У цій статті я розповім про свої емоції та враження від того періоду, коли вперше побувала на Прикарпатті. Писати я почала безпосередньо в місті біля підніжжя Карпат – у Трускавці, який славиться окрім розташування, зовсім іншими речами, але всі вони виникли саме завдяки дивовижній силі гір.
Харчування та транспорт у Трускавці: де і в яку ціну?
Розкриємо трохи тему харчування. Комплексне харчування на день коштує від 65 грн на людину. В одному закладі з дня у день досить одноманітне меню, різноманітність ми влаштовували собі самостійно, просто курсуючи між ними. Для любителів етнічного колориту Козацький Хутір, рекомендований не так давно Ревізором, перевірено і нами. Іншим закладом в українському стилі, була Гражда – інтер’єр вражає загальною витриманістю з безліччю дрібниць. Кухня тематична та дуже смачна.
Якщо хочеться побачити шматочок Львову та влаштувати флешбек, можна вирушити в знамениту Вероніку, от тільки вона, мабуть, користується невеликим попитом, тому що чек на двох (десерт+кава) близько 150 грн. Набагато більше нам сподобалося в місцевій кав’ярні Залізний кінь. Тут чудовий інтер’єр, десерти, приємне обслуговування, чудова атмосфера ранку і підсумковий чек на дві персони (десерт+кава) в 40 грн.
Пересуватися по місту можна на автобусі, цей вид транспорту нами не був вивчений. Таксі по місту 20, частіше 25 грн, у передмістя 30 грн. В основному, подорожувати потрібно все таки пішки, благо все компактно зібрано. За словами місцевих жителів, температура повітря влітку досягає 26-30 градусів, завдяки хвойним лісам спека не відчувається, сонце з’являється в середньому сто разів за рік. У будь-який час може піти сніг – в цьому ми також переконалися. Як тільки температура з позначки -27 градусів піднялася до -17, одразу почався сніг, який не припинявся протягом декількох днів. Снігу випало багато.
Про місцевих жителів Трускавця і атмосфері містечка
Виробництво електролічильників та розлив мінеральних вод – це дві сфери, які ведуть свою діяльність у Трускавце. Жителі міста задіяні в роботі на виробництві, але основна частина зайнята в обслуговуванні та лікуванні відпочиваючих. Найбільш популярні професії – лікар і медсестра. І яку б роботу собі обрали жителі Прикарпаття, до неї підходять з відповідальністю та гідністю. Мені не зустрічалися гонорові, пихаті чи незадоволені своїм місцем роботи люди.
Продовжуючи тему місцевого колориту, розповім про святково прикрашені будинки і наряджені ялинки в середині лютого. Ми подумали було, що масова лінь або морози не дозволяють винести ялинку до весни, але припущення виявилися далекі від істини. Мешканці околиць Карпат вельми побожні і дотримуються місцевих традицій: різдвяні прикраси залишаються на своїх місцях аж до середини лютого – свята Стрітення, коли зима зустрічається з весною і починає поступатися своїми правами.
Також релігійність проявляється у безлічі ликів Богоматері з немовлям: у кожній процедурній кімнаті, в номерах, по дворах у вигляді статуй. На території міста розташовуються греко-католицька, римо-католицька, православна церкви московської єпархії і православна церква київської єпархії, а також безліч інших храмів, як тут люблять говорити «Бог один, але кожен ходить до нього по-своєму».
Досить цікавими є Соляні печери або спелеотерапія. В першу чергу такі печери створені для лікування і профілактики захворювань дихальних шляхів і загального зміцнення організму. Сіль у свій час була рівноцінна золоту, а видобували її неподалік, переправляючи по Шовковому шляху. З часом ціна на сіль падала, а цінність її властивостей зростала. Так, під час другої світової війни жителі Західної України ховалися у соляних печерах, і за цей час хтось позбувся астми, інші кашлю і задухи.
Сеанс триває сорок п’ять хвилин у кімнаті, стіни, підлога і стеля якої повністю вкриті товстими соляними шарами. Під час сеансу також відбувається розпорошення подрібненої в пил солі, що створює «соляний туман». На практиці після 7 процедур я не спостерігала якихось особливих змін у своєму організмі. Однак вийшло відновити душевну рівновагу завдяки атмосфері повного релаксу під відповідну музику.
Розслабитися можна і в SPA. Ми знайшли декілька прийнятних варіантів, де ціна відповідає якості. Ми обрали центр з басейнами, саунами і парними. Послуги масажиста і багато інших послуг коштують 135 грн за першу годину та 65 грн за кожну наступну. Аналогічно можна відвідати SPA центр Трускавецькурорту, заплативши за вхід одноразово 90 грн. Тут без обмежень можна плавати в басейні або джакузі з теплою або холодною водою, а також відвідати одну з трьох парних.
Культурна програма Трускавця
В Трускавці ви не зустрінете велику кількість молоді. Тут підтверджуються слова «Поки грім не вдарить…», про профілактику свого здоров’я згадують не всі. Основні теми для спілкування: звичайно ж, здоров’я, діагнози, якість і кількість процедур, на скільки схудла, «як там вчора було в Шайбі?» (Шайба – те ж саме для старшого покоління, що для молоді «нічний клуб»). Крім Шайби, можна відвідати концерти артистів, які напевно знайомі старшому поколінню, але нам їх імена ні про що не говорять. Також варто сходити в кінотеатр або з’їздити на екскурсію. В неділю практично у всіх лікувальних закладах вихідний, процедури відкладаються до понеділка. Багато відпочиваючих пропускають «водичку» в цей день, щоб під керівництвом одного з туроператорів побувати на весіллі Бойків, здійснити мандрівку по Карпатах і Закарпаттю, поплавати в термальному басейні під відкритим небом в мороз (з охолодженою до 40 градусів мінеральною водою), побачити шматочок Угорщини на території України, відвідати один із замків Трансільванії або зробити кілька десятків спусків на лижах.
Гірськолижні курорти знаходяться неподалік від Трускавця. Поїздка в один з них на таксі обійдеться приблизно в 600 грн. Набагато дешевше і цікавіше їхати з групою. За 70 грн вас привезуть, за ручку приведуть в прокат лиж, доставлять до підйомників, покажуть, де сплатити та будуть розповідати багато цікавої інформації і повернуть назад. Таким же чином, самостійно або організовано, з Трускавця їдуть в Славське, Буковель або куди ще придумається.
Трускавець мені здався містом з великим майбутнім. Тут, на Прикарпатті, згадується, що тіло – це справді Храм Душі, про який треба дбати. Побалувати себе Спа-процедурами, знайти час для відвідування салонів краси, масажів, покуштувати національну кухню в ресторанчиках, випити справжньої Кави – невеликий список того, що можна робити в Трускавці. Не кажучи вже про те, що гори зі своєю красою і величністю змушують думати і відчувати. У Трускавці сподобається людям, які люблять неспішний, неквапливий і чітко вибудуваний спосіб життя. Для мене ж через кілька днів втратилася новизна, а також швидко закінчилися пам’ятки та визначні місця.