Категорії
Освіта за кордоном

Аспірантура за кордоном: можливості, як вступити і всі нюанси

Аспірантура за кордоном

Якість навчання в аспірантурі та ціни в наших вузах найчастіше не відповідають закордонним аналогам. Підтвердження тому – рейтинг, складений газетою «The Times». Він містить перелік з 200 кращих вузів світу. І в ньому немає жодного вітчизняного університету! Тому все більше молодих фахівців в пошуках гідної освіти їдуть за кордон. Які нюанси навчання в аспірантурі за кордоном? Як і в якому порядку треба діяти, щоб потрапити туди? Розглянемо ці питання докладніше. Середня та вища освіта за кордоном

Що таке аспірантура?

Аспірантура – це система підготовки наукових кадрів при вищих навчальних закладах. Аспірант здійснює самостійну науково-дослідну роботу, результати якої він використовує для написання кандидатської дисертації. Після її успішного захисту він отримує ступінь кандидата наук. Варто зазначити, що в 2016 році ступінь кандидата наук замінили на PhD (Доктор філософії). Саме ступінь PhD є загальноприйнятою у світі.

Принцип роботи аспірантури

Шлях до захисту кандидатської дисертації тернистий і сповнений труднощів. В ході навчання необхідно багато часу проводити в бібліотеці у пошуках потрібної інформації, не пропускати заняття, знаходити рішення різних дослідницьких завдань і складати кандидатські іспити. Згідно способу навчання аспірантура буває:

 1. Заочна, навчання в якій здійснюється без відриву від виробництва.
 2. Очна з відривом від виробництва.

Плюси закінчення аспірантури

Крім основного призначення, підготовки і захисту дисертації кандидата наук, аспірантура дає можливість здійснювати наукову діяльність і брати участь у конференціях і симпозіумах, поглиблювати свої знання в одній вузькій сфері. Крім того, цей етап обов’язковий у разі, якщо ви планується в перспективі захистити докторську дисертацію.Середня та вища освіта за кордоном

Особливості вступу в аспірантуру в різних зарубіжних країнах

Відповідь на питання: “Чи потрібен мені учений ступінь?” у кожного буде своя. Якщо ви визначилися, що такий варіант продовження наукової кар’єри для вас прийнятний, і віддаєте перевагу пройти його за кордоном, незалежно від країни, потрібно буде діяти в такому порядку:

 • подача заявки у потрібний вуз (можна по інтернету);
 • надання в посольство довідки про рахунки в національній валюті (кожна країна установлює свій мінімум);
 • проходження курсу з вивчення мови і по закінченні отримання відповідного сертифікату (німецького DSH, англійського IELTS чи TOEFL);
 • оформлення закордонного паспорта з надання в ОВІР довідки про вступу у закордонну аспірантуру;
 • оплата медичної страховки країни, де планується навчання (ціна 100 доларів на рік);
 • оформлення візи (займає близько 2 місяців, в окремих випадках до 4).

Що стосується вибору країни та самого університету, то традиційно престижними вважаються англійські і німецькі вузи. Цікаві варіанти безкоштовної зарубіжної аспірантури пропонують іноземцям Фінляндія і Канада. Останнім часом популярність набирає аспірантура в Китаї. Розглянемо особливості навчання аспірантів-іноземців у різних країнах світу докладніше. Середня та вища освіта за кордоном

Аспірантура в Англії

Тут до вступників пред’являються високі вимоги незалежно від того, іноземець це чи ні. Останнім рекомендується пройти перед аспірантурою підготовчий курс. В основному, наявність вищої освіти обов’язкова. Однак, є окремі внз, куди можна поступити після коледжу, маючи досвід роботи за відповідною спеціальністю не менше 3 років. Англійська система освіти відрізняється високим ступенем спеціалізації. Спочатку необхідно зареєструватися на курсах доктор філософії.

Необхідною умовою вступу в аспірантуру в Англії є володіння англійською мовою. Знання мови перевіряється одним з наступних тестів (по ним необхідно набрати не менше 550 балів): Cambridge Proficiency in English (СРЕ), IELTS міжнародний тест на знання мови та TOEFL.

20 найбільш престижних вузів Англії входять до складу Russell Group. На частку цих ВНЗ припадає близько 65% всіх виділених на науку грантів і 55% присвоєних вчених ступенів. У п’ятірці кращих вузів країни :

 • Кембридж
 • Університетський коледж Лондона
 • Імперський коледж Лондона
 • Оксфорд.

Аспірантура в Німеччині

Вища освіта і аспірантура в Німеччині до 2005 року обходилися іноземцям недорого або взагалі безкоштовно. З 2005 року ситуація змінилася. Конституційний суд Німеччини дав право кожному місту самостійно визначати суму оплати за навчання у вузі. Таким чином, влада домоглися підняття якості та цінності німецької вищої освіти, поліпшили її матеріальну базу. Середня та вища освіта за кордоном

У підсумку безкоштовна освіта залишилося в Бранденбурзі, Берліні, Мекленбурзі – Передній Померанії і Шлезвіг-Гольштейн. Всі інші вузи стали платними. Для вступу в німецьку аспірантуру іноземному студенту необхідно мати документ, який підтверджує закінчення вищої освіти. Найкращим аспірантам у державних вузах виплачують стипендію. Перелік ВНЗ, які користуються найбільшим попитом:

 • Вестфальський університет імені Вільгельма;
 • Хейдельбергский університет імені Рупрехта і Карла;
 • Технологічний Інститут Карлсруе;
 • Вільний університет Берліна.

Аспірантупа в Фінляндії

Фінляндія пропонує іноземним фахівцям навчання в аспірантурі англійською мовою (необхідний сертифікат TOEFL), або фінською. Остання досить складна для вивчення, однак в країні працює безліч курсів, де можна безкоштовно вивчити мову. Крім того, труднощі для наших громадян полягають і в отриманні візи, адже необхідно мати на рахунку не менше 6000 євро.

Аспірантура у Фінляндії – це недешеве задоволення. Навіть у випадку, якщо вдасться навчатися безкоштовно, саме проживання обійдеться в копієчку, а підробіток на перших порах без знання фінської практично нереальний. Виняток – робота програмістом. Престижними фінськими вузами вважаються:

 • Аалто;
 • Тампере. Середня та вища освіта за кордоном

Аспірантура в Канаді

Наука в країні кленового листа щедро датується з бюджету. Навчатися в аспірантурі в Канаді можна і безкоштовно, в залежності від рівня знань та обраної спеціальності. Також має значення, наскільки ви зможете зацікавити своєю роботою професора канадського університету, щоб він погодився стати вашим науковим керівником. При цьому стипендія іноземному аспіранту виплачується з виділеного професору гранту.

Для вступу в Канадську аспірантуру необхідно мати високий середній бал атестата (точна цифра варіюється в залежності від вузу) та сертифікат проходження будь-якого мовного іспиту. Серед кращиї вузів Канади, які приймають іноземних аспірантів, можна відзначити:

 • University of Toronto;
 • University of British Columbia;
 • McGill University;
 • York University.

Вступ до аспірантури в Китаї

Бурхливе зростання всіх сфер життя в Китаї, починаючи від промисловості і закінчуючи економікою, породив неабиякий інтерес до країни з боку студентів. Аспірантура в Китаї користується світовим попитом завдяки оптимальному співвідношенню вартості/якості послуг. Щоб поїхати на навчання до Китаю, ваш рівень володіння китайською повинен бути не нижче 4 рівня по тесту HSK. Якщо претендент не проходить тест, він повинен протягом року відвідувати мовні курси та повторно скласти іспит з мови. Аспірантура англійською в Китаї є, але вона коштує дуже дорого, при цьому вибір спеціальностей невеликий. Аспірант не має можливості вибрати наукового керівника самостійно. Його призначає йому ВНЗ. Сама система навчання аналогічна нашій. Університети Китаю, що входять в топ-200 кращих світових вузів:

 • Tsinghua University;
 • Fudan University;
 • Nanjing University;
 • Shanghai Jiao Tong. Середня та вища освіта за кордоном

Аспірантура в Польщі

Для навчання в аспірантурі в Польщі принципове значення має те, чи володієте ви Картою Поляка (документ, що підтверджує наявність польських коренів). В цьому випадку є реальна можливість навчатися у Польщі безкоштовно, отримуючи стипендію. В іншому випадку необхідно вивчити курс польської мови і вступати до аспірантури платно. Кращі польські вузи, на які варто звернути увагу:

 • Університет імені Леона Козьмінського;
 • Варшавська Академія Фінансів та Бізнесу Вістула;
 • Університет Лазарського;
 • Університет Сівітас.

Документи, необхідні для вступу в аспірантуру за кордоном

В кожному університеті діє своя процедура вступу в аспірантуру. При цьому перелік необхідних документів приблизно один і той же. Він включає:

 1. Заявку на вступ.
 2. Рекомендаційний лист (бажано більше одного).
 3. Заявку на стипендію.
 4. Сертифікат про проходження тесту на іноземну мову.
 5. Копія диплома попередньої ступені вищої освіти.
 6. Оплата за розгляд заявки.
 7. Закордонний Паспорт (копія). Середня та вища освіта за кордоном

Вартість навчання

Вартість навчання в аспірантурі Англії становить від 6000 до 9000 фунтів в рік. Таку ж суму необхідно буде витратити і на проживання з харчуванням. Також на конкурсній основі надаються гранти. З їх допомогою 40-50 чоловік щорічно проходять аспірантуру за кордоном безкоштовно. Аналогічні програми діють і в інших країнах (Німеччина, Італія, Швеція, Фінляндія). Але не всім вдається ними скористатися. Платна аспірантура в Німеччині коливається в межах 350-900 € за семестр.

Польська аспірантура обійдеться від 1600 до 2000 € з навчанням англійською мовою, польською – 800-1200 € на рік. У Китаї вартість складе 2500-4000 доларів крім додаткових витрат на літературу і проживання.

Аспірантура за кордоном виглядає досить привабливо, особливо якщо є можливість навчатися безкоштовно. Поїхати вчитися за кордон набагато простіше, ніж здається на перший погляд. Головне при цьому наполегливість, цілеспрямованість і чітке дотримання положень та правил вступу.