У цій статті ми зібрали цікавості, міфи і факти про Парфенон – прекрасний храм давньогрецької культури.
Історія Парфенона
На честь покровительниці міста Афіни у 5 ст. до н. е. був зведений на вершині скелі величний храм з мармуру. Афіну Парфенос (в перекладі Діва) звеличували і раніше, на її честь був збудований храм, як подяка за допомогу богині в битві з персами на Марафоні. На його місці в 447 – 437 роках до н. е. був споруджений новий ще більш величний храм. Напрочуд багато грошей було використано при будівництві. Причому кошти вилучалися, які спочатку планувалися на розширення військової справи.
Політичний діяч Перікл звеличував славу Афін, при цьому не шкодуючи грошей. Неодноразово народ звинувачував його в марнотратстві, але Перікл був непохитний. Храм був покликаний увічнити славу міста та його самого на багато століть. На все будівництво було витрачено 450 срібних талантів. В ті часи за 1 талант можна було побудувати трієру, так називався бойовий корабель. Тобто замість храму Афіни можна було отримати цілий флот з 450 бойових кораблів. Зрештою народ погодився з тим, щоб витрати на будівництво були списані з рахунку.
Архітектура Парфенона
Для такого монументального храму і скульптор був вибраний відповідний. Ним став Фідій, який більшу частину прикрашань виконав власноруч. Після завершення будівництва, нарешті, відбулося освячення храму, приурочене до святкування Панафінеї.
Трагедія храму
У візантійський період перемогло християнство, і Афінський Парфенон перетворили на Храм Святої Марії. Центральна статуя була вивезена в Константинополь. Ще пізніше в 1460 році храм знову перероблять, цього разу в мечеть. В цей час турки захопили Афіни. Але найбільший збиток Парфенону принесла війна венеціанців з турками. У 1687 році гарматне ядро пробило дах і розірвалося всередині храму. Більшість прикрас споруди було знищено. Вцілілі скульптури були вивезені до Англії в дев’ятнадцятому столітті, де вона зберігається досі.
Краса доричного стилю
Храм Парфенон збудований у класичному давньогрецькому стилі— колонада навколо прямокутної будівлі. Існували певні стандарти, за якими розраховано кількість колон в будівлі. В Парфеноні число колон бічного фасаду — 8, відповідно спереду має бути в два рази більше плюс 1. Усього їх 17. Стародавні зодчі доклали усіх своїх умінь, щоб надати храму витонченості. Для усунення ілюзії увігнутих ліній архітектори зробили потовщеною середню частину колон, а кутові колони злегка нахилили.
Міфи, що застигли в камені Парфенона
Барельєфи зі сценами єдиноборств прикрашали фриз фасаду храму. На східній стороні будівлі відтворювалася битва лапіфів з кентаврами, з південної сторони увічнена битва греків і амазонок, на північній стороні славилась боротьба богів і гігантів, а на західній оспівувалась Троянська війна. За переказами боги з’являються на люди найнезвичайнішим чином. Легенда свідчить, що верховний бог Зевс проковтнув свою вагітну дружину. Він побоювався народження сина, оскільки було пророцтво, що саме син скине його з трону. Відчувши сильний головний біль, Зевс звернувся за допомогою до коваля Гефеста і той стукнув його по голові. З тріщини вистрибнула Афіна. Саме ця картина зображена на східному фронтоні Парфенону.
На західному фронтоні кам’яні статуї розповідають відвідувачам про суперечку Афіни і Посейдона. Богиня мудрості перевершила бога моря в майстерності в суперечці за володіння Аттикою. Оливкове дерево, вирощене Афіною стало більш цінним, ніж джерело води. По всьому зовнішньому периметру храму тягнувся іонічний фриз. З висоти 11 метрів його рельєфи зображували сцени святкування Панафінеї. Тут представлені зображення вершників, музикантів, люди з дарами і жертовними тваринами. Під час завершення свята жрець приймає пеплос, нове вбрання для Афіни. Ця картина зображена на східному торці будівлі.
На жаль, найбільша цінність храму, статуя богині, створена скульптором давнину Фідієм, до наших днів не збереглася. У музеї демонструються лише її копії.