Різдвяні свята в Німеччині, згідно давньої традиції, наступають задовго до дати Різдва, вони починаються 11 числа 11 місяця (листопада) в 11 годин і 11 хвилин дня. На території Німеччини сезон передріздвяних розпродажів жителі країни називають «п’ятою порою року». Особливо яскраво святкується початок різдвяного сезону в трьох середньовічних німецьких містах – Дюссельдорфі, Кельні та Бонні, а на площах, розташованих у старій частині даних міст, збираються тисячі людей: місцевих жителів і туристів.
- У кожному регіоні Німеччини різдвяні звичаї трохи відрізняються в силу тривалого періоду роздробленості німецьких земель, і в кожному регіоні ці старі добрі звичаї виникли ще декілька століть тому. Жителі приморських міст Німеччини, розташованих на узбережжі Балтійського моря, збираються на пристані. Вони вдивляються в далечінь та чекають коли в порт нарешті прибуде корабель з Дідом Морозом (якого в Німеччині називають Вайнахтсман). Різдвяний дідусь з мішком подарунків спускається з трапа корабля, щоб привітати дорослих і малюків з настанням світлого свята Різдва, побажати здоров’я, удачі та роздати подарунки. Місцем проведення різдвяного ярмарку є порт, або морський берег. Тут влітку знаходиться пляж, а торгівля здійснюється під шум хвиль. Така стара ганзейська традиція характерна для приморських німецьких земель.
На сході Німеччини, в регіоні Рудних гір різдвяна традиція відрізняється. Тут ростуть ліси, тому різьба по дереву є невід’ємною частиною народних промислів. На різдвяному ярмарку продаються вирізані з дерева фігурки людей – німецькою вони звучать як Schwibbogen. Також популярністю користуються дугоподібні дерев’яні свічники, а також оригінальні різдвяні пірамідки. На вулицях тамтешніх міст з’являються гарно вбрані гірники, багато з них на свята одягають національне вбрання.
В Тюрінгії, в містечкі Лауш (батьківщина перших скляних ялинкових куль) можна побачити святково одягнених склодувів, а на прилавках магазинів і ярмарках з’являються всілякі вироби зі скла. На півдні Німеччини головним символом настання Різдва є дерев’яні ясла, що нагадують про народження Ісуса.
Також туристи люблять святкувати Різдво в містах Баварії, де можна пройтися по спеціально розробленим маршрутам. Найцікавішими місцями для святкувань є дерев’яні ясла Krippenweg, де розігруються костюмовані вистави за мотивами біблійної історії про народження Христа. Подібні сценки німецькою називаються Krippenspiel. На вуличних концертах міст Баварії виступає альпійський хор та духові оркестри. Тут грають традиційну національну музику на тромбоні і давно забутому інструменті – альпійських ріжках.
Святкування Різдва у західних регіонах Німеччини навіює спогад про сюжети з казок братів Грімм. Наприклад, в містечку Ханау знаходиться Німецька дорога казок. Найцікавіше місце на дорозі казок – німецьке містечко Гессені, в якому народилися брати Грімм. Тут збереглося багато місць, пов’язаних з життям і творчістю цих відомих казкарів. Дорога казок на цьому не закінчується, вона веде далі аж до самого Бремена, в якому все нагадує про події відомої казки про Бременських музикантів.
Перший німецький передріздвяний ярмарок відбувся у Франкфурті-на-Майні. Це сталося ще в далекому 1393 році. Але ті ярмарки сильно відрізнялися від сучасних передсвяткових базарів. На старих ярмарках мешканці німецьких міст мали можливість придбати всі необхідні товари ще до настання суворих морозів, коли зима повністю вступала в свої права.
Сьогодні ж Нюрнберзький передріздвяний ярмарок є найбільш популярним в Німеччині. Сюди з’їжджаються не тільки німці, але і жителі Європи та туристи з інших країн світу. Починаючи з XIX століття на таких ярмарках продаються ялинкові прикраси, виготовлені за старовинними технологіями, ялинкові іграшки в стилі «хенд мейк», а також традиційні медові пряники та інші солодощі. З кінця листопада всі німецькі міста перетворюються на казкові: мільйони вогнів освітлюють міста у вечірній та нічний час, а на площах встановлюються вбрані ялинки.
На території Німеччини в період «п’ятої пори року» проводиться понад 2500 різдвяних ярмарків – такої кількості святкових базарів немає в жодної держави Європи. На території ярмарків витають у повітрі п’янкі аромати смажених каштанів і гарячого глінтвейну, пряних гарячих медових пряників і пахучих смажених мигдалевих горішків. На кожній німецькій ярмарці сильно відрізняється асортимент товарів, але їх об’єднує одне – представлені до продажу традиційні вироби місцевих ремісників, серед яких чимало вирізаних з дерева смішних оригінальних виробів. Викликають інтерес маленькі дерев’яні ясла, здатні поміститися в серванті або на книжковій полиці. Також цікавими є справжні скляні ялинкові кулі, що видуваються німецькими склодувами. Вони розфарбовуються вручну кращими майстрами і майстринями. Серед різдвяної випічки в Німеччині найбільшу популярність отримали нюрнберзькі і ахенські медові пряники, ароматний дрезденський різдвяний кекс, а також різні зірочки з корицею, що символізують Віфлеємську зірку.
Різдво в Європі, починаючи з середини ХХ століття, перестало бути суто релігійним християнським святом. Воно вже давно вийшло за межі релігійної традиції, адже в святкуванні задіяні і політики, і фінансисти, і бізнесмени, і туристи. Мешканці німецьких міст, незважаючи на гнівні проповіді духовенства, заздалегідь купують для святкування Різдва велику кількість алкогольних напоїв, багато їжі і численні подарунки. Магазини в ці дні мають мільйонні прибутки – Різдво вже давностало способом розвитку комерції.
Німці вже не уявляють тихого сімейного святкування Різдва з обов’язковим відвідуванням кірхи. Невід’ємним атрибутом цього довгоочікуваного свята вважаються саме веселі і барвисті різдвяні базари, прикрашені вітрини магазинів, ошатна ялинка та всілякі атракціони на міських вулицях. Особливий інтерес викликають каруселі – невід’ємний елемент усіх німецьких (і не тільки німецьких) ярмарків епохи середньовіччя. Всі жителі міст Німеччини на таких ярмарках обов’язково купують смачні медяники, виготовлені за німецькими рецептами, а також глінтвейн (німецькою це звучить як «глювайном»). У кожному регіоні Німеччини «глювайн» готують по-своєму, а єдиним його незмінним елементом є лише червоне вино. В одних місцях в нього додають коньяк, в інших ром, а ще десь змішують з традиційним бальзамом, що складається зі спиртової настоянки цілющих трав.
Різдвяні базари приваблюють не тільки дорослих, але і дітей. Багато малечі цілий рік чекають різдвяних свят, бо тільки тоді вони разом з мамою і татом поїдуть на передріздвяний ярмарок, покатаються на каруселях, а люблячі батьки не відмовлять своїм чадам у купівлі улюблених солодощів і оригінальних іграшок. Сучасні торговці, прекрасно розуміють психологію жителів Німеччини, тому прагнуть привозити на різдвяні ярмарки недорогі, але яскраві і помітні товари. Саме такий товар швидко знаходить покупця і дає чималий прибуток.
Під час Різдва в Німеччині набувають святкового вигляду дерева, вітрини та житлові будинки. Вони прикрашаються яскравими гірляндами. Санта Клаус (Святий Ніколас, як його часто називають в Німеччині) з’являється скрізь – і в містах, і в іграшках, і навіть в кондитерських крамницях у вигляді шоколадної іграшки.
Сучасна глобалізація знайшла відображення в різдвяних святах німців. Народ Німеччини в старі добрі часи святкував Різдво у вузькому сімейному колі, а зараз прагне вирушити в екзотичні країни світу, потрапити із зими в літо, купатися в теплому морі чи в океані. Решта німців святкує не тільки Різдво, але і Новий рік. Всі жителі великих і маленьких міст виходять на вулицю і беруть участь у народних гуляннях. Небо прикрашають численні феєрверки, наповнюючи повітря запахом диму. В цей момент всі – знайомі і незнайомі вітають один одного з Новим роком.