Вища освіта у Великій Британії
Система вищої освіти в Сполученому Королівстві є однією з найстаріших, найбільш розвинених і престижних. Зараз в країні налічуються десятки знаменитих вузів і сотні — менш відомих. Так чи інакше, всі вони надають високий рівень освіти, з яким можуть порівнюватися лише вузи інших країн першого світу. В цій статті ми розглянемо, які є вищі навчальні заклади в Англії, в чому полягають основні особливості системи вищої освіти у Великої Британії, а також що потрібно зробити нашому обивателю для того, щоб стати студентом університету або інституту на Туманному Альбіоні.
Головні особливості вузів у Великій Британії
Університети у Великій Британії мають тисячолітню історію. Першими вишами в країні стали Оксфорд, що утворився ще в 12 столітті, і Кембридж, який був заснований трохи пізніше. З тих пір віками система вищої освіти Великої Британії удосконалюватися і стала символом престижу та успіху.
Як вступити в англійський університет і що для цього потрібно?
Вся система вищої освіти у Великій Британії представлена кількома категоріями навчальних закладів — це університети, коледжі та інститути. При вступі в них не дається ніяких послаблень і знижок ні місцевим абітурієнтам, ні іноземним — для всіх створюються рівні умови, а переваги при розподілі даються тільки тим студентам, які мають вищі бали в атестатах.
Для подачі документів і зарахування в університети Великої Британії потрібно мати атестат GCSE, який є аналогом вітчизняних атестатів про закінчення середньої школи і здобуття середньої освіти. Важливою умовою є наявність в атестаті показників хоча б з п’яти предметів, два з яких мають бути в обов’язковому порядку здані на «відмінно». Одним словом, хочеш поступити у внз Англії — доведеться постаратися над власними оцінками ще в школі. Для абітурієнтів-іноземців, які не проходили навчання в англійських школах, необхідно пройти дворічний курс предуніверситетської освіти в спеціальних міжнародних школах Великої Британії, підсумком навчання стане здача іспитів і здобуття диплома A-levels.
Ще одна не менш важлива умова — це ідеальне знання англійської мови, яке закріплюється атестатом IELTS. Атестат видають за результатами проходження спеціального тесту, який можливо здати тільки в тому випадку, якщо вивчення англійської мови проходило не один рік (в ідеалі — в школах Англії).
Зібрані документи (а це атестат A-levels або GCSE, атестат IELTS, а також особисті документи абітурієнта) збираються заздалегідь. Кожен внз Великої Британії ставить свої вимоги щодо пакету документів. Безпосередня подача здійснюється в UCAS — спеціальну Службу прийому в вузи з 1 вересня по 15 жовтня. Абітурієнти можуть подавати пакет документів відразу в шість різних навчальних закладів. Для тих абітурієнтів, які хочуть вступити в кращі університети Англії (наприклад, Оксфорд або Кембридж), необхідно самостійно приїжджати в ці університети, подавати документи, проходити співбесіду і складати складні вступні іспити. Складно? Швидше, закономірно, оскільки навчання у найвідоміших та найпрестижніших університетах світу дає неймовірні можливості.
У чому складність навчання в англійських вузах?
Абітурієнт пройшов всі необхідні тести, іспити, подав документи, навіть пройшов співбесіди і може, нарешті, вважатися студентом англійського університету. Чи закінчилися на цьому складнощі? Ні, оскільки всі складнощі — тільки попереду.
Перші 3-4 роки студент навчається до ступеня бакалавра. Це перша вчена ступінь, і після навчання студент може стати бакалавром права, медицини, технічних, гуманітарних та інших наук. Крім обов’язкової програми навчання, студент повинен вибрати додаткову, яка максимально відповідає його потребам і знанням. Наприклад, обов’язковий курс вивчення дисциплін на юридичних факультетах може включати в себе додатковий курс з міжнародного, податкового права або M&A. Як і у вітчизняних вузах, в університетах Великої Британії є лекційні та семінарські заняття.
Навчання в університеті доволі складне. Автору цієї статті доводилось безпосередньо спілкуватися з викладачем з Англії і зробити подібний висновок на підставі наступної інформації: за один семестр вивчається не більше 4-5 основних дисциплін, при цьому кожні 3 місяці робиться складний контрольний тест з кожної з них і один комплексний тест з усіх дисциплін. Ніяких звичних шпаргалок — якщо їх знайдуть, то не буде перездач, тільки відрахування з вузу. Англійські університети завойовували свій міжнародний престиж століттями, тому викладачі ретельно стежать за якістю освіти своїх студентів. Зрозуміло, ні про які хабарі не може йти й мови.
Після 4 років навчання студент має право отримати ступінь магістра наук. І тут, додатково до навчання, підключається дослідницька та наукова робота. Складність отримання ступеня магістра доволі висока, але після навчання випускник стає висококласним фахівцем, затребуваним на ринку праці практично будь-якої країни.
Вартість навчання у вузах Англії
Вартість навчання в університетах Англії у всіх випадках різна. Якщо виводити середній показник, то студенту доведеться викладати за навчання не менше 10-12 тисяч фунтів стерлінгів у рік (це близько 20 тисяч доларів). В найпрестижніших вузах Великої Британії і на медичних спеціальностях вартість навчання складає від 20 тисяч фунтів на рік і більше. При підрахунку не беруться до уваги вартість проживання, харчування та інші витрати.
Переваги навчання у вузах Англії
Диплом випускника англійської вузу — це справжній карт-бланш, що дозволяє практично безперешкодно потрапити в будь-які організації, установи та компанії світу. Конкуренцію можуть скласти тільки деякі європейські університети і вузи США, а так — випускник перебуває поза конкуренцією. І це забезпечується не тільки самим дипломом, але і найвищим рівнем знань. І якщо студент зміг закінчити британський університет (і ми зараз навіть не говоримо про Оксфорд чи Кембридж), то його рівень знань буде настільки високим, що у роботодавців не виникне сумнівів при виборі претендента на місце. Це — найголовніша перевага у порівнянні з яким інші просто нівелюються. Однак ми відзначимо й можливість ознайомитися з культурою країни і можливість ідеального оволодіння англійською мовою, і т. д.
Які є вузи в Великій Британії?
На сьогоднішній день налічуються десятки різних внз, в яких навчаються сотні тисяч студентів. Ми розглянемо тільки найвідоміші і значимі як в плані підготовки кваліфікованих спеціалістів, так і в плані престижу і можливості подальшого працевлаштування.
- Відкритий університет Великої Британії. Був заснований указом Королеви в 1969 році. Головне завдання даного вузу — надати можливість людям вчитися там, де їм зручно. ОУВ вважається найбільшим навчальним закладом Англії (близько 200000 студентів). Офіси є в 13 регіонах країни, а мережа вузу поширилася на більш ніж 50 країн світу.
- Університет Ітон в Англії. За великим рахунком, це не університет, а коледж для хлопчиків, заснований ще в 1440 році. За весь час існування коледжу його випускниками стали 20 прем’єр-міністрів Сполученого Королівства. Ціна навчання становить 50 тисяч доларів в рік. Знаменитий коледж світу з багатою історією і прекрасним викладанням.
- Університет Глазго, Велика Британія. Ще один найстаріший вуз, заснований у 1451 році і є четвертим серед всіх вищих навчальних закладів світу за результатами численних міжнародних списків.
- Медичні університети в Англії представлено класичними вузами, у складі яких є медичний факультет. Уваги заслуговує Астонский університет, заснований в 1895 році, який є на сьогоднішній день першим вузом країни за якістю підготовки медичних фахівців.
- Йоркський університет, Англія. Класичний університет, заснований в Йоркширі в 1965 році. Є одним з десяти кращих дослідницьких університетів країни. У британському рейтингу найкращих внз посідає 17 місце. Університет Йорка упо праву вважається одним з кращих в світі, забезпечуючи працевлаштування понад 97% випускників.
- Кембриджський університет, Англія. Слова зайві — це легендарний Кембридж, про який можна говорити годинами, історія якого займе не одну сторінку книги, а випускники якого є Нобелівськими лауреатами, правителями та елітою світу.
- Університет Оксфорд, Англія. Ще одна легенда, якій немає рівних в світі. Найстаріший університет, дата заснування якого невідома, але викладання в якому велося з середини 11 століття. Сотні бібліотек, музеїв, десятки відділень і сотні кафедр, найбільші в світі дослідні центри при вузі. Список регалій можна продовжувати нескінченно. Серед випускників — британські королі і принци, Томас Гоббс, Оскар Уайльд, Джон Р. Р. Толкін, Джон Локк і т. д. — список налічує кілька тисяч відомих і великих людей.
- Університет Манчестера, Велика Британія. Заснований в 1824 році, є одним з найпрестижніших вузів. По дослідницькому потенціалу стоїть після Оксфорда і Кембриджа, має більше 500 програм навчання, а конкурс в цей університет найвищий у Британії.
- Університет Лідса. Один з найбільших вузів, заснований в 1904 році. Кращий вуз країни з викладання іноземних мов, електроніки, транспорту та хімії.
- Університет Ньюкасла, Велика Британія. Заснований в 1834 році, є одним з найбільших вишів, у національному рейтингу університетів займає 12 місце, а в світі — 127 місце.
- Англія Раскін Університет. Заснований в 1858 році, спеціалізується з охорони здоров’я, мистецтва, дослідницької діяльності. Великий вуз з більш ніж 30 тисячами студентів, у тому числі вихідцями з 100 країн світу.
- Університет Східної Англії. Заснований в 1963 році, є дослідним центром зі світовим ім’ям, має найвищий рейтинг серед внз Британії і дуже низьку вартість навчання.
- Університет Бата, Англія. Заснований в 1966 році і з того часу завжди займав місце в десятці списку кращих внз країни. Один з кращих вузів з технічних та бізнес-дисциплін. Середня вартість навчання при високій якості викладання.
В якості висновку відзначимо: ви маєте право самостійно вирішувати, який вуз підійде вам більше всього і чи здатні ви пройти навчання в британських університетах. І якщо ви зважилися на навчання в Англії, можете бути впевнені в тому, що отримаєте освіту, яка окупиться дуже скоро.