Категорії
Освіта за кордоном

MBA освіта за кордоном: особливості та характеристики

MBA за кордоном

Самостійно освоїти управлінські навички дуже складно. Також складно отримати відповідні знання в університетах, спеціалізація яких не спрямована на конкретне вивчення дисциплін з менеджменту і управління. В останні роки у вузах країни з’явилося безліч напрямків з ділового адміністрування, проте не всі мають високу кваліфікацію, хороший викладацький склад і надають низький рівень знань порівняно з більшістю зарубіжних МВА-шкіл. Які МВА за кордоном користуються найбільшою популярністю, дають найбільші переваги своїм випускникам і вважаються найкращими? Середня та вища освіта за кордоном

Що таке МВА?

Майстер (або магістр) ділового адміністрування є кваліфікаційним рівнем в управлінській діяльності (менеджменті). Абревіатура МВА походить від англійського Master of Business Administration і за кордоном позначає ту ж ступінь, що й у вітчизняних країнах. Отримання даної кваліфікації передбачає здатність випускників виконувати поставлені завдання і цілі для керівників вищої та середньої ланки. Навчання за даною спеціалізацією, залежно від різних університетів і напрямків, може тривати протягом 2-5 років.

Незважаючи на те, що МВА за кордоном отримало широке поширення, досі немає єдиного кваліфікаційного стандарту, який би дозволяв однаково оцінювати результативність освіти випускників з різних країн та університетів. У кінцевому підсумку, це призводить до різних оцінок діяльності МВА-програм, а також до неможливості об’єктивного і одностороннього порівняння якості освіти. Прикладом тому можуть послужити різні оцінки і рейтинги, які надаються міжнародними періодичними виданнями та журналами, наприклад Financial Times або The Guardian.

Історія появи МВА

Вперше прототипи сучасних освітніх програм МВА з’явилися в США і Європі в самому кінці 19 століття. У той час створення великих компаній потрібні були освічені управлінці, які були здатні здійснювати свою діяльність з науковим підходом. Широке поширення МВА в Європі і США одержало в середині минулого століття. На сьогоднішній день у всьому світі діють організації, що надають своїм випускникам подібні кваліфікаційні ступені — деякі з них визнаються в усьому світі, інші — тільки у визначеному регіоні. Середня та вища освіта за кордоном

Ґрунтуючись на матеріалах англомовної Вікіпедії, можна зробити певні висновки щодо історичного розвитку МВА в світі:

 • Першою школою, яка привласнювала повноцінні кваліфікації МВА своїм випускникам, є бізнес-школа Лою при Дартмутському університеті, яка вже в 1900 році присвоювала своїм випускникам ступінь Магістра наук в комерції, яка пізніше трансформувалася в МВА.
 • Гарвардська МВА-школа була заснована в 1908 році, в її складі було 15 членів факультету і близько 50 студентів. Згодом школа стала більшою, а її популярність перевищила всі існуючі в світі.
 • Наступна програма з’явилася також у США, в школі Слоуна при Массачусетському Технологічному університеті в 1930 році.
 • У 1950 році почала діяти школа Річарда Айві при Університеті Західного Онтаріо в Лондоні (Канада). Там також почали присвоювати своїм випускникам ступінь МВА.
 • Слідом, у 1950-1970 роках, стали з’являтися інші бізнес-школи, які на сьогоднішній день набули популярності як в Європі, так і в Азії та Америці.

У чому полягає суть зарубіжних МВА-програм?

Навчання МВА за кордоном нічим не відрізняється від аналогічних схем навчання у нас. Так, на сьогоднішній день, існує кілька різновидів навчання МВА за кордном:

 • Full-time MBA – це класична форма освіти у сфері менеджменту. Характеризується оптимальним поєднанням як лекційних, так і семінарських занять. Як правило, середній вік учнів на даних програмах становить 28-29 років, це управлінці, які працюють менеджерами протягом 5 років. Середня та вища освіта за кордоном
 • Part-time MBA – програма навчання у вечірні години. Такі програми оптимально підходять для людей, які не хочуть відриватися від роботи або покидати сім’ю на весь час навчання. Середній вік учнів становить близько 33-35 років. Часто вечорами, після навчання, проводяться зустрічі з представниками міжнародних компаній, налагоджуються ділові зв’язки.
 • Distance MBA. Вперше програма дистанційного навчання МВА була запущена в 1996 році і тоді на подібній системі отримання ступеня навчалися лише 14 осіб. Сьогодні налічується близько 4 мільйонів людей, які хочуть отримати ступінь магістра у сфері адміністрування та менеджменту.
 • Executive MBA. Дана програма призначена для тих управлінців, які мають серйозний досвід роботи. Як правило, учні — це топ-менеджери, які не можуть кинути власний бізнес заради навчання, їх вік — не менше 37 років, а досвід роботи може складати не менш 10 років. Особливо швидкі темпи розвитку за даною програмою МВА спостерігаються в азіатських країнах.

Як і куди можна поступити для навчання МВА за кордоном?

Для того, щоб навчатися в МВА в зарубіжних країнах, необхідно ознайомитися з існуючими пропозиціями в інших країнах. Припустимо, ви хочете отримати освіту МВА в Китаї. Для цього потрібно ознайомитися з усіма доступними ВНЗ, які пропонують таку систему навчання, а потім ознайомитися зі всіма істотними умовами. У кожному певному університеті висувають свої вимоги, необхідні для вступу. Так, для здобуття МВА освіти за кордоном, бажано знати іноземну мову країни перебування (якщо навчання в Китаї — китайську, якщо у Франції — французьку і т. д.). Середня та вища освіта за кордоном

Інше важливе питання, яке цікавить багатьох читачів, це наявність можливостей навчання в різних країнах. Зазначимо, що є можливість навчання у розвинутих країнах. Відзначимо найбільш популярні програми МВА за кордоном:

 • МВА в США. Найбільш популярні, престижні і знамениті університети в світі. Сюди можна віднести університет Гарвард, Массачусетський Технічний Університет, Університет Нової Англії, Університет Міссурі, Вартонську школу бізнесу Філадельфійського Університету і т. д. Вартість навчання у таких університетах складає, в середньому, 30 000 доларів в рік.
 • МВА в Німеччині представлено навчанням у престижних Університетах Лейпцига і Університеті Маннхайма, школі бізнесу при Ройтлингенському Університеті і т. д. Середня вартість навчання за рік знаходиться в межах 18 тисяч євро.
 • МВА в Іспанії представлено численними університетами, серед яких найбільш відомими є EU Business School, ESERP Business School і European Open Business School. Рік навчання в даних університетах обійдеться учню в 16-17 тисяч євро.
 • МВА в Англії є найбільш престижним, а за характеристиками нічим не поступається аналогічним ВНЗ у США. Так, найбільш відомими бізнес-школами є школи Оксфорда і Кембриджа (займають перші позиції в міжнародних рейтингах), Університет Ліверпуля, Університети Дерхема, Бірмінгема і Ноттінгема. Вартість навчання у даних закладах досить висока — учні повинні будуть віддати близько 40-50 тисяч доларів на рік.

Які документи необхідні для навчання на МВА?

Для того, щоб навчатися за програмою МВА за кордоном, необхідно знати іноземні мови, а також мати ті необхідні документи, які потрібні конкретними вузами. Так, у деяких вузах доведеться складати кваліфікаційні іспити, в інших необхідно тільки вчасно подавати документи у визначені терміни. У загальному порядку, для вступу необхідна здача іспитів на знання мови (для університетів США і Європи потрібні сертифікати TOEFL/IELTS з середнім балом не менше 6.5), закордонний паспорт з візою, а також особисті документи особи, яка планує отримувати освіту МВА.

На сьогоднішній день у співвітчизників є безліч можливостей для того, щоб отримати освіту за кордоном. Для цього потрібні лише кошти і наявність можливостей для навчання, все інше реально отримати протягом певного часу. Зрештою, випускники найпрестижніших бізнес-шкіл мають величезні можливості для подальшої професійної реалізації як вдома, так і за кордоном.