Середня освіта у Фінляндії: початкова та середня школа

Шкільна освіта у Фінляндії

Характер фінів має свої особливості. Суворі сіверяни постійно планують життєвий уклад. Ця властивість диктує правила та дитячого навчання. Чому вчать дітей? Складати план в життя, поступово переходячи від простого до складного. Школа у Фінляндії – стимул до процвітання, загартування характеру, чітке розуміння власних можливостей. https://clout.com.ua/

Міжнародні перевірки PISA показали, що школярі з Фінляндії мають кращу підготовку ніж інші. А підсумки іншого аналітичного дослідження від журналу Newsweek визнало середню освіту в Фінляндії найкращою у світі. Такого успіху фіни досягли завдяки розробленим принципам шкільної освіти.

Як вчаться діти?

Шкільний рік починається 8-16 серпня (точної дати немає). Триває він до кінця травня. Уроки проходять вдень, п’ятиденний навчальний тиждень з укороченою п’ятницею. Передбачені канікули: восени 3-4 доби і взимку: 14 днів. Навесні починається пора лижного відпочинку (фінські дітлахи разом з батьками катаються на лижах). Продовжують вони відпочивати трохи пізніше – вже на великодні свята.

Система оцінювання десятибальна. Дітям починають ставити бали з 4 класу. Щоденників у учнів немає.

Існують електронні шкільні щоденники в національній системі Wilma. Кожен батько має особистий код і завжди може подивитися на успіхи свого чада. Раз на місяць шкільний куратор надсилає батькам листок, де фіксуються всі досягнення учня.

Періоди навчання

 1. Молодша школа(alakoulu): 1-6 класи. Малюки навчаються в одному кабінеті з постійним педагогом. Найменші (1-2 клас) вивчають читання, фінську мову, математику, праця, малювання, музику і фізкультуру. Вивчають і релігію (за віросповіданням), якщо батьки атеїсти – малюк освоює життєрозуміння. У початковій школі в Фінляндії на одному занятті можуть викладати кілька дисциплін одночасно.

Трохи подорослішавши (3-6 класи) діти беруться за освоєння англійської мови. На четвертий рік навчання обирають ще одну іноземну мову. В цей же час включаються додаткові предмети: комп’ютер, хоровий спів і робота з деревом.

Велику увагу приділяють творчому розвитку. Учні освоюють різні музичні інструменти.

На п’ятому році навчання до дисциплін додається історія, хімія, фізика та географія. Уроки фізкультури проходять 1-3 рази щотижня.

 1. Старша школа(yläkoulu): 7-9 класи. Зі старшокласниками працюють педагоги-предметники. В ці роки до основних дисциплін додаються і паралельні предмети на свій вибір. У 9 класі школярі знайомляться з трудовою діяльністю. Вони обирають будь-яке робоче місце і з задоволенням освоюють професію. https://clout.com.ua/
 2. Додатковий рівень: 10 клас. Він дає можливість підвищити свої результати (при поганих показниках успішності).
 3. Коледж/ліцей (lukio): 11-12 класи. Після закінчення 10 класу школярі продовжують навчання в ліцеї, або переходять в професійний коледж. Після закінчення навчання та здачі всіх екзаменів випускники в урочистій обстановці отримують білі кашкета. Відтепер вони абітурієнти і можуть вступити в будь-який університет країни.

Яку школу обрати?

В північній країні близько 3000 середніх навчальних закладів. Сказати, яка краща, та де престижніше навчатися – неможливо. Фіни дотримуються рівності, хоча одну таки можна виділити:

 • Фінську старшу школу Matinkylän koulu (р. Еспоо). У ній працюють 42 педагоги і навчається 400 учнів. Всього класів – 19. У штат співробітників входить соціальний працівник, куратор, психолог, вчитель-консультант, медсестра і стоматолог. Шкільний бюджет 1,5 млн. євро в рік.

Які переваги навчання у Фінляндії?

Фіни не дарма знаходяться у фаворитах у сфері освіти. У їх системі навчання можна виділити ряд важливих принципів: https://clout.com.ua/

 1. Спільність шкіл. Тут немає елітних або «посередній» шкіл. Школи у Фінляндії всі рівнозначні, мають однакове оснащення, фінансування і можливості. Практично всі є державними освітніми закладами. Існує кілька приватних шкіл, що перебувають на бюджеті держави. Освіта там проходить за спеціальними педагогічними системами: Мортана, Френе, Вальдорфскій, Шайтнера і Монтессорі. Школи у Фінляндії відрізняються чудовою архітектурою. Меблі спеціально підбирається «беззвучні» – усі ніжки підбито м’якими наліпками. Територія не обгороджена, немає і охорони – їх замінюють камери відеоспостереження. Приміщення у молодших школах вистелені м’якими килимами.
 2. Кожен предмет важливий. У фінів не практикується поглиблене вивчення однієї дисципліни. Спеціалізовані класи можуть створити для обдарованих дітей у сфері мистецтва та спорту. Школярів не викликають до дошки. Уроки проходять в невимушеній атмосфері. Педагог зі своїм помічником просто коригує роботу дітей. По мінімуму задаються домішні завдання. Фіни замість домашньої роботи радять більше гуляти з дітьми.
 3. Індивідуальність. Для кожного малюка складається індивідуальний план розвитку. Це стосується добору підручників, обсягу матеріалу, домашніх завдань і манери викладання. Оцінюється кожна дитина також виходячи із індивідуальних здібностей.
 4. Підтримка. У нас це сфера роботи приватних педагогів. У фінів репетиторство розвинене дуже слабо – це привілей школи. Вчителі добровільно залишаються з дитиною для позакласних занять.
 5. Корекція. Якщо малюк виявляє серйозні проблеми у навчанні і асоціальність в поведінці – він додатково навчається в корекційних класах.
 6. Продуктивність. Шкільна освіта у Фінляндії орієнтована на практичність. Учні отримують життєво необхідні навички. Фінські діти можуть не знати як відбувається виплавка металів, але зате вони прекрасно розбираються в податковій, банківській системі, розподілі майбутніх доходів, можуть прораховувати відпускну вартість товару після знижки та інше.
 7. Довіра. У шкіл немає ніяких перевірок. Програма освіти єдина і вона має рекомендаційний характер. Кожен учитель обирає власний спосіб викладання. Дітям дозволено займатися своїми справами на уроках. Важливо не відволікати інших. https://clout.com.ua/
 8. Довільність. Ніхто не примушує до навчання. Вчителі лише намагаються пробудити інтерес до предмету. В іншому випадку малюка просто переорієнтують на більш цікаву для нього річ. Виявленням в учнів індивідуальних особливостей займається шкільний спеціаліст (штатна одиниця). Так званий «вчитель майбутнього».
 9. Незалежність. На переконання фінських вчителів, дитина має вчитися самостійності. Нові теми не пояснюються докладно – все є в підручниках. Тому розвивають вміння самостійно шукати інформацію за допомогою потрібних ресурсів (інтернет, довідники). Вчителі не втручаються і в конфлікти. Вони дають дітям можливість пройти підготовку у всіх життєвих ситуаціях, навчитися стояти за себе.
 10. Рівність батьків. Педагоги не володіють інформацією про соціальне становище батьків своїх підопічних. Заборонено будь-яке анкетування і питання про доходи батьків чи сім’ї загалом.
 11. Рівноправність дітей. У фінів немає поганих або хороших учнів. Будь-яке порівняння заборонено. Всі діти вважаються обдарованими і кращими. В загальному колективі можуть навчатися та інваліди. Форма одягу у школярів вільна. У класах діти сидять на одномісних партах, або можуть вільно розташуватися на підлозі, диванчиках, кріслах.
 12. Рівнозначність вчителів. Педагоги не «прикипають» душею до своєї групи. Не встигають. Адже кожен рік перед літнім відпочинком всі вони звільняються. Перед початком навчального року їх набирають знову на контрактній основі за конкурсом. Інколи на одне вчительське місце претендують до 12 педагогів. Серед більш ніж 120000 фінських вчителів ви не знайдете хоть когось без ступеня магістра наук або професорського звання.

Як влаштувати дитину у фінську школу?

Треба просто жити в цій країні. Шкільна освіта у Фінляндії обов’язкова для всіх. Це стосується не тільки фінських дітей, але й дітей іноземців, які проживають у Фінляндії. В школу малюки йдуть з семирічного віку.

Чи потрібне знання фінської мови?

Школи приймають дітей з будь-яким рівнем знання мови (незалежно від віку). Якщо дитина зовсім не знає фінської, її направляють спочатку в мовні класи, де кожен день вивчається мова. Потім хлопців поступово «змішують» з іншими учнями (спочатку на нескладні предмети: фізкультура, малювання і праця). Для того, щоб гарно вивчити фінську мову, достатньо всього 1 року.

Яка вартість шкільного навчання?

Середня освіта безкоштовна для всіх. Школяр отримує і безкоштовні гарячі обіди, можливість відвідувати виставки, музеї, позакласні заняття. У розпорядженні учнів і безкоштовний транспорт, який забирає малюка і повертає його назад додому (за умови, що школа знаходиться далі 2 км від дому). Безкоштовні підручники, планшетники, необхідні приналежності. Будь-які побори з батьків суворо заборонено.

Відгуки про навчання

Валентина (Гельсінкі). «Ми приїхали в Фінляндію, коли моїй дитині було 6 років. Спочатку мій хлопчик відвідував підготовчу групу при дитячому садку. Зараз навчається в експериментальному класі. У них діти розподілені по групах. За перший рік навчання його навчили рахувати і читати. Він вже вільно володіє фінською. Що мені подобається в школах – там немає стресу для дітей. Їх не примушують вчитися. Зате розвивають логічне мислення і самостійність».

Тетяна (Іматра). «Ось ця самостійність мені і не подобається. Ніхто не стежить, як одягнена дитина, чи знає розклад уроків на завтра. Ніхто не поведе на додаткове заняття. Хоча, може я просто ще не перейшла на рівень мислення фінів. Ми лише рік як приїхали. До речі, була трохи здивована, коли дізналася, що дитині дали безкоштовний проїзд до школи».

Марина (Порвоо). «Моя донька вже закінчила 9 класів і зараз їде вчитися до гімназії. В цілому я дуже задоволена фінськими поглядами на навчання. Подобається, що дитина вміє самостійно мислити, говорити все, що думає. Якщо в наших школах вчителі спрямовують думки підопічних, то тут навпаки, заохочується можливість бути не таким, як усі».