Побачивши в перший раз Братиславу, ніяк не можеш позбутися відчуття незвичайного змішування прекрасної романтичної архітектури, старовини середньовічного міста з киплячою енергією сучасного мегаполісу. Словаки не зовсім оригінальні, коли називають свою столицю «перлиною на Дунаї», адже саме те ж саме говорять про своїх головні міста угорці й австрійці.
Проте що в цьому дивного? І Відень і Будапешт теж чудові і унікальні за своєю красою міста, і також стоять на берегах повноводного Дунаю. І нехай Братислава не найяскравіша перлина у цьому намисті міст на Дунаї, але без її краси картина буде не повною.
Насправді це місто чарує своєю неповторність і тільки їй притаманною вишуканістю. І подивитися на цю красу щорічно в Братиславу приїжджають понад 20 тисяч туристів зі всього світу. А подивитися є на що. Сама Братислава є найбільшим містом і столицею Словаччини, яка розташувалася центрі Карпатських гір.
Унікальність розташування Братислави характеризується ще й тим, що вона є єдиною столицею європейської держави, яка розташована в безпосередній близькості від кордонів з сусідніми країнами. Дійсно, усього лише 16 кілометрів відділяють Братислави від сусідньої Австрії. Ще однією з особливостей Братислави є той факт, що місто, що має більш ніж тисячолітню історію, є наймолодшою столицею в Європі.
Цікаво й те, що за всю свою багатовікову історію Братислава тричі удостоювався честі називатися столицею різних європейських держав. Після падіння під ударами османських інтервентів Буди в 1541, столиця Угорщини переноситься в Братиславу, яка аж до 1784 року стає престольним містом угорських вінценосних осіб.
У період з 1939 по 1945 рік Братислава стає столицею створеної за участю німецької окупаційної влади, так званої Першої Словацької республіки. Після 1945 року Словаччина увійшла до складу новоствореної Чехословацької соціалістичної республіки. І тільки з 1 січня 1993 року Братислава отримала свій нинішній статус столиці незалежної республіки Словаччина.
Пам’ятки Братислави
Братиславський Град
Історичним серцем міста, найяскравішою і наймальовничішою його частиною, безсумнівно, є Братиславський Град, зведений за даними істориків ще в Х столітті. Братиславський замок був свідком і безпосереднім учасником практично всіх подій, які відбувалися в місті за всю його багатовікову історію. Він представляє собою досить масивну прямокутну будівля, прикрашену чотирма вежами, розміщеними по його кутах. Сам замок розташований на кам’янистому підвищенні на березі Дунаю, прямо в серці сучасної Братислави. У гарну погоду з замку відкривається приголомшливий вигляд на місто і його околиці. Всередині замкового двору розташований легендарний колодязь, глибина якого досягає 80 метрів.
Найбільшою спорудою комплексу вважається Коронна Вежа, зведена ще в XIII столітті. Саме в ній сьогодні зберігаються скарби Корони. Сам архітектурний комплекс замку містить в собі багато елементів, властивих різним стилям, починаючи від готики і закінчуючи ренесансом.
Пройшовши головний вхід до замку, ви потрапите в арочний коридор, який закінчується сходовим маршем, обробленим у химерному стилі бароко. Саме цей марш приведе вас до експонатів національного музею Словаччини. В південному крилі замку, а саме в його лівій частині, розташувалися чотири зали Скарбниці країни. У ній виставлені всі найбільш цінні історичні та археологічні знахідки, що були виявлені на території держави. Особливою популярністю серед відвідувачів користується виставлена тут стародавня статуя, яка носить назву Венери Моравійскої.
Піднявшись на третій поверх, ви потрапите в зали історичного музею Словаччини. На першому поверсі південного крила будівлі засідає національний Парламент країни. У колишній замковій каплиці, яка розташовується в північній частині споруди, сьогодні знаходиться великий концертний зал, в якому досить часто проходять різні музичні заходи.
Потрапити всередину Братиславського Граду можна через троє його воріт. Південно-східні, так звані ворота Сигізмунда, були побудовані ще в XV столітті, і чудово збереглися до наших днів. Відразу ж цими воротами перед будівлею замку розташовується чудовий сад Леопольда з бастіонами, що відносяться до XVII століття.
Інші ворота – Віденські, були зведені в 1712 році. І останні, що носять ім’я Корвінові ворота, доповнили архітектурний ансамбль замку на північно-східному боці в кінці XVI століття. Трохи західніше замку можна розглянути нещодавно відреставрований особняк Хіллебрандта, який був побудований в 1762 році, а в 1811 році постраждав під час страшної пожежі.
З східної його сторони на землі позначені місця, на яких раніше перебували споруди Великої Моравійской Базиліки, що датується ІХ століттям, Церкви Спасителя, збудованої в ХІ столітті, а також деяких інших історичних споруд, не дійшли до наших днів.
Собор Святого Мартіна
Недалеко від Братиславського граду, в самій східній частині історичної старого міста розташовується ще одна визначна пам’ятка словацької столиці – Собор Святого Мартіна, зведений ще в 1221 році. Даний храм є найбільшою культовою спорудою Братислави. Саме під його склепіннями протягом багатьох століть проходило таїнство помазання на престол угорських королів.
Сам по собі собор являє собою трьохнефну базиліку, шпиль якої височіє на 85 метрів. Колись ця вежа була однією з найважливіших складових оборонних споруд міста. Цікаво, що на самій вершині шпиля собору розташовується не традиційний хрест, а копія корони угорських королів, як символ коронного храму.
В вівтарній частині собору знаходиться безліч зображень Святого Мартіна, виконаного в традиційному костюмі угорського гусара і сидить верхи на коні.
Цікава історія виникнення Собору Святого Мартіна. Колись церковні відправи відбувалися всередині Братиславського замку, де знаходилася церква і резиденція місцевого настоятеля. Однак король Емерік Угорський, вирішивши, що разом з величезною кількістю парафіян всередину замку можуть проникати зловмисники, тому він вирішив винести храм за територію кріпосних стін. Це було успішно зроблено з дозволу Папи Римського Інокентія II.
Проте внаслідок численних воєн і в зв’язку з цими фінансовими проблемами будівництво нового храму було закінчено тільки в середині XV століття. Цікаво знати, що перший угорський король Максиміліан II був коронований саме тут в 1563 році. З тих часів угорські монархи аж до 1830 року незмінно проходили помазання на правління в його стінах.
Остаточний інтер’єр собору був сформований тільки в XVIII столітті, коли відомий австрійський архітектор і скульптор Георг Рафаель Доннер, будучи запрошеним архиєпископом Естергомським, створив барочну каплицю Святого Іоанна Милостивого, головний вівтар собору і кінну статую Святого Мартіна.
Головна площа та Стара Ратуша
У центрі історичного старого міста розташована Головна площа Братислави. Раніше вона називалася Ринковою, а тепер на ній розташовується безліч затишних ресторанів, кафе і магазинчиків. На Головній площі досить часто проходять різноманітні розважальні заходи, Різдвяні та Великодні ярмарки.
Стара Ратуша, яка знаходиться на цій площі, є однією з архітектурних домінант старого міста, і найстарішою міською ратушею в країні. Виконана в готичному архітектурному стилі, ратуша була зведена ще в XV столітті, і складається з декількох будівель, об’єднаних один з одним. Основна будівля, що входить в комплекс Старої Ратуші, і примикає до її башті, була побудована в XIV столітті бургомістром Якобом, а сама вежа з’явилася ще за сто років до цього.
Згодом зовнішній вигляд ратуші зазнавав численних змін. Наприклад, в кінці XVI століття, після руйнівного землетрусу, ратушу відбудували в архітектурному стилі ренесансу, але зберегли і початковий стиль; після пожежі, що сталася в XVIII столітті, у її вигляді з’явилися барокові мотиви. Ну і останню перебудову вона пережила після того, як у 1912 році в комплекс увійшла прибудова, виконана в стилі неоготики.
В різні історичні періоди будівля Старої Ратуші виконувало зовсім різні завдання. Вона була місцем засідання місцевого муніципалітету, на її території перебувала міська в’язниця, військовий арсенал, монетний двір і міський архів.
Сьогодні в ній розташувався міський Музей Братислави, де серед численних експонатів туристи можуть побачити різні тортурні пристосування, старовинне начиння і зброю, картини і скульптури.
Головна площа міста також славиться своїм фонтаном, розташованим в її центрі, і зветься Фонтан Роланда. Відомо, що цей фонтан був споруджений на честь коронації тут першого угорського монарха Максимиліана II.
А сам легендарний лицар франкського імператора Карла Великого Роланд досі вважається покровителем та захисником стародавнього міста. Як і годиться, з древніми пам’ятниками пов’язано безліч легенд. Одна з них свідчить, що фігура лицаря Роланда двічі в році сходить зі свого постаменту: один раз напередодні Нового Року, а інший – у Страсну п’ятницю.
Ворота Святого Михайла (Михальська брама)
Це архітектурна споруда є єдиною частиною середньовічних оборонитільних укріплень, яка вціліла до нашого часу. Хоча самі ворота були зведені ще в 1300 році, але до нашого часу дійшов тільки їх варіант, одержаний після реконструкції XVIII століття, яка надала фортифікаційної споруди риси вигадливого стилю бароко. Саме тоді ж на вершину воріт поставили статуї Святого Михайла і дракона.
В середні століття потрапити всередину міських стін можна було, тільки пройшовши через одні з чотирьох укріплених воріт. На сході це були Ворота Святого Лаврентія. Південну частину міста відкривали Рибальські ворота, якими найчастіше користувалися повертаються з дунайської риболовлі міські жителі. З заходу гості проходили через ворота Видрика, або Чорні ворота, названі через те, що вони скидалися на довгий і темний тунель. Ну, а північні ворота отримали свою назву через знаходиться неподалік церкви Святого Михайла.
Всередині вежі, на шести її поверхах, розміщуються експозиції міського музею Братислави. Серед його експонатів знаходяться численні зразки озброєння і технічних засобів захисту міста, що застосовувалися в той час. За сталою вікової традиції, кортеж з угорським претендентом на престол перед коронацією повинен був потрапити в місто через Чорні ворота. Після урочистої церемонії помазання на правління в Соборі Святого Мартіна, новий монарх при прямуванні по місту зупинявся перед Михальскими воротами, де виголошував урочисті обіцянки перед архієпископом.
Неподалік від Воріт Святого Михайла розташовуються численні магазини і ресторани, а вулиці, які до неї примикають, вважаються найдорожчими у центральній Європі.
Архієпископський палац
Ще однією пам’яткою Братислави, на яку варто звернути увагу, є один з найкрасивіших у місті, так званий Архієпископський палац. Цей архітектурний шедевр, зведений в кінці XVIII століття в стилі класицизму, є дітищем відомого архітектора М. Хефеля, який створив його на замовлення архієпископа Естрогемського Йозефа Баттіані як його тимчасову резиденцію (сам Естергом в той час перебував під п’ятою османських завойовників).
У середині XVIII століття, стараннями відомого австрійського архітектора Хиллебрандта, тимчасова резиденція архієпископа Естрогемського була реконструйована і перетворилася на прекрасний палац, виконаний в архітектурному стилі бароко.
В палацовому саду знаходилася майстерня відомого скульптора Георга Рафаеля Доннера, який прикрасив його численними унікальними творами мистецтва. Правда, чудовий сад разом зі скульптурами постраждав під час наполеонівських війн, коли в палаці розташовувався військовий госпіталь.
Історичний палац отримав популярність після того, як в одному з його залів був підписаний знаменитий «Пресбургський мир» між австрійським монархом Францем II Габсбургом і французьким імператором Наполеоном Бонапартом. В ході цього договору Австрія втратила частину своїх володінь.
На початку ХХ століття палац був викуплений містом і в ньому стала розташовуватися одна з філій муніципального музею. Особливою гордістю філії є наявність шести старовинних гобеленів, які зображують один з міфологічних сюжетів. Дані твори мистецтва були виготовлені в Англії в XVII столітті на ткацькій мануфактурі у Мортлке0йке за ескізом художника Франца Клейна з Ростока, і призначалися англійському королю Карлу I. Однак після раптової смерті монарха гобелени були передані на зберігання в Братиславський палац. В період наполеонівських воєн гобелени були заховані у запасниках, де вони благополучно пролежали аж до 1903 року.
Розваги в Братиславі
Прекрасні зелені околиці міста, здаються спеціально створеними для здійснення піших і велосипедних прогулянок. Любителі водних подорожей можуть насолодитися краєвидами старовинного міста з борту невеликих прогулянкових катерів, які безперервно курсують по Дунаю.
У вечірній час, після довгих походів по історичним місцям Братислави, туристи можуть зняти втому в одному з численних розважальних закладів історичної частини міста, яку місцеві жителі називають Корзо. Тут безліч невеличких та затишних ресторанчиків, барів і пабів. В теплу пору року, починаючи з квітня і закінчуючи жовтнем, м’яке світло, що ллється з відкритих вуличних терас, зачаровує і манить до себе туристів.
Численні клуби і розважальні центри регулярно влаштовують музичні вечори і концерти, на яких виступають модні братиславські групи.