Категорії
Освіта за кордоном

Університети Швеції: вступ та навчання в університетах та інститутах

Вища освіта в Швеції

Освіта закордоном є досить популярною серед українців, але як обрати країну та вуз? Якщо ви ще не обрали, то слід замислитись над поданням документів у Швецькі університети. Однак, інформації про ВНЗ цієї країни досить мало. Як вступити, як вчитися, а головне, скільки грошей доведеться витратити на навчання, і чи варто?

Давайте розглянемо вузи Швеції, які здобули найбільшу популярність, що мають за плечима велику історію освіти. Список деяких з них наведено нижче:

Упсальський університет
(Uppsala universitet)
Заснований в 1477 році. З університетом пов’язані імена таких видатних вчених, як Юхан Валлеріус, Карл Лінней, Адам Афцеліус, Андерс Цельсій. У складі ВНЗ знаходяться дев’ять факультетів: суспільних наук, богослов’я, лінгвістичний, педагогічний, фармацевтичний, юридичний, природничонауковий, медичний та факультет мистецтв. При університеті знаходяться також наукові центри факультетів, ботанічний сад і бібліотека, що налічує понад 400 тисяч томів наукових і публіцистичних робіт.
Лундський університет
(Lunds universitet)
Заснований через два століття після Уппсальського – 1666 року. Тут на даний момент навчається близько 34 тисяч студентів. Університет Лунда у Швеції включає в себе сім факультетів, які здійснюють підготовку за 50 програмами навчання. Також університет бере участь у міжнародному об’єднанні університетів для спільного ведення наукової роботи Universitas 21.
Каролінський інститут
(Karolinska institutet)
Вищий навчальний заклад медичної спрямованості. Був заснований в 1810 році. Комітет Каролінського інституту призначає лауреатів Нобелівської премії в області медицини. Лікарні з Каролінському інституту, разом з ВУЗом утворюють науковий центр здоров’я.
Королівський технологічний інститут
(Kungliga Tekniska högskolan)
Заснований у 1827 році. Є одним з кращих технічних навчальних закладів Європи, конкурує за звання кращого університету такої спрямованості зі Скандинавським Технологічним Університетом Гельсінкі.
Гетеборзький університет
(Göteborgs universitet)
Був заснований порівняно недавно, в 1954 році, але вже став одним з провідних ВНЗ Швеції. До складу університету входить вісім факультетів (факультет мистецтва, академія медицини, педагогічний факультет, науковий факультет, школа бізнесу, факультет суспільних наук, школа образотворчого мистецтва), з яких виділяється ще 60 відділень.

Переваги навчання у ВНЗ Швеції

Говорячи про сильні сторони здобування вищої освіти в шведських університетах, не можна залишати без уваги той факт, що весь процес навчання побудований на дружніх, неформальних для навчального процесу, взаємин між викладачами та учнями. Цей фактор дозволяє розвинути творче мислення студентів, що сприятливо позначається на успіхах в навчальній діяльності. Слід розглянути також особливості навчання в інститутах Швеції: Середня та вища освіта за кордоном

 1. Студент має можливість проходити практику кілька разів за весь період навчання завдяки зв’язкам між виробництвами та центрами навчання.
 2. ВНЗ має повну незалежність у розробці навчальних програм, що дозволяє удосконалювати їх, додаючи в програми ту інформацію, що дійсно в подальшому стане в нагоді студентам на виробництві.
 3. Якість освіти стоїть на першому місці для будь-якого інституту в Швеції.
 4. Студенти, які приїхали з інших країн, можуть пройти курс навчання виключно англійською мовою, що сприяє швидкій адаптації до навчального середовища.
 5. Навчання може бути абсолютно безкоштовно.

Однак, щоб випробувати всі переваги навчання в шведських університетах на собі, потрібно пройти непросту вступну кампанію.

Вимоги до мови навчання

Якщо абітурієнт планує навчатися шведською мовою, потрібно здати мовний іспит TISUS в будь-якому посольстві або університеті. Вартість складання такого тесту дорівнює 2 тисяч крон.

Необов’язково володіти шведською мовою для навчання в цій країні: як вже було сказано вище, багато вузів Швеції надають можливість навчання англійською мовою, але для цього доведеться здати тест на знання англійської мови. Мінімальний бал, що визначає володіння мовою для TOEFL — IBT 90, для IELTS 6,5. Середня та вища освіта за кордоном

Документи

Для того, щоб стати студентом одного з вищих навчальних закладів Швеції, потрібно, перш за все, з 01.02 по 15.08 подати документи у відділ освіти, в компетенцію якого входить обробка даних про всіх абітурієнтів. Документи можна подати і пізніше, але шанси на вступ тоді будуть значно нижче: зарахування проводиться тільки за наявності вільних місць.

Порядок подання документів такий:

 • вибір спеціальності;
 • так як подача документації є платною процедурою, потрібно залишити внесок у розмірі близько 900 крон швейцарських;
 • надіслати поштою всю необхідну документацію, яку попередньо потрібно перекласти на англійську мову. В документацію входять: завірені копії документів з навчальних закладів та копії додатків до них (вже перекладені на англійську); копія закордонного паспорта; роздруківка титульного аркуша свого унікального аккаунта на сайті universityadmissions.se, результати мовних іспитів, лист з рекомендаціями. Університет також може запросити додаткові документи (наприклад, вступне есе)
 • у травні-червні потрібно регулярно перевіряти сайт universityadmissions.se, відповідати на запрошення університетів, дізнаватися результати конкурсу на отримання грошової стипендії.

Тепер детальніше про стипендії та можливості безкоштовно навчатися в Швеції. Середня та вища освіта за кордоном

Щорічно в інститутах Швеції присуджується більше ста стипендій для студентів-іноземців. Вікових обмежень на отримання стипендії немає, але при цьому для її отримання обов’язкові такі умови:

 1. Заявник не повинен мати дозвіл на проживання або дозвіл на яку-небудь діяльність у Швеції.
 2. Також заявник повинен проживати в Швеції менше двох років (що, знову-таки, обумовлено відсутністю дозволу на проживання)
 3. Не брати участь в інших програмах на отримання стипендії.

Стипендіальні конкурси проводяться як некомерційними, так і урядовими організаціями, серед яких:

 • Swedish Institute Study Scholarships – урядовий орган, який виділяє стипендії студентам, найчастіше тим, хто вступає або вже навчається в докторантурі або аспірантурі.
 • International Federation of University Women (IFUW) – міжнародна організація, що має цікаву особливість: IFUW надають стипендії тільки особам жіночої статі. Отримати грошову підтримку можуть тільки аспіранти. Основна умова – науково-дослідницька робота заявника повинна збігатися з однієї з програм IFUW. Детальну інформацію про отримання стипендії через цю організацію можна дізнатися на офіційному сайті IFUW.

Некомерційні організації найчастіше розташовуються на базі конкретного ВНЗ Швеції. Приміром, у кількох таких програмах бере участь Гетеборзький університет.

Отримати стипендіальну підтримку можна і за допомогою приймаючого інституту, куди були подані документи. Про таку можливість потрібно заздалегідь дізнаватися на сайті університету.

Для тих, хто не отримав стипендію, навчання в шведському вузі виявиться досить витратним: вартість навчанняя знаходиться в межах від 80 до 140 тисяч крон за один рік, що приблизно дорівнює 9-16 тисяч євро.

Абітурієнту варто бути готовим до деяких труднощів навчання в Швеції, таким як пошук житла, система навчання, віддаленість від рідної культури.

З житлом у Швеції ситуація для студентів непроста: багато хто не отримує місце в гуртожитку, а так званих «студентських квартир» в країні не багато.

В самому процесі навчання студенту також доведеться зіткнутися з нововведеннями: у Швеції діє культура «консенсусу», коли вважається, що всі повинні бути рівні, без виділення лідера.