Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в США: початкова, середня і старша школа

Шкільна освіта в США

Система середньої освіти в США значно відрізняється від звичної для нас. Так у країні немає єдиного державного стандарту освіти, як немає і єдиної навчальної програми. Все це встановлюється на рівні штату. Навчання в школі триває 12 років і починається не з першого класу, а з нульового. Варто зазначити, що навчання в школах доступне не лише громадянам США. Діють спеціальні програми обміну, що дозволяють дітям з інших країн навчатися як у державних, так і приватних американських школах.

Система шкільної освіти в Штатах

У США діє загальнонаціональна система освіти. Більша частина шкіл у країні – державна, хоча є і приватні заклади. Всі державні школи безкоштовні, вони фінансуються і контролюються відразу на трьох рівнях: федеральної влади, влади штатів і місцевої влади. 90% школярів навчаються в державних навчальних закладах. Приватні школи в США, здебільшого забезпечують достатньо високий рівень освіти, але навчання там коштує досить дорого. https://clout.com.ua/

До того ж, деякі батьки вважають за краще навчати дітей вдома. Відмова від навчання часто буває з релігійних причин, коли батьки не хочуть, щоб їхніх дітей вчили теорій, з якими особисто вони не згодні (стосується це в основному теорії еволюції) або бажають захистити дітей від можливого насильства.

З історичних причин освітні норми не закріплені в американській Конституції. Передбачається, що це питання зобов’язаний регулюватися на рівні окремих штатів. Також в США не передбачено суворих державних стандартів освіти та навчальних програм. Всі вони встановлюються на місцевому рівні.

Шкільна освіта в США поділяється на 3 ступені: початкову, середню і старшу школи. При чому, школа кожного рівня це повністю самостійна установа. Найчастіше вони розміщуються в окремих будівлях та мають власні вчительські колективи.

Тривалість і вік початку навчання можуть відрізнятися в різних штатах. Зазвичай діти починають вчитися у віці 5-8 років і закінчують відповідно до 18-19 років. При чому, спочатку вони ходять не в перший клас, а в нульовий (kindergarten), хоч у деяких штатах він і не є обов’язковим. У США підготовка до школи походить саме в цьому класі. Дітей привчають до життя в новому колективі, методів і способів проведення занять на протязі наступних років навчання. Найчастіше навчання дітей у США проходить у формі відкритого діалогу або своєрідної гри. Хоча нульовий клас і вважається підготовчим, дітям встановлюють жорсткий розклад. Правда, домашніх завдань ще не задають. https://clout.com.ua/

Початкова школа

Початкова школа в США триває з першого по п’ятий клас. В цей період більшість шкільних предметів, за винятком образотворчого мистецтва, фізкультури і музики, ведуться одним вчителем. На цьому етапі діти вивчають письмо, читання, арифметику, природничі та суспільні науки.

Важливо: Вже на цьому етапі всіх дітей поділяють за здібностями. Це одна з характерних рис американських шкіл. Перед початком навчання діти здають IQ тест. На його підставі дітей ділять на групи. Починаючи з третього класу, всіх учнів тестують щорічно. Взагалі, всі результати навчання в штатах традиційно перевіряються саме у формі тестування.

В залежності від успішності школяра можуть перевести в клас для обдарованих, де предмети вивчаються більш широко і задають більше домашніх завдань, або ж навпаки, клас для відстаючих, де завдань менше, та й курс легше.

Середня школа

Середні школи США займаються навчанням дітей з 6 по 8 класи. На цьому етапі кожен предмети ведуть різні вчителі. При цьому є обов’язкові предмети і класи за вибором. До обов’язкових належать англійська мова, математика, природничі, соціальні науки та фізкультура. Говорячи про предмети за вибором, у дійсно хороших школах є маса всіляких спеціалізованих курсів. При чому, багато з них викладаються практично на університетському рівні. Вибір іноземних мов може різнитися, але найчастіше це: французька, іспанська, латинь, німецька, італійська і китайська мови.

Важливо: В американській школі всі учні щороку розподіляються за новими класами. Так діти кожен наступний рік навчаються в новому колективі. https://clout.com.ua/

Старша школа

Останнім етапом середньої освіти в США є старша школа. Триває вона з 9-го по 12-й класи.

Важливо: На цьому етапі звичні нам класи відсутні зовсім. Тут кожен учень займається з підібраною ним же індивідуальною програмою. Щоранку перевіряється загальна відвідуваність, після чого діти розходяться по потрібним їм класами.

У старшій школі в США учні отримують значно більшу свободу у виборі класів до вивчення. Так є певний перелік предметів, які діти зобов’язані вивчити, щоб отримати атестат. Всі інші заняття вони можуть вибрати самостійно.

Важливо: У випадку успішної здачі додаткових предметів у школі, учневі не доведеться вивчати ж їх у коледжі, де йому доведеться платити за кожен прослуханий курс.

Говорячи про обов’язкові предмети, вони встановлюються шкільною радою. Ця рада розробляє шкільну програму, наймає вчителів і визначає необхідне фінансування.

До того ж, багато відомих ВНЗ висувають власні вимоги до предметів, які зобов’язаний вивчити кожен абітурієнт.

У таблиці нижче представлена система шкільної освіти в США.

Вік Щабель навчання
5 років 0-й клас (kindergarten)
6-11 років Початкова школа (Primery або Elementary School), 1-5 класи
12-14 років Середня школа (Middle School або Junior High), 6-8 класи
15-18 років Старша школа (High School), 9-12 класи

Популярні навчальні заклади

Популярність навчального закладу визначається його рейтингом. Рейтинг школи розраховується на основі результатів випускних іспитів і знаходиться у відкритому доступі.

Так, одними з кращих шкіл США є такі заклади, як Stuyvesant, Brooklyn-Tech, Bronx-Science High Schools, Mark Twain, Boody David, Bay Academy Junior High Schools.

Як потрапити в школу в США?

Для українського школяра є два варіанти потрапити в школу в Америці: https://clout.com.ua/

 1. Брати участь у програмі обміну. Суть програми полягає в наступному: учні старшої школи, які пройшли конкурсний відбір, можуть протягом року жити в американських сім’ях і вчитися у звичайній державній школі. Найчастіше такі конкурси проводяться у 3 етапи – тестування, письмовий іспит і співбесіду. При цьому враховуються не тільки мовні знання, але й мотивація і пристосованість учня.
 2. Брати участь в платній програмі. Проводять її ті ж фонди і за тими ж правилами. Від масштабу і можливостей фонду залежить в яку школу і в яку частину країни зможе потравити дитина. Так, є організації типу AFS, які працюють по всій країні і більш дрібні фонди, які функціонують тільки в окремих штатах. Але таке навчання не безкоштовне. У цьому випадку рік навчання у державній школі в США обійдеться в 4000-8000 доларів.
 3. Навчання у приватній школі. У США, як і інших розвинених державах, приватних навчальних закладів предостатньо. Багато з них активно приймають у свої ряди іноземних учнів. У більшості випадків батьки дитини або самостійно зв’язуються з потрібним закладом, або ж звертаються в спеціальну приватну фірму. В залежності від рівня школи процес прийому може зайняти від декількох тижнів до півроку. Говорячи про ціну, рік навчання в такій школі коштуватиме вам мінімум 10000 доларів. https://clout.com.ua/

Вікові обмеження

В залежності від того, в якій школі навчається учень, є певні вікові обмеження. Так, у випадку з програмою обміну, безкоштовні школи в США приймають в основному учнів старших класів (9-11 класи). У випадку з приватним закладом, дитина може вступити в будь-клас, що відповідає віку.

Переваги навчання дітей в США

Говорячи про переваги навчання дітей в іноземних школах, це не тільки покращення рівня знання англійської. В американських школах викладається величезна кількість як обов’язкових, так і додаткових предметів. Природно, кількість досліджуваних дисциплін і якість викладання безпосередньо залежать від рейтингу школи. Якщо дитині пощастило вступити в гарний заклад, то всі предмети будуть викладатися на високому рівні. Крім цього, в американських школах досить часто походять всілякі виїзні екскурсії в заповідники, музеї, пам’ятні місця або навіть в інші країни. Плюс в Штатах досить серйозне відношення до спорту.

Важливо: кращі ВНЗ країни активно запрошують до себе сильних атлетів. В таких випадках навіть закривають очі на деякі упущення в навчанні своїх талановитих спортсменів.

І основне, навчання за кордоном вчить дитину самостійності. В американських навчальних закладах діти постійно стикаються з вибором, будь-то відповіді у тестах або предмети для вивчення. Школи в США спочатку орієнтують і готують дітей до їх майбутньої професії. До того ж, для будь-якої дитини вчитися в іншій країні, це можливість перевірити власні сили і можливості. Конкуренція серед американських школярів досить велика, так що учневі потрібно не просто бути розумним, але й талановитим, вміти проявити свої позитивні сторони і швидко пристосовуватися.

Крім вище сказаного навчання в США дозволяє: https://clout.com.ua/

 • Підготувати дитину до навчання у кращих ВНЗ країни;
 • Диплом американської школи є вагомою перевагою при продовжені навчання в будь-якій державі;
 • Учні старшої школи можуть скласти індивідуальний план підготовки, який відповідає вимогам, які цікавить їх ВНЗ;
 • Кожен учень може самостійно вибрати рівень складності вивчення кожного предмета.

Складнощі навчання дітей в американських школах

Перше, з чим доводиться зіткнутися новоспеченим учням – жорсткі правила закладу. Все шкільне життя в Штатах підлягає чіткій регламентації. Усі шкільні правила доводяться до кожного учня. За їх порушення дитині можуть призначити відповідне покарання або навіть виключити з навчального закладу.

Наступна складність стосується розуміння структури освітнього процесу – за яким принципом треба підбирати додаткові предмети, як визначати необхідний рівень складності.

Не менші труднощі може викликати і система оцінок в Америці.

Так американські школярі займаються за 100 бальною шкалою. При цьому бали мають і літерні позначення. У загальному вигляді шкала оцінювання в штатах виглядає наступним чином:

Літерний результат Бальна оцінка Значення
A 100-90 Відмінно
B 90-80 Добре
C 80-70 Середньо
D 70-60 Нижче середнього
F 60 Незадовільно

Важливість знання мови

Знання англійської мови має дуже важливе значення. При вступі як в муніципальну, так і приватну школу, кожному учню треба пройти тест на знання мови, співбесіду, а також надати рекомендацію від вчителя англійської з попередньої школи або табель успішності за останні кілька років. Залежно від класу закладу правила прийому можуть різнитися.

Якщо дитина не достатньо добре володіє мовою, її можуть помістити в підготовчий клас, де будуть активно заповнювати мовні прогалини. Такі заняття можуть проходити окремим курсом протягом 2-4 місяців, або йти паралельно із загальною програмою.

Документи для школи в США

Для того, щоб потрапити в школу в США дитині потрібно мати такі документи:

 1. Результати тестування з англійської та співбесіди;
 2. Віза, що підтверджує право перебувати в країні;
 3. Перекладена на англійську довідка про щеплення і останній медичний огляд;
 4. Іноді можуть знадобитися перекладені табель або виписка з поточними балами та оцінками за останні 1-3 роки.