Категорії
Освіта за кордоном

Гранти на навчання за кордоном: як отримати, огляд програм

Грант на навчання за кордоном

Більшість молодих людей вважає, що вищу освіту в Західній Європі або США можна отримати, тільки будучи багатим, знаменитим або геніальним. Але навчання за кордоном – це доволі доступна та цілком реальна можливість. Якщо ви добре опанували іноземну мову і показали добрі академічні результати, то можете отримати грант на навчання за кордоном. Середня та вища освіта за кордоном

Що таке грант?

Грант – це сума, якою іноземний уряд, університет, освітній фонд або яка-небудь інша установа спонсорує студента. Деякі гранти покривають всі витрати грантоотримувача (витрати на житло, власне навчання, перельоти). А іноді видається сума, що покриває лише частину витрат (наприклад, тільки на навчання). Можна отримати грант як на короткий термін (місяць, півроку), так і на досить тривалий (до 3-х років). У цьому випадку покладена сума виплачується частинами.

Що це дає?

Таке фінансування надає масу відмінних перспектив, особливо для студентів зі скромними фінансовими можливостями. Ось вам топова п’ятірка причин «вибити» грант і відправитися отримувати освіту за кордоном:

 • Вивчити англійську (іспанська, французька, португальська тощо). Кращий спосіб подолати мовний бар’єр – спілкуватися з носіями мови в режимі 24/7.
 • Отримати освіту в одному з кращих навчальних закладів світу. І це дійсно так. Великі міжнародні освітні програми з надання стипендій та грантів, наприклад, Еразмус Мундус, можуть покрити найпрестижніші навчальні заклади Європи і світу.
 • Отримати безцінний досвід самостійного життя в іншій країні. Це важливо для молодих людей, що замислюються про еміграцію або виїзд на роботу за кордон після закінчення навчання.
 • Побачити перспективи кар’єри закордоном. Це також цілком реально. Вигода приймаючих країн – залучення потрібних і відмінно підготовлених молодих фахівців. З цією метою, наприклад, активно роздають гранти на навчання в Німеччині студентам інженерних і архітектурних спеціальностей. Середня та вища освіта за кордоном

Як отримати грант на навчання в іншій країні?

Оцініть свої шанси на отримання гранту на навчання за кордоном

Ці шанси високі, якщо:

 • ви обрали для подачі документів програму, що відповідає вашому досвіду та вже отриманим знанням. Не слід намагатися змінити свою спеціалізацію в процесі отримання гранту;
 • ви можете похвалитися відмінною або дуже гарною успішністю у вузі або школі;
 • ви добре володієте мовою, якою викладають в бажаному навчальному закладі;
 • у вас в активі є наукові роботи чи диплом по обраній спеціалізації;
 • ви можете навести переконливі аргументи щодо цінності вас як фахівця для розвитку наукових, культурних та інших зв’язків країни-грантодавця та України;
 • ви впевнені в своїх силах та успіху.

Виберіть відповідну програму і грант

Якщо ви бажаєте вступити в який-небудь конкретний вуз, то пошукайте інформацію про надані гранти на сайті організації, а також задайте запитання щодо можливої фінансової допомоги в International Office (офісі по роботі з іноземними студентами).

Якщо ж у вас немає вподобань до якогось конкретного навчального закладу, то просто вивчайте пропоновані гранти, шукайте студентів, які брали участь раніше в подібних програмах, задавайте питання.

Які існують державні програми навчання за кордоном?Середня та вища освіта за кордоном

У Німеччині з недавніх пір вища освіта є безкоштовною, як для місцевих, так і для іноземних студентів. Незважаючи на це державним агентством DAAD надається до 60 тисяч стипендій та грантів на навчання в Німеччині за різними спеціальностями кожен рік. Також багато можливостей надає Австрія, країна, традиційно лояльна до молодих іноземців, які приїжджають на навчання.

Франція запрошує в основному на програми магістратури або післядипломної освіти для випускників українських вузів. Перевага віддається інженерним спеціальностям. Існують державні програми Fade, КампюсФранс, які роздають гранти на таке навчання у Франції.

У Великій Британії високі стандарти освіти та висока плата за навчання. Гранти таким чином зазвичай є знижкою на навчання, рідко покриваючи інші потреби. Тим не менше багато молодих людей згодні на пропоновані гранти в Велику Британію за програмою Chevening чи фонду Хілла.

Гранти на навчання в Італії можна знайти за багатьма спеціальностями: дизайн, інженерія, менеджмент, природничі науки.

Східні «тигри» зацікавлені в популяризації власної мови і культури. Урядові програми з видачі грантів на навчання в Китаї, Японії і Південної Кореї доволі щедрі та часто включають рік вивчення мови.

В Північній Америці також море можливостей для наших співвітчизників отримати недорогий диплом магістра. Існують гранти на навчання в Канаді від програм Vanier і Banting, а також стипендії фонду Трюдо. Ці програми, в основному, призначені для бакалаврів та аспірантів. Середня та вища освіта за кордоном

Чехія і Польща – чемпіони за кількістю студентів з України. Освіта тут і дешевша, і доволі якісна. Неважко знайти списки вузів, в яких навчання для студентів з України буде безкоштовним. Крім того, гранти на навчання в Польщі пропонують в рамках програм для молодих вчених, програми Gaude Polonia (гуманітарної) або програми ім. Кіркланда (економіка, культурологія). У Чехії можливе одержання гранту на навчання від Вишеградського Фонду або від Еразмус Мундус.

Існують загальноєвропейські державні програми навчання за кордоном та студентської мобільності. Найбільша з них – Еразмус Мундус. Вона надає величезну кількість грантів по всім можливим спеціальностями, багато – на тривалий термін, з можливістю отримання диплома ЄС або післядипломної освіти.

Умови отримання гранту за кордоном

Після того, як грант для отримання освіти за кордоном підібраний, слід підготувати пакет документів. Його склад і правила оформлення слід щоразу уточнювати, але приблизний список наступний:

 1. Копія диплома, перекладена на потрібну мову і завірена.
 2. Резюме (CV). Воно повинно мати академічну спрямованість: опишіть нагороди, премії, присуджені стипендії, волонтерську практику, наукові роботи та практичні навички наукової діяльності.
 3. Мотиваційний лист. Це дуже важливий документ: есе “Чому я хочу отримати цей грант”. На тему складання таких есе написані томи літератури. Воно має бути обсягом близько 500 слів. В чемній, але дуже переконливій манері, в ньому потрібно показати всю серйозність ваших намірів, відповісти на питання: “Чому я хочу навчатися саме у вас”, “Як я бачу своє життя і діяльність після навчання”, “Чому вам варто дати цей грант саме мені” і т. д.
 4. Результати мовних тестів. Їх потрібно пройти завчасно, за місяць до відправлення документів, щоб вчасно отримати результат.
 5. Рекомендації. Їх має бути дві: від викладачів, кураторів чи керівників проектів
 6. Копія закордонного паспорта.
 7. Різні свідоцтва про проходження курсів, стажувань, перемоги на олімпіадах та інше.

Надішліть усі необхідні документи і чекайте. Пам’ятайте народну мудрість: “Хто стукає, тому й відчиняють”. Будьте впевнені в успіху, і ваш грант неодмінно вас знайде.