу за кордоном?

Процедура вступу в кожній школі своя, вона чітко сформована і прописана в статуті. Часто вона розміщується і на офіційному інтернет-сайті, що дозволяє відразу відсіяти школи з дуже складними вимогами.

У престижнішу школу важче потрапити, але престиж не завжди пов’язаний з якістю освіти – це може бути грамотна реклама, імідж статусної школи закритого типу, умови проживання, позакласна робота. Тому не варто зупинятися на одній школі – краще вивчити кілька варіантів, і вибрати оптимальний.

Вступ в школи закордоном відбувається не так стрімко, як у нас – в серпні приніс документи, а у вересні вже вчишся. Тут кандидати проходять тестування знань, особисту співбесіду, члени приймальної комісії складають психологічний портрет учня. За результатами цих заходів виноситься рішення: вступив чи ні. Зазвичай прийом заявок відбувається в січні-лютому, а розгляд їх – в травні-червні. Якщо ж прийшла відмова, не варто засмучуватися: можливо, в школі буде недобір, і тому будуть приймати тих, хто не пройшов відразу. Хоча, звичайно, краще розглядати відразу кілька варіантів.

Тобто, готуватися до вступу потрібно як мінімум за рік – дізнаватися вимоги, подавати запити, вивчати варіанти. Потім треба буде виконати тест (в деяких школах його можна пройти віддалено, але частіше все ж потрібна особиста присутність учня) і чекати результат.

Варто зазначити, що для комісії зовсім не завжди визначальним чинником є платоспроможність батьків. Навіть коли вони готові оплатити навчання на кілька років вперед, якщо дитина не підходить за рівнем знань, швидше за все, її не візьмуть.

Власне, з цієї причини не рекомендується відкладати вступ до 15 років. Краще спробувати, наприклад, в 14 – і якщо в цьому році не вийде, тоді залишиться ще один рік в запасі, щоб підготуватися більш ретельно і вже вступити.

Документи для вступу в іноземну школу

Точний перелік документів уточнюється в адміністрації обраного навчального закладу. Найчастіше список виглядає наступним чином:

 • закордонний паспорт дитини з терміном придатності не менше одного року (в деяких школах вимагають, щоб термін дії відповідав всьому періоду навчання);
 • атестат або табель за останній навчальний рік;
 • рекомендаційний лист класного керівника або адміністрації школи;
 • рекомендаційний листи вчителя іноземної мови (якщо вивчалась мова, якою буде відбуватися навчання) або профільного предмету (якщо школа профільна – з математичним, фізичним, IT-ухилом);
 • результати тесту на знання мови;
 • дипломи та нагороди, отримані за останні 2 або 3 роки;
 • карта щеплень.

Всі документи повинні бути перекладені на іноземну мову та нотаріально засвідчені. Зазвичай термін подачі документів невеликий, тому їх підготовкою варто зайнятися заздалегідь.

Чи потрібно вивчити мову перед поїздкою?

Звичайно, знання мови навчання – це велика перевага. Уявіть себе на місці дитини в незнайомому місці, де всі розмовляють чужою мовою. Звичайно, через кілька місяців можна почати щось розуміти і навіть заговорити, але час буде безповоротно втрачено. Тому визначившись зі школою або хоча б країною навчання, необхідно приступати до вивчення іноземної мови. Втім, якщо говорити про полілінгвістичні країни, то тут потрібно визначатися саме зі школою, так як в різних регіонах тут використовуються різні мови.

Полілінгвістичні країни Європи

Країна Мови
Бельгія французька, голландська, німецька
Швейцарія французька, німецька, англійська
Кіпр грецька, турецька
Мальта мальтійська, англійська
Фінляндія фінська, шведська

При цьому важливо пам’ятати, що вивчення мови має здійснюватися не за нашою шкільною програмою і не на курсах випускників, а в ідеалі в приватних заняттях з носієм – він зможе дати не тільки теорію, а й практику, якої так часто не вистачає. Адже живучи в іншій країні, дитині потрібно користуватися не тільки літературною, а й розмовною мовою, яка часом істотно відрізняється.

Корисними також будуть мовні табори – це чудовий варіант для літніх канікул: дитина вивчає мову, та й програма в таборах часто цікава.

Не варто очікувати, що дитина буде знати мову на всі 100% або хоча б на 80%. Але тієї бази, яку можна отримати, наприклад, за рік навчання, буде достатньо, щоб адаптуватися і спочатку розуміти хоч щось. Опинившись вперше в іншій країні, розуміти 10-20% від того, що тобі кажуть – це вже гарний результат.

Не варто вибирати школу, в якій багато дітей з України. На перший погляд здається, що це вдале рішення, тому що:

 • дитині буде з ким спілкуватися;
 • вона не забуде рідну мову;
 • не буде відчувати себе самотньо.

Насправді це – велика помилка. Спілкуючись рідною мовою, у дитини не буде потужного стимулу вивчати іноземну, а значить, і освоювати шкільну програму. Тут варто згадати, для чого саме вибирають навчання дітей за кордоном.

Скільки коштує навчання в школі за кордоном?

Це залежить від країни, від популярності школи, від форми власності (державна загальноосвітня, державна спеціалізована або приватна). Державні – дешевше. Приватні – дорожче.

Ціни на навчання за кордоном

Назва школи Країна Вартість 1 року навчання
Коледж Дю Лемен Швейцарія 79 440 євро
Aiglon College Швейцарія 60 300-93111 євро
Школа La Garenne – франко-англійська Швейцарія 73 250 євро
Вінчестерський коледж Велика Британія 46 070 євро
Челентенський коледж Велика Британія 46 200-47 400 євро
Школа скелі Франція 38 940 євро
Школа Кентс-Гілл США 46 000 євро

До цієї суми варто додати витрати на разовий внесок (у багатьох школах він обов’язковий і змінюється з року в рік), на поїздки зі класом і спортивним клубом, а також просто на проживання.

Чи можна вчитися за кордоном безкоштовно?

Як не дивно, але така можливість є! У деяких країнах працюють спеціальні програми, за якими потенційним іноземним учням виплачуються гранти (стипендії). Так країна стимулює приїзд іноземців, які, ймовірно, продовжать тут подальше навчання, а пізніше – будуть працювати і платити податки.

Варто відзначити, що найчастіше конкурс в таких програмах великий. Але, можливо, саме вашій дитині вийде досягти своєї мети.

Програми безкоштовного навчання

Назва Країна Опис Що покриває Що не покриває
Проекти HMC Велика Британія Програма орієнтована на жителів Центральної і Східної Європи. Щорічно видається 65 стипендій. Навчання, проживання, харчування, поїздки зі школою. Додаткова фінансова допомога – 700 євро Перельоти, вступний внесок в школу, кишенькові витрати
FLEX США Надає право на безкоштовне навчання в США, але при цьому школа вибирається на розсуд організаторів програми Переліт, навчання, проживання в родині. Додаткова фінансова допомога – 125 $ в місяць. Кишенькові витрати.
СКУ США, Канада, Італія, Велика Британія, Норвегія, Індія, Голландія, Китай Міжнародна програма – щороку різні навчальні заклади виділяють місця. Дворічне навчання, переліт, проживання. Кишенькові витрати

Навчання дітей за кордоном – це чудові перспективи. Це – правильне рішення, яке допоможе в подальшому розвитку дитини як особистості і як фахівця міжнародного рівня. Залишилася справа за малим: вибрати, де здобути освіту.