Категорії
Освіта за кордоном

Програми по обміну студентами, навчання за кордоном по обміну

Навчання за кордоном за обміном

Програма з обміну студентами — процедура, коли студент одного вузу на певний період отримує можливість відвідувати заняття іншого навчального закладу, з яким у домашнього вузу укладено угоду. Обмін студентами може проводитися між університетами однієї держави чи різних.

Деякі програми (наприклад, Work and Travel USA) розраховані на літній період, в який студент не вчиться, але працює в іншій країні. Середня та вища освіта за кордоном

Для чого потрібні програми обміну?

Вам варто пошукати програму з обміну студентами за кордоном, якщо ви:

  • Амбітні
  • Працездатні
  • Хочете побачити світ
  • Маєте намір зробити кар’єру
  • Мрієте дізнатися нове у своїй спеціальності
  • Хочете поліпшити знання іноземної мови (мов)
  • Цікавитеся і легко адаптуєтеся до інших культур
  • Комунікативні

Країни та програми, що пропонують обмін студентами

Всі європейські країни є учасниками міжнародного обміну студентами. В Євросоюзі діє програма «Еразмус», перше місце в якій за кількістю щорічно прийнятих студентів займають Німеччина, Іспанія і Франція. Фінансування проводиться Євросоюзом і вузом, з якого прибув учень.

Багато студентів навчаються по обміну в Німеччині за підтримки DAAD (німецької служби академічних обмінів). Організація забезпечує фінансову підтримку. Перевагою програми є те, що отримати підтримку в її рамках можуть студенти, аспіранти, доктори і професори з інших країн.

AIESEC представляє собою міжнародну європейську організацію студентів, допомагає всім бажаючим знайти стажування за кордоном. Її членами є тисячі вузів по всьому світу.

Якщо хочете стати студентом по обміну в Японії, то можете розраховувати на отримання стипендії від уряду Японії. За детальною інформацією та поданням документів на участь звертаються до посольства Японії в Україні. Середня та вища освіта за кордоном

В Південній Кореї іноземні студенти за обміном отримують стипендію у рамках програми підтримки іноземних студентів. У посольстві Кореї можна отримати детальну консультацію про можливості брати участь в обміні.

У США для навчання по обміну можна стати учасником програми Global UGRAD. Крім того, тим, хто мріє побувати в Америці, варто звернути взяти участь у Work and Travel USA — програмі, за якою студенти їдуть в літній період в США. З п’яти місяців чотири відводяться для роботи, а один — для подорожей.

Існують локальні організації, що допомагають студентам за кордоном. Для їх пошуку зручно скористатись Інтернетом. Крім того, інформацію про те, в яких програмах краще брати участь студентам вашого домашнього вузу і на яких підставах – завжди можна дізнатися в деканаті навчального закладу.

Як потрапити в програму обміну

Існує конкурс на участь в програмах з обміну студентами. Кожна держава воліє приймати талановитих і цікавих студентів іншої країни.

Найпоширеніші вимоги до кандидатів:

  • Як правило, хороша успішність у вузі і дисципліна.
  • Достатнє знання іноземної мови (англійської або тієї мови, якою викладають у приймаючому вузі).
  • Можуть вводитися вікові обмеження.
  • Студенти не повинні мати обмеження за станом фізичного або психічного здоров’я, що заважають їхньому навчанню та адаптації до життя в іншій країні. Середня та вища освіта за кордоном

У кожному окремому випадку вуз або держава (якщо це державна програма) ставлять свої умови щодо мотивації та наявного рівня підготовки учасників обміну. Зазвичай кандидати на участь в обміні пишуть есе або роблять іншу конкурсну роботу, проходять співбесіду, за результатами усіх випробувань приймаюча сторона вирішує, чи може вона надати студенту можливість вчитися у себе.

Які документи часто потрібні для участі у програмі обміну

  • Документ, що посвідчує особу студента
  • Документ, що підтверджує навчання в акредитованому вищому навчальному закладі (плюс свідоцтво про успішність)
  • Сертифікат про складання іспиту на знання іноземної мови (за міжнародними стандартами)
  • Довідка про стан здоров’я
  • Віза для приймаючої країни

Скільки буде коштувати навчання за обміном?

Найчастіше для прийняття рішення про участь у програмі має значення грошове питання. Наприклад, обмін студентами у Франції отримує державну фінансову підтримку, а це означає, що учасник програми має всі підстави розраховувати на державну стипендію.

Питання обміну студентами в Англії вирішується на університетському рівні, тобто кожен університет вільний вибирати, чи може і чи хоче він брати студентів з інших країн, і на якій підставі. Певні університети пропонують учасникам обміну стипендії, але для їх отримання їм необхідно виграти грант від англійського вузу. Крім того, студенти отримують дозвіл на роботу (під час семестру двадцять годин на тиждень і без обмежень на канікулах).

Студенти за обміном в Кореї і Японії отримують стипендії від держави.

Часто учасники обміну можуть одержувати фінансову підтримку від міжнародних державних і недержавних організацій, які спеціалізуються на цьому.

У багатьох програмах студенти беруть на себе витрати на оплату перельоту (переїзду) в приймаючу країну і медичної страховки.

Що говорять студенти

«В програмі Work and Travel USA поїхав працювати в Сан-Франциско. Місто сподобалося. Однак зіткнувся по приїзду з кількома проблемами. Частина мого багажу загубилася при перельоті. Але це не нейгірше. За контрактом з роботодавцем він повинен був забезпечити мене житлом. З якоїсь причини все зірвалося. Спасибі співробітнику компанії, яка займалася організацією моєї участі в програмі. Він погодився взяти мене в свій будинок. Працювати в піцерії сподобалося, не відчував ніякого мовного бар’єру і багато спілкувався з оточуючими мене людьми. Засвоїв великий культурний досвід» — Студент з України.

«Практикувалася за програмою обміну в університетській клініці р. Безансон, Франція. Два тижні стажувалася у відділенні онкології та гематології. Потім практикувалася в дитячому відділенні онкології та гематології. Брала участь у щоденних обходах та оглядах пацієнтів нарівні з іншими студентами. Вдалося попрацювати на нічному чергуванні в швидкій допомозі. Особливо вдячна за практику в області психологічної допомоги пацієнтам. Поїздкою надзвичайно задоволена» — Студентка українського медичного вузу.

«Навчалася в Німеччині за підтримки DAAD. Найважливіше для участі в програмі — вчасно і в правильному порядку надіслати всі необхідні документи. Співбесіду навіть проходити не довелося. Виплачується стипендія (1000 євро), якої вистачало на все. Задоволена своєю практикою по оцінці мікрокліматичних умов Касселя. Професор, який організовував моє стажування, знайомий мені ще з міжнародних семінарів у моєму місті. Кажуть, що знайти викладача в Німеччині складно. Я таким людям раджу використовувати пошуковик, який є на сайті DAAD. Там є вся інформація: який професор в якому напрямку працює. З науковцями та студентами з України раді співпрацювати. В результаті такого міжнародного проекту можна отримати європейський грант» — Студентка українського вузу.