Категорії
Освіта за кордоном

Як вступити до університетів Франції: навчання у вузі і вступ

Вища освіта у Франції

Університети Франції славляться високим рівнем матеріально-технічної бази. Вузи країни повною мірою укомплектовані всім необхідним інвентарем, що дозволяє студентам отримувати актуальні знання на практиці, наочно перевіряючи всі теоретичні аспекти.

Університети країни

Найпопулярніший серед абітурієнтів, а також найстаріший у країні – Сорбонский університет (Франція). Заснована в 1179 році вища школа за кілька століть існування встигла випустити кілька сотень талановитих людей, що прославилися на весь світ. Століттями диплом з Сорбонни вважався ознакою особливо високого статусу, так і зараз мало що змінилося. За знаннями до Франції, а точніше, в Сорбонну, щороку їдуть десятки українців, розуміючи цінність європейської освіти.

Середня та вища освіта за кордоном
Сорбонский університет у Франції

Не менш відомий університет – Страсбурзький. Він трохи молодше Сорбонни, але це не робить його менш популярним і відомим у світі. Вуз був сформований на базі гімназії, зведеної ще в 1538 році. На даний момент до складу Страсбурзького університету входить дослідний інститут Франції, бізнес-школа, школа інженерії та кібернетики, а також кілька навчальних підрозділів для місцевих та іноземних студентів.

Ще один відомий інститут Франції в Парижі – Париж-Дофін, пропонує всім бажаючим отримати якісну вищу освіту в одній з гілок економіки і менеджменту. Раніше Париж-Дофін був включений до Сорбонни, зараз же він вважається самостійним вузом, крім того, має власний інститут журналістики. Випускники Париж-Дофіну отримують одразу два дипломи – безпосередньо університетський і національний французький.

Говорити про університети Франції для іноземців, і не згадати вуз Екс-Марсель, було б непростимою помилкою. У 2012 році ця вища школа сформувалася з трьох самостійних університетів – Провансу, Поля Сезанна та Середземноморського. Вступити в цей навчальний заклад не так просто, але якість освіти варта зусиль. На сьогодні вуз готує бакалаврів і магістрів мистецтва, гуманітарних та політичних наук, економіки, медицини та лінгвістики. Плата за навчання не стягується.

Особливості французької освіти

Щорічно у Францію за знаннями приїжджає близько 125 тисяч іноземних студентів. Низька вартість навчання, адже багато державних університетів Франції дотуються державою, і висока цінність диплома приваблюють абітурієнтів зі всього світу.

Середня та вища освіта за кордоном
Страсбурзький університет

Вступних іспитів вузи Франції не проводять. Випускники місцевих шкіл, які мають на руках диплом про повну середню освіту, вступають автоматично, зарахування відбувається відповідно середнім балом. Абітурієнти з СНД таких пільг не мають. Левова частка вищих шкіл європейської країни приймає українських студентів на основі результатів конкурсу. Обов’язковою умовою є зарахування в будь-який український вуз.

Платити за те, щоб вступити в університет Монпельє (Франція), як і в інші вузи країни, не доведеться, а навчання теж обійдеться в смішну суму. Щороку іноземні студенти зобов’язані оплачувати 200 євро до каси соціального страхування, а також сплачувати реєстраційний збір у розмірі 250 євро. Ряд університетів практикує платні додаткові заняття, наприклад, мовні курси, але їх відвідування не є обов’язковим.

Будь-які, в тому числі медичні університети Франції, обов’язковою умовою для абітурієнта ставлять знання державної мови. Тому бажано попередньо пройти підготовчі курси, за результатами курсів видається сертифікат, що підтверджує володіння мовою і належний рівень базової підготовки до вивчення дисциплін спеціальності.

Як вступити у французький вуз?

Для того щоб стати студентом будь-якого французького вищого навчального закладу, абітурієнт повинен зібрати необхідний пакет документів і подати заяву на вступ.

Абітурієнти копії наступних документів: Середня та вища освіта за кордоном

  • свідоцтво про народження;
  • атестат з випискою;
  • сертифікат, що підтверджує володіння французькою мовою;
  • диплом про освіту з додатком.

Студенти вузів, які бажають продовжити навчання у Франції, подають:

  • свідоцтво про народження;
  • атестат з випискою;
  • сертифікат, що підтверджує володіння мовою;
  • копію наказу про зарахування у вуз, де студент наразі навчається;
  • виписку із залікової відомості, завірену підписом уповноваженої особи та печаткою внз.

Вступники, які бажають отримати першу вищу освіту у французькому університеті, надають приймальної комісії:

  • свідоцтво про народження;
  • атестат з випискою;
  • сертифікат, що підтверджує знання французької мови;
  • довідку про вступ до вуз в своїй країні.

Всі копії документів повинні бути доповнені нотаріально завіреним перекладом. Первинна подача документів може бути здійснена в електронному форматі через систему Pastel.

Розгляд документів абітурієнта затягується на термін від одного до трьох робочих тижнів. У разі позитивного рішення про зарахування студент має право подавати прохання в посольство Франції на отримання довгострокової студентської візи.

Складнощі для іноземних студентів у Франції

Як поступити в університет Франції вже зрозуміло, процедура нескладна і багато часу та сил не забирає. Але все не може бути надто добре, з деякими труднощами студентам-іноземцям в цій гостинній країні все-таки доведеться зіткнутися.

Незважаючи на те що вчитися у Франції можна практично задарма, витратитися приїжджим доведеться. І перша стаття витрат – проживання. Можна, звичайно, спробувати подати заявку на місце в гуртожитку, але, як правило, місця дістаються далеко не всім. У приватних гуртожитках за місяць проживання доведеться віддати до 700 євро, а квартира обійдеться дорожче. Як варіант, зареєструватися в CAF і отримати деякі пільги на оренду житла, але великих знижок чекати не варто.

На харчування та інші обов’язкові статті витрат потрібно відкласти не менше 500 євро на місяць. Проїзд та відвідування деяких цікавих місць потрапляє під студентські пільги, але таких місць не так багато. Втім, паралельно з отриманням освіти студенти у Франції мають можливість підробляти, щоб мати можливість покривати свої витрати. Вакансії для студентів, як правило, вивішуються в кінці тижня на спеціальному стенді кожного вузу.

Рейтинг університетів Франції допоможе визначитися з вузом і спеціальністю, а після отримання диплома Асоціація допомоги випускникам посприяє пошуку гідного робочого місця. Залишатися у країні ніхто не зобов’язує, хоча більше половини кваліфікованих фахівців, які приїхали на навчання з країн СНД, воліють працювати в Європі.