Піраміда фараона Хуфу – найбільша з усіх пірамід Єгипту. Зі списку семи чудес стародавнього світу боротьбу з тисячоліттями виграли тільки піраміди.
Часів Стародавнього Єгипту, фараонів і пірамід
У часи Старого Королівства Єгипту (третє тисячоліття до н. е.) династія фараонів змогла організувати централізований уряд у родючих долинах Нілу. Мабуть, головним доказом величі тієї влади є піраміди та інші гробниці (прототипи пірамід), побудовані для притулку померлих фараонів.
Фараон Єгипту, похований в піраміді, стає Царем Мертвих
Стародавні єгиптяни вірили, що після смерті фараон, похований в піраміді, ставав Осірісом – богом смерті, в той час як фараон, який посів трон, ставав Хорусом – володарем небес і богом сонця, але буде похований в піраміду, коли прийде його час. Cонце обов’язково сходить, Ніл кожен рік розливається і назад входить в свої береги, повертаючи людям родючі землі. Жителі Єгипту в зміні фараонів бачили циклічність, подібну цим, ховаючи фараонів в пірамідах.
В пірамідах живуть душі померлих фараонів Єгипту
Частина душі мертвого фараона, за віруваннями єгиптян, залишалася разом з його тілом – в піраміді. І якщо тіло мертвого фараона Єгипту не отримувало належної турботи перебуваючи в піраміді, то він міг не впоратися з обов’язками померлого фараона − бога смерті. Якщо таке, не дай Бог, сталося, то коло життя розірвався б, за що на Єгипет неминуче пішло б жахливе лихо.
Щоб запобігти цій катастрофі, тіла всіх мертвих фараонів муміфікували перед похованням в піраміді, що оберігало тіло фараона. У піраміді були поховані будь-які блага, які можуть знадобитися в загробному житті фараона. Археологи знаходили в піраміди фараонів:
- глечики з глини, мармуру і золота;
- меблі;
- зілля;
- навіть лялькові фігури слуг фараона відомі як ушабти.
Тіло фараона ще довго могло задовольняти свої прижиттєві потреби, використовуючи багатство, поховане в піраміді разом з ним.
Гробниця фараона − піраміда
Єгиптяни будували грандіозні піраміди, щоб та частина душі фараона, яка залишилася з його тілом, могла знайти собі притулок у піраміді. Однак усипальниці не завжди були у вигляді пірамід.
До епохи пірамід гробниці фараонів висікалися із скель, на яких будувалася конструкція з плоским дахом, іменована мастаба. Хоча єгиптяни часто насипали зверху невеликі кургани землі.
Гробниця у формі піраміди в Єгипті
Можливо, форма пірамід для більш пізніх усипальниць фараонів з’явилася саме із-за цих насипів. Але більш імовірно, що в основу форми піраміди ліг священний наріжний камінь Бенбен (сучасні вчені вважають, що це камінь позаземного походження – метеорит), який займав значне місце в єгипетській релігії. Бенбен в стародавньому Єгипті символізував промені сонця. Збережені древні тексти стверджують, що фараони йшли на небеса саме за сонячним променям.
Хто побудував єгипетські піраміди?
На противагу популярним думок, будівельниками пірамід не були ні раби, ні прибульці з космосу. Віднайдені в процесі археологічних розкопок останки поруч з пірамідами доводять, що в Єгипті піраміди будували вільні жителі, які проживали у навколишніх поселеннях. За процесом будівництва піраміди стежили призначувані фараоном Єгипту наглядачі.
Поселення будівельників пірамід були досить добре облаштовані. Там можна було знайти багато чого:
- булочну;
- м’ясні лавки;
- пивоварня;
- добре обладнана комора;
- затишні будинки;
- кладовище;
- і можливо навіть деякі види оздоровчих комплексів.
Це все доводить − будівельниками пірамід були вільні жителі Єгипту, які працювали не з примусу, і про їх життя дійсно дбали.
Будівельники пірамід Єгипту
Частина будівельників пірамід були постійними службовцями фараона, інші наймалася на певний час з місцевих поселень поруч з місцем будівництва пірамід. Це може звучати незвично, але на будівництві єгипетських пірамід працювали жінки.
Досі не були знайдені ієрогліфи, що зображують жінок-будівельників пірамід, проте в ході археологічних розкопок були знайдені жіночі скелети. За даними біоінженерного аналізу останків, ці жінки тривалий час займалися важкою фізичною працею, що наводить на думку про їх безпосередньої участі у будівництві пірамід для фараонів Єгипту.
Багато будівельники пишалися своєю роботою, в пірамідах знаходили підпису зразок «Друзі Хуфу» чи «П’яниці Менкаура» – для кожного фараона існувала своя підпис під час будівництва піраміди.
Небагато даних про будівництво пірамід
У цілому приблизно 20 – 30 тис. працівників були задіяні в будівництві пірамід Гізи протягом більше 80 років. Більша частина робіт з будівництва пірамід виконувалася під час розливу Нілу. Величезні блоки вапняку з каменоломень сплавлялися по водах розлився Нілу прямо до підніжжя пірамід фараонів.
Архітектура пірамід
Проте будівництво пірамід не було примітивною фізичною працею. Архітектори натягували канати від вершини піраміди до основи піраміди, які займали положення ребер піраміди, і таким чином контролювалася ідеально правильна форма фігури. А жерці-астрономи визначали правильне розташування і орієнтацію сторін піраміди. Жерці мали піраміди фараонів, копіюючи розташування зірок священних сузір’їв по стародавньому єгипетському культу.
Від мала до велика, від каменотеса до жерця, кожен працівник усвідомлював і розумів свою роль і вкладав свою лепту в увічнення слави Єгипту у вигляді побудованих пірамід.