Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в ізраїльській школі: вступ, складності, плюси

Шкільна освіта в Ізраїлі

Вступити до середньої школи Ізраїлю іноземець може після процесу натуралізації – отримання посвідки на проживання або громадянства. Освіта в країні може бути світською і релігійною, платною і безкоштовною, а для бажаючих здійснити ознайомчу поїздку передбачено безкоштовний тур.

Ізраїльська школа – для кого відкриті двері?

На освіту в Ізраїлі витрачається близько 10% від бюджету на рік, що приблизно втричі більше від українського фінансування. Одним із факторів потужної фінансової підтримки шкіл є абсорбція – процес вливання нових дітей в інший побут, мову і культуру. Ізраїль – держава, яка пропонує всім євреям почати життя на своїй історичній батьківщині. Тому найлегшою умовою вступу до школи в Ізраїлі є намір репатріації. Навчання на період відпустки, відрядження одного з батьків виключене. https://clout.com.ua/

Для тривалого (без візи можна перебувати не більше трьох місяців у році) перебування в Ізраїлі буде потрібна наявність одного із документів:

  • тимчасового виду на проживання;
  • постійного виду на проживання;
  • паспорта громадянина.

Отримання виду на проживання категорії B1 (робоча віза), видається на один рік, що зазвичай не дає право влаштувати дитину до школи. Потрібне або отримання категорії А1, або намір виконати ізраїльський «Закон про репатріацію» від 1950 року, що дає право на поетапне отримання громадянства. Ця можливість поширюється на будь-якого єврея, а також на його дітей, онуків, чоловіка, дружину. Належність до національності підтверджується документально і тільки по жіночій лінії: потрібно довести, що в роду була (є) жінка-єврейка.

Існує ще один шлях натуралізації – гіюр. Це процедура духовного перетворення будь-якої людини нашої планети на єврея, де в основі такої трансформації лежить щире бажання майбутнього гера долучитися до єврейства. Для такої процедури потрібно не менше року занять у себе на батьківщині для успішної здачі іспитів. Після прийняття гіюру гер володіє всіма правами на репатріацію.

Система шкільної освіти в Ізраїлі

В країні існують три типи шкіл: державні, з релігійним ухилом (харедим) і державно-релігійні. Максимальний термін навчання складає 12 років, і він розділений на три цикли:

  • початковий (6-12 років, з 1 по 6 класи);
  • середній (12-15 років, з 7 по 9 класи);
  • старший(15-18 років, з 10 по 12 класи).

Незалежно від обраного батьками типу навчання, шкільна освіта в Ізраїлі ведеться на івриті. Виняток складають дві мовні категорії: арабська і російська. Перші використовуються переважно для емігрантів-арабів, а російські школи в Ізраїлі є приватними і входять в систему додаткової, а не обов’язкового освіти. https://clout.com.ua/

Навчання починається, як і в Україні, 1 вересня, щоправда, дарувати квіти вчителям не обов’язково. Відмінністю від наших шкіл є і відсутність домашніх завдань в молодшій групі: весь навчальний процес відбувається безпосередньо на уроці. Навчання безкоштовне, але потрібно купувати форму, зошити, підручники та решту канцелярських виробів. Навчальне навантаження на першокласника складає 31 урок на тиждень (субота – єдиний вихідний, п’ятниця короткий день). Літні канікули – липень і серпень, а навесні і восени учні відпочивають по 18 днів.

Оцінюється успішність за 100-бальною шкалою, де нашим шести балам відповідають приблизно 50 балів. За бажання батьків, після другого року навчання, їхні діти можуть здати іспити на перехід до спецшколи для обдарованих. Її закінчення вважається більш престижним результатом.

Альтернативи державним школам

Принципова відмінність релігійних та державно-релігійних середніх навчальних закладів полягає у більш поглибленому вивченні Танаха (Тори). Багато ізраїльтян належать до категорії ортодоксальних іудеїв, тому обирають для дітей таке навчання.

Існують приватні школи-інтернати, їх близько двохсот, і навчання в них платне: середня ціна 1200 шекелів на місяць (близько 300$). Крім високої вартості недоліком можна вважати відсутність обов’язкового транспорту – автобусів. Батькам доведеться зустрічати і забирати дитину самостійно. До приватних шкіл входять установи з традиційною освітою, з екологічним ухилом, антропософським. Останні, так звані вальдорфські школи в Ізраїлі, будують навчальний процес на принципах, описаних у працях філософа Рудольфа Штайнера. Сьогодні працюють 22 таких заклади, де окрім загальних знань пропагується пошук себе, своєї духовності, її перевага над матеріальним світом.

Працюють в країні й демократичні школи. Свою назву вони отримали за право учнів формувати навчальний процес. Демократичні школи більш доступні за ціною (близько 160$ на місяць), і сюди часто переводять дітей, які не змогли знайти спільну мову із своїми однолітками в державних навчальних закладах. https://clout.com.ua/

Окремо від усіх існують школи системи Шуву. Їх близько сімдесяти, разом з дитсадками, і основне призначення – допомогти репатріантам адаптації. Тут відбувається поступове заміна звичного способу життя, свят, наприклад, новорічної ялинки, та їхнє заміщення на аналогічні ізраїльські. Навчання дешеве, працюють групи продовженого дня, літні табори.

Складності навчання

Записатися в ізраїльську державну школу можна тільки за місцем проживання. Приватні, демократичні, системи Шуву приймають без прив’язки до прописки. З документів знадобляться (за наявності) паспорт громадянина Ізраїлю або теудат зеут – посвідчення особи. Складності можуть виникнути психологічного та мовного характеру. Для вирішення особистих проблем за бажанням батьків пропонується скористатися послугами дитячого психолога. Осягнути незвичний іврит дітям простіше, ніж батькам, особливо з початкової школи. Допоможе і додаткове лінгвістичне навчання в Ізраїлі: відвідування курсів або ульпанах.

Окремою програмою навчання дітей є система НААЛЕ. Вона пропонує старшокласникам, чиї батьки мають право на репатріацію, завершити навчання в Ізраїлі і отримати багрут – атестат зрілості. Він визнаний у всьому світі і є хорошим шансом вступити до престижного вишу.

Учень школи НААЛЕ в Ізраїлі зберігає своє громадянство, але отримує особливий статус, як учень, від МВС країни. Приймаються старшокласники, які закінчили в Україні 8 або 9 класів, але здали у себе на батьківщині попередні іспити. Навчання, проживання, харчування, медичне страхування для учня безкоштовні. Компенсується частково і телефонний зв’язок з батьками – старшокласники знаходяться в Ізраїлі самі. Після року навчання сплачується авіапереліт додому на час канікул.

Ознайомча поїздка перед репатріацією

В Ізраїлі діє програма Таглит, яка пропонує молодим людям єврейського походження відвідати країну з 10-денним візитом. Місце проживання не має значення, важливе лише підтвердження єврейства і вік від 18 до 26 років включно. Програма безкоштовна, існує за підтримки уряду з 1999 року. Під час поїздки гостей знайомлять з історією, культурою країни, проводять для них екскурсії видатними місцями на всій території. Обов’язкове внесення застави(100$), яка повертається після закінчення туру.

Якщо у вас є єврейські корені або просто щире бажання стати частиною ізраїльського народу, проблем зі вступом дитини до школи не буде. Батькам гарантують високу якість освіти, різноманітні програми та фінансову доступність навчання їхніх дітей.