Категорії
Визначні місця Цікаві факти

Коли відзначати Різдво?

Протягом багатьох століть у всіх християнських країнах прийнято відзначати Різдво Ісуса Христа, яке вважається одним з найважливіших християнських свят. Але коли ж народився Христос – 7 січня, коли це свято відзначають православні християни, чи все ж 25 грудня, коли це свято відзначає весь католицький світ? А може бути, Ісус Христос народився влітку, навесні чи восени? На це питання ніхто не може дати чіткої й однозначної відповіді.

https://clout.com.ua/

В даний час у зв’язку з глобалізацією інформаційного простору вже ніхто не ділить Різдво на «Католицьке» чи «Православне», а в стрічках новин з’являються фрази наступного характеру: «сьогодні, 25 грудня католики всього світу святкують різдво», або «сьогодні, 7 січня святкують православні християни різдво». Мова йде про один день, але за православним календарем (за старим стилем) Різдво святкується 25 грудня. Тільки православна церква живе за григоріанським календарем, всі дати якого відстають на 13 днів від юліанського календаря, за яким з давніх часів живе вся Європа. Православна церква, на відміну від світського державного керівництва, так і не перейшла на юліанський календар, залишаючись вірною древнім традиціям.

Але точна дата народження Спасителя невідома – в ті часи не було прийнято записувати дати народження, а тим більше, святкувати дні народження. І навіть після поширення християнства на значній території Римської імперії церква святкувала лише дати мученицьку смерть святих, першим християнським святом став Великдень, а воскресіння став вважатися святковим днем на честь Світлого Христового Воскресіння. У III столітті християни, тоді ще не розділилися на православних і католиків, стали святкувати Богоявлення, частіше згадується як Хрещення Господнє Різдво Христове почали святкувати, тільки починаючи з IV століття, та й то не всіх регіонах Римської імперії, яка перебувала в стадії занепаду.

Чому ж Різдво Ісуса Хріста стали відзначати саме 25 грудня? Про це пише М. Скабалланович, протягом тривалого часу займався дослідженням виникнення церковних свят. Він стверджує: «Коли свято Різдва Христового був приурочений до 25 грудня, тоді цей день стали вважати днем і самої події. До цього ж питання про день народження Спасителя був невирішеним». Святий Климент Олександрійський у своїх записах наводить чотири можливих дати народження Ісуса Христа – 20 травня, 6 січня, 10 січня, 28 березня, а кожна дата ґрунтувалася на більш стародавніх календарях сходу, старших, ніж григоріанський і юліанський календар.

Вперше дата «25 грудня» з’являється в коментарях Святого Іполита Римського, які складаються на книгу пророка Даниїла, цей коментар досі можна побачити на збереженій скульптурній композиції, що зображує святого. Церква стала захищати дату Різдва 25 грудня лише на рубежі IV-V століть, коли в цьому виникла необхідність.

Сучасні світські дослідники стверджують, що ця дата була обрана не випадково – у ці дні проводилося багато язичницьких свят, присвячених зимовому сонцестоянню, а церква розраховувала поширити християнське віровчення на широкі маси язичників. Згідно точці зору Святого Іоанна Златоуста, дату народження Ісуса Христа підтверджують архівні документи про перепис населення Римської імперії, що проводиться під час правління імператора Августа, але ці документи, якщо вони й існували, до наших днів не збереглися і тому не є документальним джерелом. У розрахунках застосовувалися і математичні методи, а за вихідну точку звіту бралося явище святого Архангела Гавриїла Захарії, описане в євангелії від Луки. Відповідно до цієї точки зору, раз очисна жертва була принесена в вересні, а зачаття було тільки через півроку після її прийняття, тобто в березні, то народження Спасителя відбулося через дев’ять місяців – в кінці грудня.

Тим не менш, з датою 25 грудня були згодні далеко не всі богослови того часу. Так, Святий Епіфаній Кіпрський вважав, що правильною датою народження Ісуса Христа є 6 січня, а Вірменська церква досі святкує Різдво саме в цей день, йдучи врозріз і з католицькими, і з православними традиціями. Цей факт пояснюється тим, що саме Різдво у давні часи виділилося з більш раннього і до IV-V століття вже поширеного свята Хрещення Господнього. В ті роки все християнське населення святкувало не свій реальний день народження, а дату хрещення, наречення імені на честь святого покровителя, тому і датою Різдва Христового для багатьох став день його хрещення у водах річки Йордан.

М. Скабалланович наводить докази, що до кінця IV століття в свято Богоявлення вкладалося і саме хрещення, і народження Ісуса і поклоніння волхвів. Така кількість інформаціїі була вирішено розділити на кілька свят, що було зручніше для сприйняття віруючих.

Інші дослідники бачать у святі Різдва припинення епохи мучеництва, у часи, коли стали християнами не одиниці, а велика частина населення великих міст Римської імперії, стала цінуватися не тільки мученицька смерть в ім’я віри, але й земне життя, що починається з народження дитини. З іншого боку, священнослужителів Церкви, які не могли виокремити з народної пам’яті язичницькі свята, було необхідно знайти їм гідну заміну, залишивши дату самого свята незмінною, замінити його ідейний зміст. У ці дні на заході Римської імперії святкували сатурналії, і день непереможного сонця, на сході Римської імперії – язичницьке свято Кикеллій, а і юдеї в кінці грудня святкували оновлення храму. Можливо, саме в «честь оновлення храму» було прийнято вважати Різдвом Христовим саме 25 грудня, так як, згідно християнської традиції, сам Ісус скасував Старий завіт укладений юдеями (сьогодні єврейську частину Біблії прийнято називати «Старим Заповітом»), а з його народженням, діяльністю і смертю людям було дано Новий Заповіт.

Римська церква почала святкувати Різдво Ісуса Христа першої, у першій половині IV століття, коли Папою Римським був Юлій. З якого року святкується Різдво, ніхто не знає, проте достеменно відомо, що Різдво Христове, вперше відзначається як церковне свято святкувалося саме 25 грудня. У другій половині IV століття Різдво почали святкувати і в Каппадокії, і в Константинополі, і в Антіохії. А різдвяний піст стали тримати тільки з V століття, а повсюдно парафіяни християнських церков, очищаючись перед світлим церковним святом, стали тримати тільки з VI-VII століть, а одними з перших його початку дотримуватися коптська громада.

Щойно ви дізнанился відповідь на питання коли відзначати Різдво?