Категорії
Освіта за кордоном

Університети та інститути Чехії: вступ та навчання

Вища освіта в Чехії

Європейська освіта славиться своєю якістю, тому студенти прагнуть отримати освіту за кордоном. Вибираючи країну, багато хто віддає перевагу Чехії. Чому інститути Чехії в пріоритеті у наших співвітчизників, і як туди вступити? Розглянемо докладніше.

Список університетів

В Чехії більше 100 навчальних закладів, які раді прийняти іноземних абітурієнтів. Для зручності сприйняття найбільші і найпопулярніші університети розподілені по таблиці:

Назва навчального закладу Розташування Коротка інформація
Карлів університет Прага Очолює рейтинг університетів Чехії. Тут ведеться підготовка за 642 спец-ями, періодично список доповнюється. Входить до 500 кращих університетів світу.
Вища школа економіки Прага Підготовка за економічними спеціальностями проходить англійською і чеською мовами. В університеті діють пропозиції по обміну та стажування за кордоном.
Технічний університет Прага Найпрестижніший технічний університет Чехії. Підготовка англійською і чеською мовами ведеться за 419 спеціальностями. Діє пропозиція закордонного стажування, студенти проходять практику в провідних компаніях країни.
Масарика університет Брно Другий за величиною вуз, який готує фахівців за 140 спеціальностями. Тут можна отримувати 2 освіти одночасно. Славиться тим, що тут викладають знамениті професори США і Західної Європи.
Технічний університет Брно Найстаріший університет міста. Проводиться підготовка за класичними технічними, природно-науковими, економічними спеціальностями. Також проводяться мультидисциплінарні заняття.
Хіміко-технологічний університет Прага Найбільший хімічний вуз в Центральній і Східній Європі. Оснащений сучасними лабораторіями, де використовуються провідні нано – і біотехнології. Студенти проходять стажування за кордоном.
Західно-Чеський університет Пльзень Університет включає 9 факультетів, наймолодший — дизайну і мистецтва. На базі вузу діє науково-технічний парк.
Інститут Шкода Авто Млада-Болеслав Інститут готує та працевлаштовує фахівців для концерна Volkswagen Group. Діє підготовка англійською мовою з широкого спектру технічних та економічних спеціальностей.
Банківський інститут Прага Перевага підготовка тут в тому, що предмети складені з урахуванням реальних потреб фінансової та економічних сфер. Тут є гарні програми обміну студентами.

Якщо вас цікавлять медичні університети в Чехії, то зверніть увагу на факультети університетів Карлова і Масарикова, університету ім. Палацкова. Окремих медичних університетів в Чехії немає, і медичну освіту можна отримати лише на відповідних факультетах ВНЗ.

12 переваг навчання в Чехії

Навчання у вузах Чехії дає тільки ті знання і навички, які дійсно знадобляться у вашій професії. При університетах є лабораторії з відмінним обладнанням, на семінари постійно приїжджають відомі професори та спеціалісти, а самі студенти проходять практику у великих компаніях, виїжджають на стажування в Західну Європу і США. Середня та вища освіта за кордоном

Університети Чехії асоціюються у роботодавця з престижем і високою якістю освіти. Дипломи, отримані тут, котируються не тільки в Україні і Європі, але навіть в США, Європі і Китаї. Можливість працювати в будь-якій країні світу і багатий спектр знань — основні переваги навчання в Чехії.

До інших переваг студенти відносять:

 1. Прийняття вузами атестатів та дипломів українських вузів.
 2. Відсутність обмежень за віком.
 3. Спорідненість мов і культур, що прискорює адаптацію.
 4. Близьке по відношенню до батьківщини розташування країни.
 5. Наявність приватних вузів з вузькою спеціалізацією.
 6. Можливість подорожувати по зоні Шенгену зі студентською візою.
 7. Наявність відстрочки від армії.
 8. Наявність гуртожитків.
 9. Допомога студентам (трохи більше 60 євро).

По закінченні вузу випускник може відразу ж подати заяву на отримання постійного місця проживання. На відміну від інших програм, ця не вимагає доводити досвід роботи за фахом або мати у власності нерухомість.

Складнощі, з якими ви зіткнетеся, навчаючись в Чехії

ВНЗ Чехії відрізняються від українських. Абітурієнт повинен бути підготовлений з основних предметів свого напрямку: на перших курсах повторенням вивченого раніше матеріалу ніхто займатися не буде. Прогулювати пари тут також не вийде. По-перше, конкуренція дуже висока, і викладачі не тримаються за студентів. По-друге, за вашим навчанням стежить поліція у справах іноземців. У будь-який момент поліцейський може прийти до ВНЗ та запитати про вашу відвідуваність. У разі негативної відповіді, вас позбавлять студентської візи і депортують на батьківщину.

До інших складнощів можна віднести: Середня та вища освіта за кордоном

 1. Складні мовні іспити.
 2. Бюрократичні тягарі по збору документів та оформлення візи.
 3. Обмеження зайнятості. Це позначається тільки на тих, хто мав намір працювати ночами і вчиться: у Чехії діє обмеження на кількість робочих годин для студентів.
 4. Складнощі з працевлаштуванням всередині країни, особливо, представникам гуманітарних напрямків.

При вступі в приватний вуз необхідно заздалегідь подбати про житло: в деяких навчальних закладах відсутні гуртожитки.

Як потрапити в чеський вуз?

Вступ в інститути Чехії багато в чому залежить від обраного навчального закладу. Коротко, основні кроки виглядають так: Середня та вища освіта за кордоном

 • Вибрати університет і спеціальність.
 • Дізнатися умови вступу.
 • При необхідності пройти курси чеської або здати іспит на знання мови.
 • Зібрати необхідні документи (є в пункті нижче).
 • Надіслати документи поштою.
 • Пройти іспит і співбесіду.
 • Дочекатися затвердження своєї кандидатури.
 • Перевести оплату за навчання.
 • Отримати студентську візу у посольстві Чехії.

Після цього лишається тільки приїхати в Чехію і почати старанно вчитися.

Документи для вступу у вуз

Список документів часто залежить від вимог ВНЗ. Так, Карлів університет у Чехії вимагає сертифікат про складання іспиту з чеської мови. Обов’язкові документи:

 • Копія паспорту, завірена у нотаріуса.
 • Виписка з шкільного атестата (іноді еквівалентний документ).
 • Копія документу про атестацію школи для абітурієнтів.
 • Копія закордонного паспорту (1-ша сторінка).
 • Довіреність від батьків, завірена у нотаріуса (для неповнолітніх).
 • Список предметів, які вивчив абітурієнт за останні 3 роки, з кількістю годин, проставленою печаткою і підписом директора школи.
 • 3 фотографії (3,5х4,5 см).

Вступ до вузів Чехії на магістратуру вимагає інших документів:

 • Диплом про вищу освіту. Можна замінити копією, завіреної у нотаріуса.
 • Додаток до диплому або копія.
 • Оформлена у юриста довіреність на нострифікацію диплома.
 • Копія закордонного паспорту (1 сторінки).
 • 3 фотографії (3,5х4,5 см).

Вартість навчання

Державні вузи Чехії пропонують безкоштовні заняття навчання чеською мововю. Заняття англійською мовою платні, як і підготовка в приватних вузах. Вартість змінюється щороку і може становити від 600 євро до 20 тисяч євро в рік.

Приватні вузи Чехії пропонують програми чеською мовою за 1000-1200 євро в семестр. Навчання англійською або іншою іноземною мовою коштує дорожче (до 2 тисяч євро).

Навчання в Чехії нехай і супроводжується деякими труднощами, але переваги повністю перекривають будь-які недоліки. Який би вуз ви не вибрали: державний чи приватний, в Чехії вам завжди будуть раді.