Новий рік у країнах пострадянського простору немислимий без Діда Мороза, а американські дітки до Різдва з нетерпінням чекають Санта-Клауса. Як хто ж такий Дід Мороз – Санта-Клаус. Що це за чарівний персонаж, який приносить не тільки подарунки, але і щастя дітям і дорослим?
- У Фінляндії, вотчині Діда Мороза, цього персонажа називають Йоулупккі, Карелії – Паккайне, Голландії – Сінтер Клаас, в Швеції – Юль Томтен, Італії Боб Натале, у Франції – Пер Ноель, Румунії і Молдові – Мош Джаріле, Норвегії – Юлебукк, Данії – Юлетомте, Сербії і Хорватії, мова яких дуже схожа, – Діда Мраз. Чехії та Словаччині – країнах колись єдиної держави Чехословаччина, Діда Мороза називають Мікулаш, а в Німеччині – Вайнахтсман. В інших католицьких країнах, функції доброго дідуся, який дарує подарунки, виконують святі. Криті – Святий Василь, а у Бельгії та Австрії – Святий Миколай з вірним помічником, тільки в Бельгії помічником є Чорний Пірат, а в Австрії – Крампус.Свій Дід Мороз є не тільки в європейських країнах, але і в азіатському регіоні. Японії – Сегацу-сан, Китаї – Шаньдань Лаожен, Узбекистані – Кербобо, на Алтаї – Соок Таадак, Калмикії – Зул, Казахстані – Колотун Ага. А в Якутії є не тільки свій Дід Мороз, а ще й так званий Дід Диил, і його онука Снігуронька, яку місцеві жителі називають Харчаана.
Незважаючи на різні назви у всіх країнах Дід мороз вважається неодруженим літнім проказником, що потай проникають у чужі будинки. Згідно загальноприйнятій традиції, резиденція Діда Мороза знаходиться в Лапландії.
У Туреччині новорічного дідуся називають Ноель Баба, а турецьке містечко Демра вважається справжнім місцем народження Діда Мороза, а точніше Санта-Клауса, прообразом якого вважається Святий Миколай. В кінці III століття нашої ери місто називалося Мирра, це було задовго до перейменування його в Демру. Тоді з’явився нікому невідомий до цього молодий чоловік, якого звали Ніколас, за час проживання в місті він отримав духовне звання і став єпископом, допомагаючи все своє життя малозабезпеченим, хворим і калікам. А незабаром після своєї смерті Ніколас був зарахований до лику святих за свої добрі справи, він вважається заступником дітей, рибалок і мореплавців, а також убогих і злидарів, за що його шанує Римсько-Католицька церква.
В Англії Святого Миколая ще з моменту прийняття християнства цією країною називають Санта Клаус, а легенду про його життя і діяння в Америку привезли колоністи з Великобританії. Вони і заснували на території нового поселенців Церкву на честь Святого Ніколаса, яку в народі назвали так само, як і святого – Санта Клаус.
А Дід Мороз в Америці та багатьох європейських країнах як чарівний міфічний персон відомий порівняно недавно, його історія почалася після видання в Америці в 1822 році поеми Клеменса Мура. Вона носила назву «Прихід Святого Миколая», а в ліричній книзі у віршах розповідається легенда про святого Миколая, його добрих діяннях, серед яких найбільш яскраво описана незвичайна зустріч Святого Миколая з маленьким хлопчиком у Святвечір. Дослідники вважають дату випуску поеми, яка стала популярною серед дітей і дорослих, «днем народження» Діда Мороза, Казки про нього незабаром з’явилися у багатьох країнах світу, тільки в кожній країні йому дали своє ім’я.
Хоча інші вчені, які займаються дослідженням слов’янського язичництва, відносять Діда Мороза до часів Давньої Русі, коли її жителі ще не знали православ’я, але в ті часи йому приписувалися інші функції. А Снігуронька стала онукою Діда Мороза лише в XIX столітті, до цього вона була окремим персонажем, причому недобрим, а перед наближенням весни у багатьох селах навіть у часи християнізації жителі спалювали опудало Снігуроньки як символ зими.
Зовнішній вигляд Діда Мороза у кожній країні відрізняється, так і з’являється він, даруючи подарунки дітям і дорослим, в різний час. Польський Санта-Клаус більше нагадує католицького єпископа, ніж бородатого діда Мороза. На ньому присутня червона шапочка-ярмулка і червоний халат. Він з’являється в будинках 19 грудня, в день Святого Миколая за православним календарем, таємно проникаючи в будинку пізно вночі через димар, тихенько, намагаючись нікого не розбудити, розкладає по кутах дитячі іграшки і потім непомітно зникає.
На Русі Діда Мороза нерідко називали Дід Тріскун, який малює морозні візерунки на вікнах. В народних казках його часто називають Морозом Івановичем. Стародавні міфи описують його як суворого, але справедливого казкового персонажа, який одягає озера і річки в лід, а землю – в білосніжне покривало, в більш пізніх казках Дід Мороз стає добрішим. Його подають з довгою білою огрядною бородою, у довгому синьому або блакитному халаті, підбитим білим хутром з червоним атласним поясом. Дід Мороз приходить вітати малечу з великим мішком, доверху набитим різними подарунками, а внучка Снігуронька зі світлою косою у блакитній шубці всюди супроводжує його. На відміну від нього, європейський Санта Клаус з’являється один з подарунками, у багатьох країнах він приїжджає на санях, запряжених північними оленями.
У Франції Дід Мороз розділений на два окремих персонажа – доброго Пер Ноеля і суворого Шаланда. Веселий Пер Ноель, ім’я якого перекладається як Батько Різдва, за легендою, живе на Північному полюсі, а в переддень Різдва приїжджає на упряжці з восьми швидких оленів, роздаючи всілякі іграшки, солодощі та інші подарунки слухняним, добрим дітлахам. На ньому одягнені тепла червона курточка, гарно оброблена білим хутром, штанці з того ж матеріалу, а на голові красується червона шапочка.
А Шаланд завжди одягнений у скромний плащ, на його голову надіта проста хутряна шапка, він ніколи не посміхається і приходить тільки до неслухняних, розпещених дітей. В руках цей казковий персонаж тримає велику корзину, але в ній лежать аж ніяк не подарунки та солодощі, а різки для покарання маленьких пустунів.
Фінський дід Йоулупккі відрізняється довгим сивим волоссям, червоним одягом, а на його голові красується висока червона гостроверха шапка, що за своєю формою нагадує ковпак. Новорічний дідусь приїжджає до добрих, слухняних фінських малюків, супроводжуваним свитою з гномів в червоних шатах і облямованих білим хутром накидках, Ці гномики допомагають йому виготовляти дитячі іграшки та інші подарунки.
Естонський Йиулувана – так називають доброго старого в цій прибалтійській країні, зовні дуже схожий на фінського Діда Мороза, що підтверджує загальні традиції між цими двома країнами.
У Швеції, як і у Франції, два Діда Морози, але тільки вони добрі, веселі і дарують подарунки малятам. По домівках вони ходять окремо – до дітей приходить сутулий і носатий Юлтомтен, а до інших – маленький карлик Юлніссаар, подарунки вони залишають не під ялинкою, а на підвіконнях.
Італійські дітлахи перед Різдвом з нетерпінням очікують страшну, схожу на відьму синьйору Бефану, але, незважаючи на свій зовнішній вигляд, вона добра і обдаровує подарунком кожного слухняного малюка, який встиг напередодні свята вивісити за віконце шкарпетку. А неслухняні маленькі бешкетники можуть свою шкарпетку за вікно навіть не вивішувати, на ранок замість подарунка вони знайдуть в ньому неприємний сюрприз – золу або попіл.
Іспанський Олентцеро з’являється в національному одязі, виготовленої з домотканого полотна, а за поясом завжди носить флягу з вином – веселун любить добре іспанське вино.
Монгольський Дід Мороз одягнений, як пастух, а його вигляд відповідає монгольським національним традиціям – таку волохату шубу і лисячу шапку раніше носило більшість монголів, а за поясом шуби у «снігового дідуся» знаходиться кресало та кремень.
В Польщі, Німеччині та Нідерландах добрий дідусь Мороз з’являється і дарує подарунки двічі – на 6 грудня, коли святкується день Святого Миколая, і в ніч перед Різдвом. Але в Нідерландах за добродушним старим Синтер Клаасом, поки ще сніг не встиг замести слід від саней, вже поспішає злісний Кнехт Рупрехт з різками в руках, щоб відвідати неслухняних дітлахів, які замість різдвяного подарунка заслужили лише покарання.
День Святого Миколая святкується в Україні, а святий відвідує дітвору не тільки під покровом ночі, але й у школах і дитячих садках, а подарунки він дарує в ніч з 18 на 19 грудня. В даний час давня, напівзабута традиція відроджується: на ранок малята шукають залишені подарунки під подушкою. А подарунки отримали назву «миколайчики». Святий Миколай на території України особливо шанується серед жителів країни, особливо в західних регіонах.
Незважаючи на різні назви і обличия, Діда Мороза чекають у всьому світі, в своєму мішку він приносить не тільки довгоочікувані подарунки, але й дарує дітям і дорослим хвилююче очікування свята, віру і надію, щастя і любов.