Категорії
Освіта за кордоном

Університети Японії: вступ до ВНЗ і навчання в Японії

Вища освіта в Японії

Вища освіта в Японії — це своєрідний культ, який підтримується в державі, суспільстві та сім’ї. Починаючи з ранніх років, японці постійно вчаться, інтенсивно вивчаючи як обов’язкову, так і додаткову освітню програму. Це необхідно для того, щоб спочатку вступити в престижну школу, а після цього — в престижний вуз, і по закінченню навчання стати співробітником відомої і шанованої компанії. Японський принцип «чеболів» визначає тільки одну можливість успішного працевлаштування. І університети Японії надають кращі можливості для того, щоб випускники могли використати цей шанс по максимуму.

Середня та вища освіта за кордоном
Токійський університет

Загальна характеристика ВНЗ Японії

На сьогодні налічується більше 600 університетів в Японії, 457 з них є приватними. В країні налічується більше 2.5 мільйонів студентів, більшість з яких навчаються в невеликих приватних університетах. Існує велика кількість зовсім невеликих університетів, в яких налічується не більше 300 студентів на двох факультетах.

В державні університети студент може потрапити тільки при наявності повної середньої освіти. Прийом абітурієнтів здійснюється в два етапи: перше тестування проводиться Національним центром з прийому студентів до університетів. Якщо студент успішно здав даний тест, він може переходити до здачі вступного іспиту в самому університеті. Відзначимо, що при наявності максимальних оцінок з першого тесту, абітурієнт може претендувати на місце в найбільш престижних вузах країни.

Характерна особливість вузів у країні — це чітка градація на спеціальні і загальні дисципліни та науки. Протягом перших двох років навчання студенти проходять курс вивчення загальних наук, до яких відносяться історія, суспільствознавство, іноземні мови, філософія і література, а також студенти прослухають спеціальні курси, присвячені обраній спеціальності. Перші два роки відводяться для того, щоб студент склав загальне уявлення про свою майбутню професію, а викладачі могли зробити висновки щодо потенціалу кожного студента. Наступні два роки відводяться вивченню спеціалізованих дисциплін з тієї галузі, яка була обрана студентом.

Середня та вища освіта за кордоном
Термін навчання скрізь однаковий, незалежно від професії та напрямку — загальна вища освіта за чотири роки. Дантисти, ветеринари і медики вчаться на два роки більше, ніж інші студенти. Зрештою, учні отримують ступінь gaku-shi, що відповідає європейському ступеню бакалавра. Зазначимо, що студенти мають право вчитися у вузах 8 років, тому відрахувань практично немає.

Після отримання ступеня gaku-shi студент може стати магістром (shu-shi), провчившись у вузі ще два роки, або ж отримати ступінь haku-shi (аналог Ph.D. в європейських вузах) після закінчення магістратури.

У більшості університетів країни навчальний процес представлений у вигляді семестрової системи. Протягом двох семестрів студент повинен набрати певну кількість залікових одиниць по предмету. Кількість залікових одиниць визначається сумарною кількістю годин, відведених для вивчення дисципліни. Після цього всі показники сумуються і до закінчення четвертого курсу студент для отримання ступеня бакалавра повинен набрати від 124 до 150 одиниць.

Які є університети в Японії?

Ми відзначали наявність безлічі вишів в Японії, але не всі з них варті уваги читача. Найбільш престижними вузами в країні для іноземних студентів, так і для місцевих є наступні:

Середня та вища освіта за кордоном
Університет Васеда
  • Токійський університет, заснований у 1877 році (скорочено — 東京大学);
  • Університет Осаки (大阪大学), який був заснований в 1869 році;
  • Університет Васеда в Токіо (早稲田大学) — відомий приватний університет, заснований ще в 1882 році;
  • Університет Цукуба, Японія (筑波大学), заснований в 1872 році — один з найстаріших і найпрестижніших університетів країни;
  • Приватний університет Кейо (慶應義塾大学) — заснований у 1852 році;
  • Кіотський університет (京都大学), дата заснування — 1872 рік;
  • Університет Нагої (名古屋大学), заснований в 1939 році.

Всі перераховані вище вузи — це найпопулярніші університети Японії, що приймають іноземних студентів і надають найкращий комплекс знань. Престиж навчальних закладів гарантує 100% працевлаштування в будь-яких компаніях і організаціях не тільки в Японії, але й інших азіатських і європейських країнах.

У чому переваги і складнощі навчання в Японії?

ВНЗ Японії мають дуже високі освітні стандарти — про це свідчать міжнародні рейтинги, які оцінюють японську систему вищої освіти однією з кращих в Азії. Так, 16 університетів країни входять в топ-50 кращих вузів Азії, 13 з яких займають високі позиції у світових рейтингах — це дуже високий показник порівняно з іншими країнами.

Можна перераховувати безліч переваг навчання в університетах Японії. Освітня система відрізняється строгістю дисципліни, виробленому роками громадському і моральному регламенту, а також специфічним підходом до навчання майбутніх спеціалістів. Крім того, вища освіта передбачає не тільки навчання наукам, але і виховання здорової нації, яка шанує власні традиції, вирізняється високим рівнем освіченості, моральності, художнього виховання та етикету. Колективність та дисциплінованість японської освітньої системи не заважає індивідуальному розвитку студента — кожен може відкрити для себе додаткові можливості вивчення тих напрямків і дисциплін, які йому подобаються. Середня та вища освіта за кордоном

Окремою перевагою відзначимо можливість навчання в колоритній, багатій на події та культурно розвинутій країні, яка дала світові за все тисячоліття існування величезний пласт знань і технологій. Інститути Японії знаходяться у великих містах, де можна ознайомитися з міською культурою, яку неможливо побачити в інших країнах. На канікулах можна подорожувати по країні, відвідуючи сотні сучасних та історичних пам’яток.

Складнощів перебування в Японії в період навчання у вузі не так багато. По-перше, студентам доводиться вчити японську мову, навіть якщо вони навчаються в університетах з англійською мовою викладання. По-друге, культура країни дуже специфічна для європейських людей — якщо Токіо і не відрізняється від інших мегаполісів світу, то більш дрібні міста несуть у собі явний відбиток японської культури. По-третє, студент повинен вибрати вуз, який надасть кращу освіту: у країні є багато приватних ВНЗ, де рівень викладання не найкращий.

Як потрапити до ВНЗ Японії?

Абітурієнт, який хоче вступити в кращі університети Японії, повинен мати атестат про закінчення повної середньої освіти, 18 повних років, а також сертифікат, що підтверджує проходження дворічного курсу японської мови в своїй країні. Заяви на вступ приймаються протягом червня-серпня кожного року. Іноземний студент повинен підготувати:

  1. Заяву;
  2. Короткий автобіографічний твір;
  3. Фотографії;
  4. Лист-рекомендацію від викладачів японської мови та японського спонсора;
  5. Атестат, що підтверджує наявність середньої освіти;
  6. Медичну довідку;
  7. Пакет фінансової документації.

Вступні іспити в різних вузах відрізняються один від одного, але абітурієнт зобов’язаний складати кваліфікаційний іспит на знання мови і вступний іспит першого етапу, про який ми говорили вище, у всіх випадках. Конкретну інформацію про іспити можна отримати після подачі заявки в університет.

Вартість проживання і навчання студента в Японії

За підрахунком самих японців, перший рік навчання обходиться, в середньому, 8-9 тисяч доларів. Наступні роки навчання у вузі на 30-40% дешевше, ніж перший рік. Витрати на проживання залежать від міста — в Токіо, Кіото або Осаці приватне житло для студента обійдеться в 800-1000 доларів в місяць, гуртожиток — не дорожче 400 доларів. Разом — близько 13-20 тисяч доларів в рік, не рахуючи харчування і можливого відпочинку.