Категорії
Освіта за кордоном

ВНЗ Болгарії: університети та інститути, вступ та навчання

Вища освіта в Болгарії

Структура вищих навчальних закладів Болгарії

Протягом багатьох років величезною популярністю серед абітурієнтів СНД користується навчання за кордоном. В Болгарії, як і в багатьох інших країнах ЄС, структура внз включає державні (41 внз) і комерційні навчальні заклади (10 вузів). Це профільні училища, коледжі та інститути, а також академії та університети.

Розташування

З провідними вузами Болгарії і їх розташуванням ви можете ознайомитися в даній таблиці:

Назва навчального закладу Місто
Коледжі
1. Міжнародний Університетський коледж Софія
2. Американський коледж Софія
3. Коледж по туризму Благоєвград
4. Коледж менеджменту, торгівлі і маркетингу Софія
5. Вище училище-коледж телекомунікацій і пошти Софія
6. Коледж «Телематика» Стара Загора
Училища
1. Вище військово-морське училище «Н.Й.Вапцаров» Варна
2. ВСУ «Черноризец Храбър» Варна
3. Вища будівельне училище «Любен Каравелов» Софія
4. Вища транспортне училище «Тодор Каблешков» Софія
5. Вище училище страхування та фінансів Софія
6. Міжнародне вище бізнес-училище Ботевград
Університети
1. Великотирновський університет «Св.Кирил і Мефодій» Великотырново
2. Технічний Університет Варна
3. Американський університет Софія
4. Університет «Проф. Д-р Асен Златаров» Бургас
5. Економічний університет Варна
6. Південно-західний Університет «Неофіт Рильски» Благоєвград
7. Медичний Університет Пловдив
8. Пловдивський Університет «Паїсія Хилендарського» Пловдив
9. Технічний Університет Софія
10. Університет харчових технологій Пловдив
11. Русенский Університет «Ангел Кьєнчев» Русе
12. Національний військовий Університет «Васіл Левскі» Велико-Тирново
13. Лісотехнічний Університет Софія, Болгарія
14. Медичний Університет Софія
15. Гірничо-геологічний «Св. Іван Рильський» Софія
16. Новий Болгарський Університет Софія
17. Софійський Університет «Св.Климента Охридського» Софія
18. Університет Архітектури, будівництва та геодезії Софія
19. Хіміко-технологічний і металургійний Університет Софія
20. Аграрний Університет у Пловдиві Пловдив
21. Бургаський Вільний Університет Бургас
22. Фракійський Університет Стара Загора
Інститути
1. Вищий медичний інститут Плевен
Академії
1. Академія музичного, танцювального та образотворчого мистецтва Пловдив
2. Академія МВС Софія
3. Національна Академія кіно і театрального мистецтва Софія
4. Національна музична академія «Проф. Панчо Владигеров» Софія

Особливості навчання

Вища освіта в Болгарії нічим не відрізняється від освіти в інших країнах і повністю відповідає стандартам європейської освіти. Академії і університети Болгарії дають можливість отримати науковий ступінь у гуманітарних, суспільних, технічних та природничих галузях науки і залежно від періоду навчання та обраної програми, по її закінченню відповідно передбачається отримання кваліфікації «бакалавр», «магістр» або «доктор наук».

Вищі спеціалізовані училища направлені на вивчення однієї вузькопрофільної області. У деяких вузах надається можливість отримання додаткової непрофільної освіти спільно з основною обраною спеціальністю.

Акредитація

Вища освіта в Болгарії дає можливість отримати рівні акредитації знань, в залежності від часу навчання та профілю навчального закладу.

Академічна кваліфікація Внз Термін навчання
1. Фахівець Коледж, училище, інститут 3
2. Бакалавр ( Bsc ) Університет або академія 4
3. Магістр ( Msc ) Університет або академія 5-6 років
4. Доктор наук ( PhD ) Післявузівська підготовка 3

Які труднощі можуть виникнути під час навчання в Болгарії

Навчання в болгарських вузах відрізняється своєю якістю. Система навчання не дозволяє використовувати просте копіювання джерел або застосування шпаргалок. Помічений в роботах студентів болгарських інститутів і університетів плагіат може послужити причиною відрахування з вузу. У всіх навчальних закладах країни суворо відстежують успішність, тому не допускається заборгованість по навчанню. https://clout.com.ua/

Варто зазначити, що проживання в гуртожитку за 1 місяць обійдеться студенту в 150 EUR.

Необхідні для вступу документи

Вступній комісії будь-якого болгарського вузу необхідно надіслати наступні документи:

  • аплікаційна форма (завантажується з сайту обраного університету);
  • завірена копія з атестата, який підтверджує середню освіту, і його програма, при цьому, документи про освіту повинні бути в перекладі на болгарську мову, а переклад завірений нотаріально;
  • нотаріально завірений переклад довідки про медичне обстеження на болгарську мову;
  • результати тесту на знання англійської мови;
  • копія закордонного паспорту.

Протягом кількох тижнів комісія дає відповідь на запит про можливість вступу. У разі позитивного результату розгляду документів слід почати процедуру отримання довгострокової візи на 12 місяців у болгарському консульстві. Після чого в країні на період навчання всім іноземним студентам оформляють тимчасову посвідку на постійне проживання. Документи болгарські вузи приймають двічі за один рік у лютому та вересні.

Скільки необхідно заплатити за болгарську вищу освіту

Навчання у внз Болгарії, як в державних, так і приватних для всіх абітурієнтів проводиться на платній основі. Безкоштовного навчання в країні немає. Вартість отримання спеціальності і диплома становить в середньому від 3 000 євро. За один рік навчання необхідно буде заплатити від 1000 до 5000 євро. Така ціна є однією з найбільш конкурентоспроможних у Європі, тому багато студентів приїжджають для вступу у медичні університети Болгарії для отримання якісної освіти стандарту ЄС. https://clout.com.ua/

Перевагою і відмінною характеристикою Болгарії є низька вартість проживання. Для повноцінного харчування студенту необхідно витратити всього 100 євро в місяць і 100-150 євро за цей період на поточні витрати (проїзд та інші). На місячну оренду квартири чи кімнати в гуртожитку піде від 100 до 300 євро.

У Болгарії є програма, яка дозволяє отримати знижку на вартість вищої освіти в розмірі 30% від ціни усього навчання. У дану категорію абітурієнтів зараховують:

  • іноземців, що проживають постійно на території Болгарії;
  • громадян інших держав, які мають болгарське походження;
  • іноземців, які одержали статус біженців на території Болгарії.

Слід зазначити, що іноземні студенти мають право офіційно поєднувати навчання і роботу. Під час канікул кожен бажаючий може працювати без обмежень, в інший час на підробіток поза навчальними годинами діє певна квота.

Чим приваблива болгарська освіта

Вищі навчальні заклади Болгарії пройшли акредитацію згідно з європейськими нормами. Це дозволяє всім бажаючим по закінченню навчального курсу отримати сертифікат про вищу освіту, який приймаються більшістю країн світу. Болгарський диплом дозволяє продовжувати навчання в будь-якій країні ЄС. https://clout.com.ua/

У дуяких вузах є можливість одночасного отримання двох дипломів завдяки партнерській програмі серед вищих навчальних закладів країни та окремих університетів Євросоюзу. Одним з таких закладів є Американський університет в Болгарії, він надає можливість отримання подвійного диплому американського і європейського зразка. Купуючи сертифікат, що підтверджує знання, студент університету або академії може заочно отримати додаткову непрофільну освіту по партнерській програмі одного з університетів Британії чи іншої держави ЄС.

Перевагою є також і те, що всі студенти-іноземці на період навчання мають тимчасову посвідку на проживання. Це дає можливість під час канікул подорожувати країнами Європи. Не варто забувати про теплий клімат цієї сонячної країни, яка вже довгий час славиться своїми курортами, на яких студенти можуть відпочити після складання проміжного контролю знань під час канікул або вихідних.

Вимоги до охочих поступити до ВНЗ Болгарії

Поступити в будь внз Болгарії може кожен бажаючий з середньою освітою, або той, хто є випускником професійного технічного училища. Це означає, що абітурієнту, який вступає у вищий навчальний заклад країни, необхідно мати документ, що підтверджує отриману середню освіту.

У болгарських вузах немає вступних іспитів. Зараховують в університети й інші вищі навчальні заклади на основі середнього балу атестата з успішністю більше 62%. При цьому, сертифікат ЗНО не потрібен.

Важливим моментом при вступі в болгарський внз є знання англійської мови, яке при вступі підтверджується тестуванням міжнародного рівня (ELTS або TOEFL). Тест можна пройти і в акредитованому навчальному закладі вашої країни.

Відгуки тих, хто вже встиг повчитися у Болгарії

В мережі інтернет багато різної інформації, серед якої можна знайти цікаві відгуки студентів про навчання в інститутах Болгарії.

Студентка одного з вузів, Панна: «…в Болгарії особливо затребувані інженерно-технічні спеціальності. Диплом, отриманий в цій країні, визнають усі держави ЄС. Якщо навчальний заклад знаходиться далеко від моря, ви все одно будете на ньому бувати…».

Ще пише студент Микола: «…вчитися в Болгарії – це просто одна насолода, професійні викладачі, цікава навчальна програма, а також високий рівень спілкування і культури…».

Ганна зазначає: «… за час навчання в Болгарії я багато подорожувала по Європі і познайомилася з цікавими людьми, а також придбала безцінні знання і навички, які допомогли мені знайти престижну і високооплачувану роботу…».