Мовні курси в Японії
Світовий авторитет Японії в промислових технологіях, комп’ютерній техніці, машинобудуванні зумовлює інтерес українців до японської мови. Тривалі курси можуть підготувати абітурієнтів до вступу в японські коледжі, університети. В залежності від ступеня підготовки, курси японської мови в Японії можуть стати завершальним етапом навчання для випускників філологічних, перекладацьких факультетів українських вузів, які обрали японську мову основною спеціальністю.
Короткострокове вивчення мови в Японії корисно для ознайомлення школярів зі складністю мови, реальним життям в азійській країні. Короткі курси завжди супроводжуються екскурсіями по Японії. Бізнесменам, які мають початкові навички мови, курси допоможуть поглибити знання і отримати досвід ділового спілкування.
Типи мовних шкіл
Світовий інтерес до Японії викликав сплеск розвитку на території країни різноманітних шкіл з вивчення японської мови. У країні створена «Асоціація розвитку японської мови», яка охоплює сферу освіти іноземних студентів і в яку увійшло більшість мовних шкіл.
Серйозність японського підходу проявляється в контролі за мовними школами з боку трьох міністерств (освіти і науки, юстиції, закордонних справ), які інспектують програми навчання, розмір класних кімнат, кваліфікацію викладачів, кількість навчальних годин. Понад 440 шкіл (вісімдесят тисяч навчальних місць) можна поділити за двома критеріями: місцем розташування, тривалістю навчання.
Також є багато провінційних шкіл, які відрізняються від столичних меншою вартістю навчання, заміським розташуванням, конкретною спрямованістю (знайомство з японським дизайном, географією, готельним бізнесом).
По тривалості мовні школи у Японії можна розділити на короткострокові (1 тиждень – три місяці), довгострокові (1,2 роки). Багато токійських шкіл («SAMU», «INTERCULTURAL», «TLS») практикують всі типи навчання. Програми поділяються за освітнім цілям:
- вступу в коледж;
- підготовці до університетських іспитів;
- вступу в аспірантуру;
- підготовці до навчання в Академії мистецтв;
- для працевлаштування в Японії.
Інший тип шкіл: «ARC ACADEMY» (Осака, Кіото, Йокогама), «YIEA» основну увагу акцентує на короткострокових ознайомлювальних курсах. Всі мовні школи платні, як і будь-яка японська освіта, починаючи зі старшої середньої школи.
Складнощі вивчення японської мови
Японська мова доволі складна для вивчення європейцями. Складність представляє не тільки інша граматична система. Навчання японській мові в Японії будується на вивченні незвичної ієрогліфічної писемності, складових абеток. Безліч слів схожі за звучанням, розрізняючись інтонацією, тоновою системою.
У навчанні доводиться багато слів заучувати, працювати зі словниками. З самого початку навчання велика увага приділяється каліграфії, прописуванню ієрогліфів і стильовим особливостям промови – різні звернення до жінок, старших людей, молодших.
В японській мові докорінно відрізняються проста (побутова) мова і ввічливі форми літературної мови. Вивчення простих форм мовлення будуть доречні в побуті, між близькими людьми. Але цього недостатньо для офіційного спілкування, ділових переговорів, навчання у вищій школі. Крім того, азіатські мови швидко забуваються без повсякденного використання.
Всі ці особливості заважають самостійному вивченню мови, яке навряд чи можливо. Радянські підручники японської застаріли по лексиці на кілька десятиліть, а нові посібники часто є простою компіляцією японських джерел.
Літні мовні курси в Японії
Не слід беззастережно довіряти рекламним матеріалам, які обіцяють мовну підготовку до вступу в японські коледжі, університети за три місяці. Для цього потрібно мати мовний багаж японського школяра (близько двох тисяч ієрогліфів), навички каліграфії, володіння граматичною побудовою речень. Отримати такі ж знання, як і японські школярі за дванадцять років протягом трьох місяців неможливо.
Практично всі мовні школи практикують літні курси для школярів, які супроводжують цікаві канікули в Японії вивченням основ мови. У літніх канікулярних курсах (прийом з п’ятнадцяти років) надаються початкові знання мови в цікавій, ігровій формі, при безпосередньому спілкуванні з однолітками. До програми входять пізнавальні екскурсії по столиці (для токійських шкіл), подорожі по окремим японським островам (програми провінційних шкіл).
Багато літніх курсів поєднують екскурсії, вивчення мови в Японії з навчанням початковим навичкам традиційних японських мистецтв. Основна мета літніх шкіл – ознайомлення з особливостями мови, життям країни. Для школярів літні курси надзвичайно корисні. Вони можуть зміцнити бажання серйозного вивчення мови і подальшого продовження освіти в Японії. Для інших категорій таке знайомство може показати труднощі навчання, відмінності побуту, реальні складності подальшого навчання.
Інші короткострокові (три, шість місяців) програми призначені для курсантів, які володіють мовною підготовкою, випускників українських філологічних вузів. Метою курсів може бути підвищення перекладацької кваліфікації, підготовка до вступу в японську магістратуру, оволодіння навичками швидкої розмовної, ділової мови.
Літні, короткострокові (до трьох місяців) мовні курси в Японії користуються полегшеним візовим режимом. Короткострокова віза не продовжується, і працювати з нею теж заборонено. При оплаті всього курсу фінансовим гарантом для державних органів виступає мовна школа. Для літньої поїздки необхідні звичайні візові документи. Короткострокові курси для вступу вимагають заяву на бланку школи, фотографії, копію закордонного паспорта (включаючи сторінку з японської візою), для інтенсивних курсів — довідку про вивчення (рівень знань) японської мови, сертифікат JLPT.
Інтенсивні тримісячні програми передбачають оптимальну кількість навчальних годин (20 академічних годин), навчання в невеликих групах, можливість індивідуальних занять.
Для літніх курсів можна вибрати проживання в літньому кампусі (студентському гуртожитку), проживання у сім’ї з харчуванням (сніданок, вечеря). Багато студентів інтенсивних курсів воліють проживати в сім’ї, що дозволяє більш повне проникнення в мовну атмосферу, мінімальні побутові турботи.
Школи для вступу в японські університети
Кількість іноземних студентів в Японії доволі невелика. З японських університетів найбільшою кількістю іноземців відрізняється Токійський університет (близько двох тисяч), в інших вузах іноземних студентів значно менше.
Викладання у переважній більшості вузів проводиться японською. Справа в тому, що після навчання англійською (в деяких університетах) ваші шанси на роботу в країні невеликі. В Японії існує справжній культ вищої освіти, вступ до ВНЗ супроводжується серйозними конкурсами, важкими вступними іспитами. Для українців завдання ускладнюється іспитом з японської мови.
Більшість експертів вважає, що підготуватися до іспиту «з нуля» можна тільки після наполегливого навчання на дворічних курсах. Існують стипендіальні програми Міністерства освіти Японії.
Документи, вартість навчання на довгострокових курсах
Набір документів для річних, дворічних курсів включає ряд заяв на бланках школи (прохання про прийом, анкета, лист-зобов’язання), оригінал диплому, копію закордонного паспорта. Необхідні фінансові документи від гарантів, поручителів (батьків), які можуть включати: лист фінансової підтримки, довідки з банку (залишок на рахунку гаранта, підтвердження платоспроможності), трудовий договір гаранта.
Вивчення японської мови в Японії на дворічних курсах обходиться недешево. На звичайних мовних курсах вартість навчання складається зі збору за оформлення документів (30000 єн), реєстраційного збору (70000 єн), плати за навчання (945000 єн), навчальні матеріали (105000 єн), збору на позакласну діяльність (10000 єн).
До загальної суми в 1160000 єн потрібно додати витрати на житло (для гуртожитків складають 45000 – 55000 єн в місяць). При самостійному приготуванні їжі місячні витрати на харчування можна звести до 30000 єн.
Японські правила довгострокового навчання дозволяють поєднувати навчання з роботою. Багато мовних шкіл отримують спеціальну ліцензію, що дозволяє працевлаштувати студентів.
Дозволено працювати чотири години щодня. До студентських заробітків відносять підсобні роботи в кафе, складах, готелях. Середній часовий заробіток – близько 800 єн. Заборонена робота студентської молоді в барах, нічних клубах, казино, салонах масажу. Порушення заборон суворо карається (арешт, депортація з країни, величезний штраф, п’ятирічна заборона на в’їзд до Японії).