Вища освіта у Фінляндії
Високий рівень освіти у Фінляндії приваблює іноземців. А ще відсутність плати за навчання. Державні вузи країни вчать студентів безкоштовно. Викладають тут фінською та шведською мовами, понад 450 програм навчання ведеться англійською. Але для того, щоб отримати диплом у Фінляндії, без знань і грошей не обійтися: студенти здають вступні іспити і самостійно оплачують всі свої витрати під час навчання. Але перед тим як поступити в університет Фінляндії, потрібно ознайомитися з умовами навчання в країні.
Як вступити до ВНЗ Фінляндії
Один з важливих критеріїв відбору – мотивація потенційного студента. Якщо абітурієнт знає, що хоче, має рахунок у банку, добре знає англійську або фінську мова (а краще дві), тоді потрібно:
- вибрати ВНЗ та програму навчання;
- дізнатися все про умови і терміни подачі документів (у різних вузах вони відрізняються);
- відправити документи до вузу;
- отримати запрошення приїхати на вступні іспити (якщо такі передбачені);
- отримати візу для поїздки на іспити;
- скласти вступні тести.
Після вступу потрібно підтвердити своє бажання навчатися у вузі і отримати дозвіл на проживання у фінському посольстві або консульстві. За дозволом краще вирушати відразу з довідкою з банку, що підтверджує платоспроможність. Вартість дозволу на перебування – 300 євро.
Документи для вступу
Кожен вуз Фінляндії самостійно регламентує умови вступу. Зазвичай абітурієнти подають:
- заяву;
- атестат про закінчення школи або іншого навчального закладу, з перекладом на англійську, фінську або шведську мови;
- для англомовного курсу, в більшості випадків, знадобляться результати TOEFL (альтернативою може бути очний іспит на знання мови);
- мотиваційний лист.
При подачі заяви можна вибрати максимум 4 спеціальності в одному або кількох вузах. Строки прийому документів у більшості установ грудень–березень. Іспити проходять з березня по червень.
Мова навчання
У вузах викладають фінською, шведською та англійською мовами. Якщо знань фінської недостатньо, варто звернути увагу на вузи Фінляндії де викладають англійською, або піти на мовні курси фінської. Інститути мають хороший вибір англомовних програм. В класичних університетах справа йде інакше.
Деякі університети практикують таку схему: два роки студент вчиться англійською і вивчає фінську, потім продовжує навчання повністю фінською мовою. Для навчання на факультетах IT-технологій та бізнесу знати фінську необов’язково.
Вартість навчання
Раніше державні вузи Фінляндії не брали плату з іноземців за навчання, але в 2016 році фінський парламент прийняв закон про введення плати за навчання в університетах для громадян з країн, що не входять в ЄС.
З 2017 року вартість навчання — від 1500 € на рік. Кожен університет має право встановити свою вартість.
Програми навчання на фінською та шведською мовами — безкоштовні.
Стипендію іноземцям у Фінляндії не платять. Її отримують тільки студенти з громадянством країни або які мають дозвіл на постійне проживання. Стипендії виплачує фінам національний інститут соціального страхування. Вузи до стипендій відношення не мають, вони можуть розпоряджатися лише рідкісними грантами.
ВНЗ Фінляндії
ВНЗ в Фінляндії бувають двох типів:
- університети прикладних наук або політехнічні інститути;
- класичні мультифакультетні університети.
У країні налічується 16 університетів і 25 інститутів. Навчання у ВНЗ Фінляндії охоплює широкий спектр напрямків: починаючи від медицини і закінчуючи туризмом. Університети Фінляндії дають академічну освіту і випускають бакалаврів та магістрів. Деякі можуть присвоювати докторську ступінь (PhD). Випускники інститутів отримують ступінь Бакалавра. Головне завдання таких навчальні заклади – забезпечити студентів практичними знаннями.
Університети
Найбільший вуз – Університет Східної Фінляндії готує фахівців з більш ніж 100 спеціальностей. Англомовні програми доступні в Йоенсуу та Куопіо. Студенти 2-5 курсів українських вузів можуть подавати документи на навчання за програмами студентського обміну або на отримання грантів на навчання в Фінляндії. Університет також має в своєму розпорядженні великий вибір пропозицій для іноземців.
В результаті реформи освіти в країні відбулися злиття окремих вузів. Так утворився університет Аалто. Фінляндія приділяє значну увагу підготовці фахівців в шести різних школах цієї установи.
Міжнародний освітній центр Оулу – університет Фінляндії зі світовим ім’ям. Він пропонує більше 20 програм англійською мовою. Випускники зі ступенем магістра можуть продовжити навчання в аспірантурі вишу.
Магістратура та аспірантура доступна і студентам Тампере. Цей університет позиціонується як заклад, де панує академічна свобода, творчість та соціальна відповідальність.
Інститути та університети прикладних наук
Серед іноземців популярні вузи, навчальні професії. Це політехнічні інститути або університети Фінляндії. Прикладним наукам тут навчають у невеликих групах. Багато українських студентів отримують освіту в Університеті Міккелі у Фінляндії. Тут створені всі умови для адаптації іноземців.
Хороші перспективи має фінська бізнес-освіта. Найбільша тренінгова та консалтингова компанія в країні –Інститут Менеджменту Фінляндії. Щорічно близько 67 тис. фахівців і керівників обирають одну з 200 програм для навчання. Вуз має філії в країнах Балтії.
Третій за величиною в країні галузевий Університет Ювяскюля. Фінляндія багата давніми традиціями навчання. У вузі можна отримати диплом бакалавра, магістра. Є курси для підвищення кваліфікації вчителів.
Складнощі навчання у Фінляндії
Для іноземних студентів є дві складності – мова і гроші. Фінська мова вчиться важко для іноземців. Мова вважається однією з найскладніших у світі. Що стосується грошей, то при запиті дозволу на перебування у Фінляндії, потрібно підтвердити наявність 6700 євро.
Є можливість заробити на проживання в країні. Але час роботи обмежений 20-25 годинами на тиждень. У канікулярний час обмеження не актуальні. Роботу студентам знайти складно. Першокурсники можуть розраховувати тільки на некваліфіковану працю, особливо без знання фінської мови. У великих містах з роботою завжди простіше.
Випускники фінських ВНЗ не мають права на роботу в країні або отримання громадянства. Можна залишитися в країні, якщо знайти роботодавця, зацікавленого у вас.
Відгуки студентів
Тетяна: В 2016 році я вирішила вступити в магістратуру Академії мистецтв у Гельсінкі. У 2012 році там відкрили спеціальність «Куратор художніх виставок». Навчання ведеться фінською мовою. Раніше я отримала диплом бакалавра за спеціальністю «Фінська мова», так що іспити з мови мені складати не довелося. Своє портфоліо на конкурс я відправила поштою, а співбесіда пройшла по Skype. Через місяць мені повідомили, що я вступила.
Віктор: Перед вступом я вирішив здати IELTS. Мовний іспит здав на 7,5. Вибрав факультет міжнародного туризму Сайменского університету прикладних наук. Збирати документи вирішив сам, без посередників. У мене цей процес тривав 4 дні. До вступних іспитів готувався завзято, і не дарма. Тести з міжнародного туризму в цьому році були досить складними. З математикою було легше. Екзамени здавав письмово. Так, ще була групова дискусія. Там були прості питання.
Марина: Я твердо вирішила після школи продовжити навчання у Фінляндії. Складнощі виникли відразу. Виявилося, що університети Фінляндії закінчують прийом документів в січні. А атестат я отримаю тільки навесні. Вибрала університет прикладних наук Коувола. Там можна подати атестат пізніше, та й сертифікат TOEFL необов’язковий. Правда, англійську все ж перевіряли. Заяву подала в лютому, іспити були в квітні, а в червні я дізналася результат. Тепер я студентка англомовного курсу «Дизайн комп’ютерних ігор».