Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в Швеції: школи та коледжі

Шкільна освіта в Швеції

Загальна обов’язкова шкільна освіта була введена у Швеції в 1950 році. А в сімдесятих роках ХХ століття з’явилися єдині програми навчання і централізоване управління.

Заняття з дітьми починається у віці 3 років, коли дитина йде до дитячого садку. Широко поширені малокомплектні групи чисельністю менше 10 осіб. В 6 років батьки можуть віддати дитину в підготовчий клас. Навчання проходить в ігровій формі, діти освоюють первинні навички письма і читання. Заняття тривають не більше 3 годин на день, а в інший час діє режим дитячого садка.

З 7 років усі діти повинні піти в школу. У таблиці представлені основні етапи середньої освіти в Швеції.

Обов’язкова 9-річна шкільна освіта (Grundskola)
Початкова школа З 1 по 3 класи
Середня школа З 4 по 6 класи
Старша школа З 7 по 9 класи
Вища школа — гімназія. На вибір школяра є 3 варіанти:
Професійні програми Тривалість навчання — 3 роки
Технічні програми
Академічні програми

Для вступу у перший клас 7-річна дитина має пройти співбесіду, на якій виявляють рівень підготовки і ступінь зрілості майбутнього школяра, а також можливі відхилення в розвитку.

Батьки можуть вибирати школу в Швеції для навчання своїх дітей. Але школа прийме дитину тільки за наявності вільних місць.

З 1 по 3 клас і з 4 по 6 клас навчання школярів проводить один учитель. У багатьох школах прийнято з 5 класу розділяти хлопчиків і дівчаток по різних групах. З 7 по 9 клас школярі навчаються за спеціалізацією. Вони мають можливість обрати дисципліни та альтернативні курси, які знадобляться їм для отримання професії. https://clout.com.ua/

Особливості навчання у шведських школах

В початкових класах основну увагу спрямовано на соціальний розвиток дитини: спілкування та ігри з однолітками, встановлення дружніх контактів. При цьому навчання як таке відходить на другий план.

До 5 класу включно учні не отримують оцінок. На другий рік дітей не залишають. Вчитель кілька разів на рік проводить індивідуальні зустрічі з батьками, щоб вони могли відслідковувати успішність дітей

Якщо дитині важко дається навчання, вона може перейти в одну з особливих шкіл, де передбачена додаткова допомога і підтримка педагогів.

 • Допоміжні школи (särskola) відвідують діти, які страждають аутизмом і відстають у розвитку.
 • Спеціальні школи (specialskola) для дітей, які мають певні фізичні відхилення. Наприклад, глухота.

З 6 класу учні отримують оцінки. Виставляються оцінки від А до F, де А — найвища, а F — найнижча. В кінці кожного навчального тижня школярі здають письмовий звіт про виконану роботу, в якому пишуть про способи виконання завдання і про те, чому вони навчилися. Крім стандартних шкільних дисциплін, проводяться уроки статевого виховання.

Навчальний рік у школах Швеції починається в кінці серпня. Він складається з двох семестрів: осіннього та весняного. Заняття зазвичай починаються в 08:30 і закінчуються о 14:30, але точний час залежить від школи та класу. https://clout.com.ua/

Гімназія в Швеції

Після закінчення 9 класу переважна більшість підлітків продовжує навчання в гімназіях. Для вступу в гімназію необхідно закінчити школу і успішно здати три випускних національних іспити: шведська мова, англійська мова, математика. Рівень вимог залежить від престижності гімназії.

Підліткам пропонуються різні напрямки подальшого навчання: їх нараховують більше 20. Випускники шкіл можуть порадитися з питань вибору напрямку зі шкільним консультантом з професійної орієнтації.

Тривалість навчання в гімназії залежить від напрямку, але в середньому становить 2-3 роки. Вирішується питання про запровадження єдиного терміну навчання у всіх гімназіях — 3 роки.

Вивчення предметів ділиться на рівні. Фізика може вивчатися на двох рівнях складності, математика — на п’яти рівнях, а англійська — на семи. Чим вище рівень, тим більше навчальних годин дається по предмету.

Для зарахування до вузу після закінчення гімназії необхідно мати запис в атестаті про успішне освоєння різних предметів на певному рівні. Наприклад, на одну з технічних спеціальностей ВНЗ приймають випускників гімназій, які вивчали фізику на другому рівні, математику на четвертому рівні, а англійську — на шостому. https://clout.com.ua/

Переваги навчання дітей у школах Швеції

 • Середня освіта в Швеції повністю безкоштовна для громадян країни. Батьки не платять ніяких внесків на допомогу школі або черговий ремонт. Учні початкових класів безкоштовно отримують зошити, ручки та олівці, папір і багато іншого.
 • Безкоштовні щоденні обіди в шкільній їдальні. Харчування смачне і здорове. Страви зазвичай повторюються раз на тиждень.
 • Походи та екскурсії для школярів безкоштовні.
 • Якщо школа знаходиться далеко від місця проживання учня, йому видають безкоштовний проїзний квиток.
 • У ряді шкіл безкоштовно навчають грати на одному з музичних інструментів (на вибір дитини).
 • В системі освіти важливу роль відіграють заняття спортом.
 • Учні мають право переписувати будь-яку контрольну роботу, крім національного іспиту.
 • Вчителі підтримують дружні стосунки з дітьми. Нормальним вважається звернення до вчителя по імені. Навчання будується на принципах ставлення до дитини, як до рівного. Дитину визнають повноправною особистістю.
 • Діти люблять ходити до школи.

Навчання іноземців

Знання шведської мови необхідне для отримання шкільної освіти. Для дітей емігрантів у всіх регіонах Швеції існують підготовчі класи з вивчення шведської мови. Як правило, навчання індивідуальне. https://clout.com.ua/

Діти з інших країн можуть навчатися в державних або приватних школах Швеції. Потравити по програмі обміну в державну гімназію можна у віці від 14 до 17 років. У більш ранньому віці іноземців не приймають. Незважаючи на те, що стандартний термін навчання в гімназії становить 3 роки, школярі з інших країн зможуть вчитися в Швеції тільки 1 рік. Виняток становлять іноземні діти, що постійно проживають в країні.

Для зарахування до гімназії необхідне знання англійської мови. На спеціальних мовних заняттях школярі вивчають основи шведської мови. Далі навчання ведеться тільки на шведській мові. Також учень повинен мати хорошу успішність у своїй країні та бути комунікабельним. В період навчання підлітки зазвичай живуть у шведських сім’ях, що допомагає швидше освоїти мову. Навчання платне, вартість становить близько 6 тисяч євро в рік. У приватних школах ціни вище.

Також у Швеції існують гімназії, що працюють за міжнародними програмами. В них навчання часто ведеться англійською мовою. Після закінчення школи можливий вступ до університетів по всьому світу.

Необхідні документи для навчання дітей у Швеції

Якщо навчання не довше 3 місяців, то оформляється звичайна віза. В іншому випадку необхідно оформити дозвіл на проживання у зв’язку з навчанням. Перелік документів для отримання дозволу:

 • анкета шведською або англійською мовами;
 • довідка про зарахування до гімназії або інший навчальний заклад;
 • підтвердження фінансової спроможності учня або його спонсора;
 • міжнародний паспорт, ксерокопії всіх сторінок цього паспорта;
 • 2 кольорові фотографії на документи;
 • медична страховка.

Вибір школи в Швеції

До кращих шкіл Швеції входить школа-пансіон Lundsbergs skola. Тут традиційний підхід до освіти поєднується з сучасною педагогікою. В цій школі навчалися навіть королівські особи.

Відгуки про навчання в Швеції переважно позитивні. Ось що відзначають діти з України:

 • дружні стосунки з учителями;
 • ставлення дорослих до кожного школяра на рівних;
 • більше свободи і самостійності, ніж у наших школах;
 • багато дослідницької роботи.