І все-таки абсолютно гірськолижна країна – це Австрія. І справа навіть не в тому, що всьому світові відомі імена австрійських гірськолижних чемпіонів і сюди приїжджають тренуватися учасники світових змагань з швидкісного спуску. За оснащеністю і комфорті гірськолижних курортів Австрія давно вже “попереду планети”. Додайте сюди відмінний апре-скі, спа-комплекси, екскурсії, можливість кататися навіть влітку – і картина буде повною.
Три чверті території Австрії займають гори. Це теж Альпи, тільки східні. І хоча італійські Доломітові Альпи вважаються найкрасивішими, австрійські схили мають перевагу завдяки великим перепадам висот: від лісової зони до льодовиків цілих два кілометри! Австрія – це 71 гірськолижний регіон і 800 курортів – сучасні альпійські села. Льодовики, що дозволяють кататися круглий рік. Траси тут готують бездоганно, а в прокаті виставлені топові моделі лиж останнього сезону.
Багато гірськолижників-любителів тут відпочити. На австрійських курортах створені чудові умови для катання – недарма спортивний туризм і виробництво гірськолижного спорядження є однією з основних статей національного доходу австрійської держави. Але за комфорт і престиж доводиться платити – вартість відпочинку на австрійських курортах дорожче, ніж в інших гірськолижних країнах Європи.
Якщо говорити про характерні риси гірськолижної Австрії, то сюди можна віднести і величезний вибір зон катання.
Кататися в Австрії на гірських лижах можна майже скрізь, адже гірський ландшафт австрійських Альп створює найкращі передумови для повноцінного зимового відпочинку. Шанувальників зимового спорту чекають тут ідеальні умови завдяки 22.000 кілометрів чудових гірськолижних трас, а 3.500 австрійських підйомників доставлять Вас до спусків всіх категорій складності. Якщо ж Ви віддаєте перевагу насолоджуватися чистотою зимової природи, то до Ваших послуг 16.000 кілометрів прокладених лижних доріжок.
Одне з незаперечних переваг зимового туризму в Австрії – знаменитий австрійський Apres ski. В широкому розумінні, це – не просто традиційні пиво, пунш і глінтвейн в перервах між спусками, але і все життя на схилі і на самому курорті після активного катання. Численні бари, гірські кафе і ресторани пропонують не тільки прекрасну австрійську кухню, але і створюють неповторну атмосферу. Усміхнені люди, яскравий одяг, святковий настрій та передчуття смачної вечері у поєднанні з пейзажами створюють особливу атмосферу австрійських курортів.
Австрійські Альпи поділяються на дві частини: земля Зальцбург та земля Тіроль. Найдемократичніші курорти знаходяться поблизу Зальцбурга. Альпи в Австрії нижче сусідніх західно-італійських, швейцарських і французьких , але особливі кліматичні умови, пов’язані з високою природною вологістю і північним положенням країни. Багато туристів розповідають, що за тиждень погода може змінюватися від яскравого сонця до снігопаду і високої вологості, коли хмара, зачепившись за верхівку гори, висіла майже весь день.
Британський путівник по гірськолижним курортам Where to Ski and Snowboard зазначив, що в Ішглі найкращі підйомники. З них 60% є високошвидкісним. Селище Ішгль (Ischgl) стало розвиватися в 1960-ті роки. Його популярності сприяють, з одного боку, близькість до “лижної арени” Сільвретта, а з іншого – близькість до швейцарського курорту Samnaun. Тут знаходиться кращий п’ятизірковий готель гірськолижної Австрії – Trofana Royal. Саме тут під завісу сезону в різний час проводили свої канікули і влаштовували концерти Тіна Тернер, Елтон Джон, Боб Ділан, Бон Джові, Мадонна, Дайана Росс, Рід Опоарт і Оганг. Це, мабуть, один з небагатьох австрійських гірськолижних курортів, куди дійсно хочеться повернутися.
Санкт-Антон (1304 – 2811 м) – курорт зі світовою славою. Разом з сусіднім Лехом “всесвітня село” входить в елітний клуб кращих альпійських курортів “Best of the Alps”. У цьому ж списку значаться австрійські Кітцбюель і Зеефельд, швейцарські Санкт-Моріц, Давос, Церматт, Гріндельвальд, французский Шамоні, італійський Кортіна д’ампеццо і німецький Гарміш-Партенкірхен. Але популярність курорту зіграла з ним злий жарт: в сезон біля підйомників з’являються черги. Хоча за ельбруськими мірками 5 хвилин очікування – це не черга, а можливість відпочити та поспілкуватися з друзями.
Найвеселіший, демократичний і не менш відомий – Майрхофен (Mayrhofen 630 – 3280 м). Серед молодих англійських, німецьких і українських туристів він користується великою популярністю завдяки гарному різноманітністю трас, значного перепаду висот, бюджетному розміщення та жвавому нічному життю. Старші люди люблять цей курорт Австрії за можливість піших прогулянок і відпочинку в аквапарку.
Ще один популярний курорт – Зельден (1377 – 3250 м). Тут відбулися перші змагання по швидкісному спуску, в 1922 році була відкрита перша гірськолижна школа. А в минулому році до його численних достоїнств додався ще й сучасний термальний комплекс “Аквадом” з трьома термальними басейнами, водною гіркою, дитячим відділенням, саунами і широким спектром спа – і оздоровчих процедур. Він відкрився в містечку Лангенфельд, всього в 15 хвилинах їзди від Зельдена.
Наявність сучасних швидкісних підйомників в Зельдені, можливості катання влітку на двох льодовиках не тільки для лижників, але і для сноубордистів. Тут вони знайдуть як широкі поляни, так і сноуборд-парки з різними фігурами для катання. Регіон входить в десятку кращих курортів Європи з позатрасового катання. Для любителів пострибати по горбах є могульная траса. До глибокої ночі на курорті життя кипить не тільки в ресторанах і барах, але і на схилах, де невтомні туристи катаються на санках з палаючими смолоскипами. Всі, хто ще знайде сили на апре-скі-розваги, переконаються, що Зельден – це альпійська Ібіца.
Хто знає німецьку, той підтвердить, що слово “bad” означає ванна. Якщо ви зустрінете в назві курорту ці три літери, будьте впевнені, тут обов’язково є спа-комплекс.
Бад-Гастайн (Bad Gastein), Бад-Хофгастайн – курорти для любителів катаня, панорамних променадів і нескінченних купань в басейнах. П’ять мільйонів літрів води температури близько 50 градусів щодня дають сімнадцять джерел, розкиданих по долині! Від землі піднімається пара, поруч з кучугурами зеленіє травичка… Тут можна не тільки насолоджуватися гірськолижними спусками, але й відвідувати спа-комплекси і салони краси. Це одночасно і демократичні і респектабельні курорти, де можна гуляти по центру, заглядаючи в численні затишні ресторани, бари, магазини і бутіки. Дітей чекають гірськолижні школи і садки. Район катання (170 км трас) об’єднує 5 селищ – Бад-Гаштайн (830-2686 м), ідеальне місце для катання – Шпорт-Гаштайн (від 1585 до 2650 м), Бад-Хофгаштайн (850 м), Dorfgastein (830 м) і Гроссаль (920 м).
Влітку гірськолижні курорти переорієнтовуються на організацію різних видів відпочинку в горах і на природі взагалі. Це прогулянки, походи (у тому числі на конях), альпінізм, скелелазіння, водні види спорту, парапланеризм. Відкриваються поля для гольфу і тенісні корти, спортивні майданчики, відкриті басейни в лісі. Використовуються гірськолижні ліфти для підйому туристів і екскурсантів, проводяться різні свята та фестивалі.
Одним словом, якщо ви вибираєте Австрію, вам не доведеться нудьгувати!