Є в Європі країна, в ландшафті якої гармонійно поєднуються глибокі озера і таємничі, зарослі густими лісами гори; термальні джерела і стрімкі річки; зелені луки з яскравою травою і зарослі квітами пагорби. Немає тут тільки моря, але про нього зовсім не згадуєш, коли потрапляєш в чеську казку. Пропонуємо вашій увазі десятку найвідоміших історичних, культурних і природних пам’яток Чехії. Середньовічні міста, старовинні замки, приземкуваті пивоварні пронизують шпилями хмари – ласкаво просимо в Чехію!
1. Магічна Прага (Praha)
Розповідь про найкрасивішиі міста Чехії неможливо почати інакше, як з красуні Праги. Столиця вважається не тільки красивим містом Чехії, захоплені туристи часто їй присуджують звання найкрасивішого міста Європи. Складно перерахувати всі визначні пам’ятки, значущі площі і старовинні вулички стобашенної Праги, але спробуємо подивитися хоча б найвизначніші.
Почнемо на лівому березі з Празького граду, який є найбільшим замковим комплексом у світі. Його домінанту утворює собор Святого Віта – найбільший собор Чехії, місце коронації чеських королів. Його готичні вежі видно практично з будь-якої точки Праги. На Градчанської площі привернуть увагу красиві старовинні особняки, статуї і, звичайно, президентський палац. Не забудьте прогулятися по мальовничій Золотій вуличці і затишному Вальдштейнскому саду.
На правий берег у Старе місто перейдемо на Старомістську площу, помилуємося на Ратушу, собор Святої Марії перед Тином, не пропустивши бій знаменитого Орлоя, який супроводжується унікальною міні-виставою фігурок, які “живуть” в курантах.
Ну а потім: Празький народний театр, філармонія Рудольфінум, колиска Праги – Вишеград та інші чудові пам’ятники архітектури.
2. Неймовірний Чеський Крумлов (Český Krumlov)
Із західної Чехії перенесемося в її південні області. Там, на кордоні з Австрією, знаходиться неймовірно мальовниче містечко Чеський Крумлов, який можна порівняти з Прагою. Об’єднує їх і річка Влтава, яка протікає через обидва цих міста.
Це містечко, з населенням всього 14 тис. осіб, з 1992 року внемено до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Домінантою Чеського Крумлова є замковий комплекс, що складається з Верхньої і Нижньої фортець. Мова йде про другий за величиною замковому комплексі у Чехії після Празького граду. Якщо спустимося вниз в історичне ядро міста, знайдемо тут безліч готичних, ренесансних і барокових споруд. Цікаво, що вулички і планування Старого міста не змінилися з часів їх заснування, а це, не багато-не мало з 16 століття.
Головні визначні пам’ятки Крумлова: Замок, весь історичний центр міста, собор Св. Вітта, Ратуша, Плащової міст, музей воскових скульптур.
3. Чеське Будейовіце (České Budejovice)
Місто Чеське Будейовіце – столиця Південно-Чеського краю – відоме всім любителям хорошої літератури. Саме там розташовувався батальйон солдата Швейка з роману чеського класика Ярослава Гашека. Подивитися своїми очима на місто, яке було засновано в 1265 році за наказом короля. Цей захисний форпост на кордоні з сусіднім князівством Рожемберків, однозначно вартий вашої уваги.
Сюди курсують автобуси з Праги: доведеться їхати 4 години, тому краще запланувати візит в Чеське-Будейовіце з Чеського Крумлова, який розташований зовсім поряд.
Серцем міста Чеське-Будейовіце є велика площа, названа на честь короля-засновника міста – Пржемисла Оттокара II. Вона прикрашена розкішним фонтаном Самсона, навколо якого зосереджені майже всі основні визначні пам’ятки. Це і красива біло-блакитна ратуша з годинником на центральній вежі, зведена в 1730 році, і собор святого Миколая з Чорною вежею – головним оглядовим майданчиком міста. Той собор був побудований на місці храму, знищеного пожежею в 1641 році. Поруч знаходиться каплиця, споруджена в стилі бароко.
Ческе-Будейовіце вважається містом художників, так як саме тут розташована фабрика знаменитої компанії «Хардтмут» – виробника продукції «Koh-I-Noor». І хоча олівці відомої марки можна купити не тільки в Чехії, але і у всьому світі, саме в Чеське-Будейовіце відчувається дух творчості, а навколишні пейзажі просто просяться бути перенесеними на аркуш паперу.
4. Перлина Моравії: Ледницько-Валтицький ареал (Lednicko valtický areál)
І знову ми на півдні Чехії, а точніше в історичному регіоні Моравія. Найвідомішою природно-архітектурною пам’яткою тут є Ледницько-Валтицький ареал. Величезний мальовничий лісо-парк зі стежками, озерами і річками гармонійно прикрашають кілька палаців, найкращим з яких є Ледницкий. За Ледницким палацом починається парк, який за свою красу в 2004 році був удостоєний звання Парку Європи.
Інший палац, скромніший, знаходиться поряд в місті Валтіце. Маршрут, який з’єднує ці два містечка прокладений в красивому незайманому лісі, в якому зустрічаються різні архітектурні пам’ятники. У них з’єднується природна та рукотворна красу. Це храм Діани, капела Св. Губерта, колонада та інші. Весь Ледницько-Валтицький комплекс разом з палацами заклав знатний графський рід Ліхтенштейнів, які з покоління в покоління створювали всю цю красу.
5. Національний парк Шумава (Národní park Šumava)
Біосферний заповідник Шумава, званий «зеленим куполом Чехії». До недавнього часу він був закритий для відвідувачів. Потрапити на його територію могли лише обрані – гості чеського уряду, дипломати і кінозірки. Останнім часом ситуація докорінно змінилася і двері національного заповідника відкритилися для всіх. Більше того, в заповіднику Шумава можна не лише дихати кришталево-чистим повітрям, який виділяють вікові дерева (деяким з них більше 600 років), але і займатися активними видами спорту: бігом, гімнастикою, велосипедними прогулянками.
Як можна описати національний парк Шумава? Це гектари незайманого лісу, розташованого на кордоні з Баварією, з вкрапленнями торф’яних боліт і найчистіших прісноводних водойм. Деякі озера мають піщані береги, на яких дозволено влаштовувати пікніки, засмагати і просто насолоджуватися навколишньою природою. Найбільше озеро заповідника називається Липенським. На ньому зазвичай катаються на каное та катамаранах.
Щоб зробити ідеальні знімки, потрібно відшукати декілька оглядових майданчиків. Проектували їх так, щоб перед туристами відкривався захоплюючий вид на пагорби та озера. Один з таких майданчиків – Поледник – користується великою популярністю як у фотографів-професіоналів, так і простих мандрівників. Звідти весь заповідник проглядається просто чудово.
Національний парк Шумава входить в список об’єктів, що охороняються ЮНЕСКО.
6. Замок Глубока над Влтавою (Hluboká nad Vltavou)
З містечка Глубока-над-Влавоу замку не видно. До нього потрібно підніматися по досить крутій асфальтованій дорозі. Зате потім перед мандрівниками відкривається розкішна фортеця в неоготичному стилі, гідна мультфільмів Діснея або казкових фільмів про Попелюшку. Білосніжні стіни, покриті головами оленів, зубчасті башти, декілька внутрішніх двориків, тінистий парк навколо цієї пишності – перед вами творіння князя Яна Адольфа Шварценберга. Він замовив будівництво цього замку не так давно – в 1841-1871 роках. За його побажанням архітекторами було зведення фортеці, схожі на замки тюдоровської епохи. Замовлення було виконано, і в чеській глибинці, на місці старовинної королівської фортеці з’явився майже англійський замок, оточений княжими угіддями.
Всередині замку можна оглянути не тільки унікальні інтер’єри, але і чудову колекцію гобеленів, які датуються XVII століттям. Екскурсоводи розкажуть про 140 кімнат і 11 башт, кожна з яких має свою легенду. Побачити в ході екскурсії можна буде тільки деякі парадні зали: особисті покої князя, бібліотеку і замкову кухню. Туристи також зможуть піднятися на одну з веж замку, щоб звідти побачити околиці і уявити себе в ролі князя, оглядати володіння.
Стайня замку зараз, на жаль, вже не використовується за призначенням. У наші дні в ній обладнана художня галерея, де демонструються полотна художників Південно-Чеського краю.
7. Телч (Telč)
Місто Тельч, як і багато середньовічних міст, з’явилося традиційно навколо потужної фортеці. В 1330 році місцевий керуючий Захаріаш прийняв рішення про будівництво замку, що незабаром і було виконано. Через століття його ім’ям назвуть головну площу Тельча, яка вважається однією з головних визначних пам’яток міста. Милі різнокольорові будиночки, вишикувалися по її периметру. Недарма Тельч був офіційно названий містом-музеєм і внесений в Список ЮНЕСКО як один з найцікавіших об’єктів на території Чехії.
Раніше в цих будиночках купці тримали свої крамниці. З тих часів мало що змінилося: на перших поверхах розташовані сувенірні магазинчики, кафе і ресторани. Деякі будинки оформлені у модному в ті часи “Сграффіто” (техніка нанесення зображень).
На площу виходять фасади замку, ратуші, єзуїтській гімназії і дві церкви – Імені Ісуса і Святого Духа. На дзвіницю другої церкви можна піднятися і насолодитися панорамним видом міста. Ця башта висотою 49 метрів є найстарішою будівлею міста, так що за її станом і зовнішнім виглядом ви можете судити про те, які ж будинку були тут раніше.
Місто здається компактним – йому просто нікуди було розростатися. Його історичний центр обмежений з одного боку міськими ставками, на березі одного з яких і стоїть замок, а з іншого – високими кріпосними стінами і ровом. Це, швидше, перевага, так як на відвідування міста і замку Тельч можна виділити цілий день.
8. Літомишль (Litomyšl)
Невелике містечко в Пардубицькому краї – Літомишль. Впевнений, воно сподобається всім без винятку, тому що поєдную в собі захоплюючу суміш з пам’яток старовини і більш-менш сучасних будівель, які відмінно вписуються в загальний вигляд міста. Про це місто вперше згадується в письмових джерелах, що датуються 981 роком.
Світлий замок, побудований в ренесансному стилі і оформлений в техніці сграффіто, вважається основною прикрасою Литомишля. Його інтер’єри демонструються під час екскурсій, а сади з красивим фонтаном можна досліджувати самостійно. Десь там захований пам’ятник рибі, до якого обов’язково доторкнутися і загадати бажання. Кажуть, що воно обов’язково здійсниться.
Літомишль – це батьківщина відомого композитора Бедржиха Сметани. Тут, поруч із замком, розташований музей, де представлені особисті речі маестро. Для поціновувачів оперного мистецтва щороку в Литомишлі проходить фестиваль Сметани. Виступи відомих співаків проходять у дворі замку, знаменитому своєю приголомшливою акустикою.
Портмонеум – ще одна визначна пам’ятка міста, яка викликає подив і потрясіння. Це будинок Йозефа Портмана – шанувальника мистецтва і мецената, який товаришував з багатьма знаменитими художниками. Один з них на ім’я Йозеф Вахал погодився зробити художні розписи на стінах будинку свого друга. Правда, тему обрав міфологічну. Опинившись всередині, відвідувач спочатку завмирає, а потім починає розглядати стіни і меблі, які покривають яскраві малюнки. Тут всюди зображені гноми, гобліни, герої з «Бхагавад-гіти», дияволи і біблійні святі. В психоделічних кімнатах зараз знаходиться філія художньої галереї.
9. Пльзень – не тільки пиво (Plzeň)
Пльзень в чеській мові не «він», а «вона», тобто саме слово «Пльзень» – жіночого роду. Взагалі-то, до цього звикаєш майже відразу, і вже не викликає питань відмінювання назви міста: «був у Пльзені», «повернувся з Пльзені».
Це місто відоме тим, що є столицею чеського пивоваріння. Переконатися в цьому можна, відвідавши пивоварню компанії «Plzeňský Prazdroj», де проводять різні дегустації і розповідають процес створення різноманітних сортів знаменитого чеського пива. Божественний напій ллється рікою в будь-якому з ресторанів старого міста, яких тут неймовірно багато. До речі, ціни дуже демократичні, пообідати вийде набагато дешевше, ніж у Празі. Тому сміливо вибирайте будь-який вподобаний заклад та замовляйте королівський бенкет.
Але до цього варто хоча б одним оком побачити це чеське місто – четверте за величиною в Республіці.
У Пльзень ходять автобуси з Праги. Час в дорозі приблизно 1 годину 20 хвилин. Вокзал знаходиться в декількох кварталах від історичного центру.
У Пльзені розташований собор святого Варфоломія з найвищою дзвіницею в Чехії. На неї можна піднятися 301 сходинкою, так як ліфта у вежі немає. Зате наполегливим і витривалим туристам з висоти 62 метрів відкривається панорамний вигляд на околиці. Перед підйомом вгору візьміть біля каси безкоштовну карту, щоб зорієнтуватися. Ратушна площа, де розташований собор, знаходиться в центрі кварталу, який оточують чудові сади. Прогулятися ними приємно в будь-яку пору року. Серед альтанок і арок, повитих плющем, можна побачити невеликі пам’ятники і фонтани, яких тут дуже багато.
10. Лікувальні Карлові Вари (Karlovy Vary)
Місто, просочене курортної млістю і спокоєм, задумливістю і неквапливістю; воно пропахло оплатками (так називаються місцеві вафлі) і бехерівкою; воно знаходиться на заході Чехії і називається Карлові Вари. Місто відоме на весь світ своїм цілющим, унікальним джерелам, води яких допомагають при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура. Однак багато мандрівників приїжджають в Карлові Вари шукати не спокою і оздоровлення, а нових вражень та емоцій. Їх сповна можна отримати, прогулюючись по центру міста вздовж річки Тепла, яку облюбувала величезна форель.
Мінеральних джерел у Карлових Варах більше 70, але використовуються лише 12. В основному, вони розташовані в двох колоннадах – Млинській та Ринковій. Вода з джерела №6 розливається по пляшках і продається повсюди, так що не пропустіть можливість спробувати її прямо з землі. Для пиття цілющої водички передбачені спеціальні гуртки з носиками, які можна купити близько колонад. Таке придбання вважається прекрасним сувеніром зі знаменитого курорту.
Коли центр міста добре вивчений, пора приступити до дослідження околиць. Місто розташоване в улоговинці між декількома пагорбами, по яких прокладені пішохідні стежки. Для ледачих працює фунікулер, який піднімає гостей на дві станції. Перша з них називається «Стрибок оленя». Якщо вийти на ній, то можна потрапити до вершини Петра, названої так на честь російського царя. За місцевою легендою він піднявся туди на своєму скакуні і вирізав на дерев’яному хресті перші літери свого імені. В наші дні тут розташований оглядовий майданчик.
Друга станція – «Башта Діана», де знаходиться однойменний ресторан. З вежі відкривається чудовий вид на Карлові Вари.
Десять найкрасивіших міст Чехії: опис і фотографії
Опис: «TOP-10 найкрасивіших міст і місць Чехії, які варто побачити» – стаття про визначні пам’ятки Чехії (Європа). У статті: Замки і фортеці, Пізнавальне, Екскурсії, фото.
Ключові слова: чехія, найкрасивіші міста чехії, прага, пльзень, карлові вари, літомишль, ледніце, телч, глибока над влтавою, замки, екскурсії