Вища освіта в Канаді
Все частіше абітурієнти намагаються отримати якісну вищу освіту за кордоном, щоб мати кращі шанси на міжнародному ринку праці. Тому все частіше погляди майбутніх студентів направлені у бік західних країн, де вища освіта дійсно дає путівку в життя. Однією з таких держав є Канада, популярність якої зростає з кожним роком. У зв’язку з цим є сенс докладніше розглянути можливі нюанси з отриманням вищої освіти у цій країні.
Позитивні сторони навчання в Канаді
Головною особливістю канадської освітньої системи є її максимальна схожість з британської структурою освітнього процесу. ВНЗ Канади дозволяють своїм студентам після піврічного навчання починати трудову діяльність, що дозволяє студентам заробити, а також дає безцінний життєвий досвід.
Університети та інститути Канади відкриті для іноземців. Це пов’язано з тим, що дипломи канадських внз, нарівні з британськими, високо цінуються в міжнародному освітньому просторі. Однак, при цьому витрати в кілька разів менші, ніж у тих же США або Великій Британії. Вищим навчальним закладам Канади притаманна відверта лояльність при зарахуванні по відношенню до своїх абітурієнтів, але в теж час весь освітній процес буде перебувати на суворому державному контролі. Навчання в усіх вузах Канади відбувається англійською та французькою мовами.
Канада має статус однієї з найбільш прогресивних країн сучасного світу. Високий розвиток культури та мізерний рівень злочинності робить цю країну дуже привабливою для тривалого проживання. Динаміка економічного розвитку Канади дозволяє багатьом майбутнім спеціалістам розраховувати на отримання гідного робочого місця.
Канадські ВНЗ
Серед різноманіття вищих навчальних закладів в Канаді хотілося б виділити кілька найбільш популярних університетів, інститутів і коледжів. І по праву перше місце в цьому переліку займає університет Торонто в Канаді. За своєю якістю освіти та рівнем значимості цей ВНЗ тривалий час тримається в двадцятці найбільш престижних університетів у світі. Потрапити сюди і так досить складно, а для іноземного абітурієнта навіть ще складніше. Пов’язано це з тим, що в університеті Торонто діє постійна квота на іноземних студентів у вигляді 9% від загального числа тих, хто вступив. Однак такої прерогативи підвладні далеко не всі спеціальності, наприклад, популярні медичні та юридичні спрямованості.
Високий рейтинг серед ВНЗ Канади займає університет Ватерлоо. Він розташований у місті Вотерлу, що в Онтаріо. За даними рейтингу World University Rankings цей вищий навчальний заклад входить в ТОП-200 кращих вузів планети. Незважаючи на незначний вік (університету Ватерлоо усього 55 років), він одержав широке визнання серед багатьох видатних діячів освіти та науки. Серед гостей університету можна виділити одного з найбагатших людей на планеті Білла Гейтса, який виступав перед аудиторією студентів Ватерлоо в 2005 році.
Місце в списку кращих навчальних закладів знайшлося й університету Йорка в Канаді. Він доволі великий, тому займає третю сходинку в рейтингу найбільших вищих навчальних закладів цієї країни. Вчений склад університету Йорка задіяний у космічній програмі Канади, а понад 200 тисяч його випускників (з 1959 року) живуть і працюють по всьому світу.
Передові позиції в наданні вищої освіти серед канадських внз відведені університету Альберти. Він розташований в п’яти корпусах ще з початку ХХ століття, а, отже, є одним з найстаріших університетів Канади. У переліку освітніх програм є класичний набір найпопулярніших спеціальностей. Однак найбільшою популярністю користується технологічний інститут NAIT, де отримують освіту понад 1,5 тисячі іноземних студентів.
У списку кращих знаходиться ще один вуз з Альберти, університет Калгарі в Канаді. Цей навчальний заклад здійснює свою діяльність за багатьма спеціальностями, але головні позиції належать медицині. До 1966 року він був філією університету Альберти, але зазнавши реорганізацію, став окремим суб’єктом освітньої діяльності. В даний час він може похвалитися 14 факультетами і 85 дослідними інститутами, а серед найвідоміших випускників можна виділити діючого прем’єр-міністра Канади Стівена Харпера.
В Монреалі розташувався старий канадський університет Макгілла (1829 рік заснування). Армія його студентів перевищує 30 тисяч осіб, 20% з яких складають іноземці. Він надає освітні послуги більш ніж по 300 спеціальностями і має відому інженерську бібліотеку Шулиха.
Приблизно такий вигляд має рейтинг семи кращих університетів Канади. Звичайно ж, окремо взятий абітурієнт буде сам визначатися з вибором своєї майбутньої альма-матер.
Вступ та вартість навчання
Варто відразу ж відзначити, що базовий набір документів для вступу в університет Канади є практично однаковим для всіх вузів. Найважливішим з них буде сертифікат про проходження попередніх курсів та здачі іспиту зі знання англійської мови (Test of English as a foreign language). Серед інших документів можна виділити:
- пакет з двома шкільними характеристиками, який оформляють викладачі на останньому році навчання;
- будь-який з документів про отримання повної середньої освіти (диплом, атестат);
- віза для проживання на території Канади.
Середню вартість освіти у канадських ВНЗ варіюється у розмірі від 10 до 18 тисяч канадських доларів за отримання ступеня бакалавра. Для підвищення в класі і здобуття магістерського, або докторського ступеня потрібно буде викласти ще від 8 до 35 тисяч. Якщо такі суми є завеликими, то можна податися на різні гаранти на здобуття освіти, але отримати їх досить складно.
Також можна розраховувати на різні фонди підтримки іноземних студентів, які забезпечують іноземців необхідної стипендією. Однак потрібно пам’ятати, що починати підготовку плацдарму для свого подальшого навчання потрібно заздалегідь, мінімум за півроку. У процесі навчання теж існує ймовірність зниження освітніх витрат. Якщо хтось з числа іноземних студентів має визначні досягнення в освіті, то такі студенти мають право на знижки і додаткові заохочувальні бонуси вигляді кількох тисяч доларів. Такі пільги надаються за зразкове навчання або значні спортивні досягнення.
Відгуки про навчання в Канаді
Як стверджує студентка Анастасія, учениця коледжу Джорджа Брауна, процес отримання канадського освіти їй дуже подобається. Жити в Торонто доволі легко, тому що це місто на половину заповнене іноземними студентами. Тут можна зняти досить затишну квартиру на кількох людей всього за 500-700 доларів.
За словами Катерини, студентки університету Макгілла, навчання їй дається не так вже й легко. Це пов’язано з відмінностями в освітній системі і навантаженнями з боку викладачів. Більшість студентів проживає в гуртожитку, яких тут достатньо.
З особистого досвіду Юлії, яка закінчила коледж Сенеки, після одного року навчання і отримання відповідного сертифіката вона відразу ж без особливих проблем змогла знайти роботу. Подальшою її метою є є отримання університетської освіти.