9 березня 2020 року виповнюється 206 років з дня народження великого українського Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. Ми зібрали для вас найцікавіші факти про українського письменника і художника.
Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці (Черкаська область), в родині кріпаків. Ще юнаком його викупили у пана Енгельгардта і Шевченко вступив до Петербурзької академії мистецтв. Про це нам казали ще в школі, але в біографії Кобзаря є чимало маловідомих сторінок, про які мало відомо для широкого загалу.
Тарас Шевченко – це не тільки борець за українську національну ідею. Він став знаменитим ще за життя, його вірші переписували і передавали один одному, він був частим гостем Петербурзьких художніх салонів і мав багато друзів серед художників і літераторів. Він прожив коротке, але дуже насичене життя, в якому були злети і падіння, сльози і страждання, любов і зрада.
У 1840 році був опублікований його перший “Кобзар”. Період з 1840 по 1846 роки часто вважають найкращим у творчості Тараса Шевченка.
У 1842 році вийшов найбільший твір Шевченка, який отримав назву “Гайдамаки”.
У першій половині 1840-х років побачили світ “Катерина”, “Наймичка”, “Кавказ” і ще декілька великих творів. У 1845 році з’явився знаменитий “Заповіт”.
З 1846 році Шевченко перебуває в Києві. Тут він зближується з істориком і публіцистом Миколою Костомаровим і знайомиться з членами Кирило-Мефодіївського товариства. Учасники об’єднання згодом були заарештовані і звинувачені у створенні політичної організації. Однак слідство не змогло довести причетності Шевченка до діяльності організації.
В кінці травня 1847 року 33-річного Шевченка відправили на військову службу в Оренбурзькому краю, доповнивши покарання забороною писати і малювати. У 1857 році завдяки впливовим друзям Шевченка звільнили. Він повернувся до Петербурга.
Літературознавці стверджують, що вірш “Мені тринадцятий минало …” саме про перше кохання легендарного поета – Оксану.
Уже в набагато старшому віці Шевченко часто згадував Оксану в своїх творах.
Також існують гіпотези про закоханість Шевченка до натурниці Академії, Амалії Клоберг, яку він зобразив на одному зі своїх полотен.
У віці 46 років Тарас Шевченко закохався в 20-річну Лікерію Полусмакову. Він навіть готувався до весілля, купував придане, найняв для дівчини вчителя. Однак одруження так і не відбулося.
У школі розповідають про те, що Шевченка викупили з кріпацтва в 1838 році за 2500 рублів. За однією з легенд гроші на це дала імператриця після того, як побачила талановиті полотна Шевченка.
Насправді гроші на викуп вдалося отримати у тому числі завдяки лотереї, яку проводила імператриця в своєму палаці на святвечір 24 грудня 1837 з ініціативи друзів Шевченка. Тоді в лотереї розігрували різні кришталеві і порцелянові речі, привезені з петербурзьких казенних заводів, а також портрет Василя Жуковського, поета і вихователя молодого царевича, роботи Карла Брюллова.
З імператорського палацу тоді вдалося забрати лише тисячу рублів на викуп. Все інше зібрали друзі Шевченка – Брюллов, Жуковський і Вієльгорський.
Цікавим фактом про Тараса Шевченка є й те, що його називали зразковим другом, адже він у всьому підтримував своїх друзів, одним з них був інший видатний письменник Пантелеймон Куліш. З ним Шевченко провів молоді роки і був свідком на весіллі письменника з поетесою Ганною Барвінок.
Існує версія, що товариші сильно посварилися після того, як Куліш здобув популярність після виходу історичного роману “Чорна рада” і винуватицею скандалу нібито стала його дружина, яка постійно порівнювала чоловіка з Шевченком.
В 1974-1975 роках космічна станція “Марінер-10” вперше зблизька сфотографувала Меркурій, на фотографіях можна було розгледіти сотні кратерів. Цікаві факти про Шевченка полягають і в тому, що один з 300 кратерів був названий на честь Тараса Григоровича. Діаметр кратера “Шевченко” – 143 кілометра.
Помер український поет в Санкт-Петербурзі 10 березня 1861 роки від водянки. Кобзар похований на Чернечій горі поблизу Канева (Черкаська область).
Шевченко вважається рекордсменом серед діячів культури за кількістю пам’ятників у всьому світі – 1384. Монументи письменнику знаходяться не тільки в Україні, але і в США, Китаї, Бразилії та ін. Загалом 36 країн світу можуть похизуватися пам’ятником Шевченка у себе на території.