Шкільна освіта в Південній Кореї
Школи в Кореї цілком обґрунтовано вважаються одними з найбільш престижних закладів середньої освіти у світі. Успіхи південнокорейських гігантів, таких як «LG», «Hyundai», «Samsung» та ряду інших високотехнологічних брендів, дають розуміння, що підхід до навчального процесу тут особливий – глибинний, фундаментальний і прогресивний. Цілком логічно, тому що населення Південної Кореї має 542 бали за результатами тестування грамотності читання, знання природничих наук і математики – таку оцінку щорічно проводить організація OECD. Для порівняння, в середньому по країнам Європейського Союзу цей показник коливається в межах 489-511 балів.
Проте цей показник не враховує освіту в розрізі – тобто не диференціює повну і неповну середню, середньо-спеціальну і вища освіти. І, само собою, саме вузи країни (передусім інженерно-технічні факультети і спеціальності) володіють тим безпрецедентним потенціалом, який і прославив Корею на весь світ. Логічно, що абітурієнти по всьому світу замислюються про отримання реальних професійних навичок саме в цій країні. Але першою сходинкою повинна стати якраз середня школа в Кореї – саме тут зусилля педагогів сфокусовані на підготовку випускників до успішного вступу до вузів країни.
Південнокорейська система середньої освіти
Специфіка середньої освіти в «азіатському гіганті» нетипова для європейських і слов’янських країн:
- початкова школа – обов’язкова для всіх і навчання триває цілих 6 років: ці роки припадають на вік 6-12 років;
- середня школа – в комплексі з початковими класами прирівнюється до базової середньої освіти; триває всього 3 роки, випускає учнів у віці 15 років;
- вища середня школа – цілеспрямовано готує учнів до вступу у вузи, навчання займає всього 2-3 роки, залежно від конкретної установи; в цьому плані Корея б’є всі рекорди – старша школа з року в рік демонструє показник на рівні 99,6%-99,8% успішного вступу до вишів від загального числа учнів.
Рейтинг середніх шкіл у Південній Кореї
Уряд країни скрупульозно стежить за моніторингом освітньої системи. Щорічно, за підсумками закінчення навчального року, складається список кращих шкіл Кореї. За основу беруться два головних наочних показники – відсоток успішно вступників до ВНЗ і рівень оволодіння знаннями за підсумками тестування.
Останній оновлений рейтинг шкіл виглядає наступним чином:
- Міжнародна приватна середня школа Чоншим, провінція Гапен (www.csia.hs.kr) – 100% її випускників вступило в омріяний ВНЗ.
- Міжнародна приватна середня школа Девон, Сеул (www.daewon.ms.kr) – прогресивний навчальний заклад, що застосовує авторські розробки педагогічного складу. До ВНЗ вступило 98,4% випускників.
- Міжнародна школа мистецтв Peniel в місті Бусан (peniel.ms.kr/)– займає особливе місце в системі освіти Південної Кореї. Визнана одним з кращих в світі середніх освітніх установ з акцентом на естетичне виховання і розкриттям творчого потенціалу учнів. 96,4% випускників продовжили навчання за творчими спеціальностями у вузах країни. Є думка, що це місце стало прототипом школи Кірін в Кореї – школи з корейського молодіжного серіалу «Одержимі мрією», що випускає поп-зірок, кращих танцюристів та артистів.
- Міжнародна приватна середня школа Енхун в Сеулі (www.younghoon.ms.kr) – традиційна освітня установа, відсоток тих, хто поступив – 98,1.
- Міжнародна державна середня школа Бусан (www.gukje.ms.kr) – лідер державної програми середньої освіти, за підсумками навчання вступило 98% випускників.
- Середня школа Енхин (youngheung.icems.kr/main.do) – прогресивна корейська школа, яка славиться не тільки відмінними результатами освоєння навчальної програми, але і насиченим культурно-спортивним життям: учні постійно задіяні у масштабних концертах, змаганнях, фестивалях та соціальних заходах.
У цілому, всі школи в Південній Кореї щорічно ранжуються за рейтингом, але першої п’ятірки цілком достатньо, щоб сформувати уявлення про якість, ефективність та доступність середньої освіти.
Варто відзначити, що в першій двадцятці рейтингу шкіл співвідношення приватної та державної форм власності установ – 10/10.
Подача документів в середню школу
Процедура зарахування може проводитись як на конкурсній основі так і на загальних підставах – специфіка залежить від обраного навчального закладу. Однак у будь-якому випадку, нерезиденту країни (іноземному громадянину) в обов’язковому порядку будуть потрібні два документи:
- Належним чином перекладений і завірений документ з відомостями про успіхи в навчанні з попереднього місця;
- Навчальна віза, що покриває потрібний період часу.
Переважна більшість шкіл веде прийом документів протягом усього навчального року.
Отримання середньої освіти в Південній Кореї: нюанси та особливості
- корейські міжнародні школи активно практикують літні програми для іноземних учнів – це чудова можливість не тільки адаптуватися до умов проживання та навчання, але і в цілому зрозуміти наскільки доцільно і ймовірно отримання корейський атестат;
- якщо дитина і її батьки не готові до повного переходу на корейське навчання, то поступову інтеграцію в процес можна почати з короткочасних програм при середніх школах – вони тривають від двох до шести тижнів і дозволяють вникнути в суть майбутнього навчального процесу;
- дистанційні програми середніх шкіл – не найефективніший, але, тим не менш, доступний спосіб одержання документа про освіту корейського зразка; десятки шкіл в Сеулі і провінції практикують подібний спосіб залучення учнів без відриву від місця проживання;
- шкіл з типом навчання «повний пансіон», що включають у свою структуру житловий кампус, соціально-медичну інфраструктуру та забезпечення харчування дитини, в Південній Кореї не так вже й багато. Якщо розраховувати, що учень відправляється в Сеул або інші міста самостійно, то треба відштовхуватися саме від цього, а не від спрямованості і репутації школи, що суттєво звужує коло. Альтернативний варіант – це орендоване житло, що сумарно по вартості аналогічно оплаті пансіону. Але в такому випадку дитині треба офіційний опікун – хтось із дорослих, або постійне проживання з батьками. В такому випадку батькам потрібно оформити візу на потрібний термін.
Підсумовуючи, слід сказати, що отримання середньої освіти в Кореї – це однозначно вагома інвестиція в майбутнє дитини. Однак слід раціонально зважувати всі «за» і «проти» при прийнятті рішення про навчання в Південній Кореї, так як занурення в кардинально інше ментальне, мовне і соціальне середовище – це серйозне випробування для незміцнілої психіки.