Категорії
Цікаві факти

Томас Едісон 52 цікаві факти з життя винахідника

Томас Алва Едісон був американським винахідником і бізнесменом. Він став відомим у всьому світі вченим за такі винаходи як електрична лампочка та багато інших. У цій статті розберемо 52 цікавих факти про Томаса Едісона, дізнаємось більше про його дитинство, особисте життя, винаходи, патенти, лабораторії та багато іншого.

Дивно, але Едісон не навчився хоч якось розмовляти, аж поки йому не виповнилося чотири роки.

Лоб Томаса Едісона був незвично широким, та й загалом голова винахідника виглядала помітно більшою за середній розмір.

У дитинстві Едісон ледь врятувався від утоплення в каналі, що пролягав поруч із його будинком.

У 1854 році, у віці семи років, Едісон пішов до школи, але тільки на 12 тижнів. Томас був гіперактивною дитиною і легко відволікався. Вчителі Едісона не могли впоратися з ним. Мати забрала його зі школи і навчала його самостійно аж поки йому не виповнилося 11 років. Схоже що цей факт не тільки не завадив допитливій вдачі вченого, а й підтримав її.

Відсторонення Едісона від школи виявилося корисним для його подальшої кар’єри науковця, оскільки дозволило йому розвинути навички самонавчання з тих питань, які цікавили саме його.

Едісон захоплювався п’єсами Шекспіра і хотів стати актором. Однак через його високий голос та сильну сором’язливість перед аудиторією, він незабаром відмовився від ідеї.

Едісон із задоволенням читав і декламував вірші. Його улюбленим був вірш “Elegy Written in a Country Church-Yard” Томаса Грея.

Едісон “їв” книжки пачками, перечитував усе підряд, що було в батьківській бібліотеці. Однак батьки постійно намагалися вплинути на нього, щоб він ставав більш вибагливим до свого читання.

На початку свого робочого життя Едісон працював телеграфним оператором. Ця робота надихнула його на безліч винаходів у галузі телекомунікацій, через великий обсяг проблем, з якими мав справу Томас.

Томас Едісон у дорослому віці мав дуже поганий слух, оскільки в дитинстві він страждав на скарлатину та вушні інфекції. Однак сам Едісон називав аварію на поїзді причиною втрати слуху.

У віці тринадцяти років, продаючи газети протягом короткого часу, Едісон вирішив видати власну газету – Grand Trunk Herald – і продати примірники своїм існуючим клієнтам. Він публікував актуальні історії, які користувалися доволі високою зацікавленістю серед його клієнтів.

Того ж часу Едісон створив невелику лабораторію у вантажному вагоні потяга. Однак під час одного з експериментів почалася пожежа, і вагон загорівся. Едісон змушений був повернутися до продажів газет.

Едісону пропонували покращити слух за допомогою операції; проте він відмовився навіть розглядати цей варіант, оскільки не хотів псувати своє мислення через сприйняття зайвого галасу.

Цікавий факт з життя Едісона: Томас врятував трирічну дитину від потрапляння під поїзд. Вдячний батько дитини, працівник станції, навчив Едісона телеграфії у якості винагороди.

У віці 16 років Едісона вже вважали досвідченим працівником телеграфу і взяли працювати в якості штатного співробітника.

Едісон деякий час також працював у “Associated Press” . Однак йому довелося полишити ту роботу через прогресуючу втрату слуху. Тоді він пішов працювати в компанію Western Union.

У 1876 році він створив свою першу лабораторію в Менло-парку, Каліфорнія. Це була перша у світі лабораторія промислових досліджень. У певному сенсі ця лабораторія також вважається одним із найбільших винаходів Едісона. Вона була добре обладнаною, і саме там Едісон працював над своїми винаходами, що згодом змінити світ.

Того часу Томас Едісон отримав прізвисько «Чарівник Менло-парку».

Лабораторії Едісона в Нью Джерсі

Едісон винайшов першу в світі лампу розжарювання, яка мала практичне застосування. На створення лампи, яка горіла тринадцять з половиною годин, у нього пішло півтора року. Лампа розжарювала карбонізовану швейну нитку (карбонізована – означає обшмалена).

Станом на 31 грудня 1879 року, його лабораторний комплекс Менло Парк повністю освітлювався електрикою. Тоді ж Томас продемонстрував публіці цей свій винахід. Цікаво, що Альберт Ейнштейн народився того ж року.

Едісон винайшов електричну лампочку, тоді як Ейнштейн дав світові одне з найвідоміших рівнянь, яке пояснювало взаємозв’язок між енергією, масою та швидкістю світла. Рівняння E = MC 2.

Першим винаходом Едісона в Парку Менло був фонограф – пристрій для механічного запису і відтворення звуків. Його запросили продемонструвати це президенту США – Резерфорду Б. Хейсу – в Білому домі.

Деякі його винаходи, такі як електрична лампочка та кінострічка, започаткували цілі галузі і вплинули на все людство.

Він також розробив першу систему генерації та розподілу електроенергії для постачання електроенергії побутовим споживачам.

Едісон винайшов апарат для електричного голосування з підрахунком голосів для законодавців, однак не зміг продати свій винахід, тому надалі вирішив займатися лише тими речами, які люди хотіли б і могли придбати.

Цікавий факт про Томаса Едісона полягає в тому, що він розробив пристрій для знищення тарганів електрикою.

Едісон витратив мільйони доларів на експерименти з відокремленням руди від гірської породи. Це була найбільша фінансова невдача його життя.

Томас Едісон спроектував кінострічку. Його винахід мав ряд суттєвих обмежень, тому винахідниками масового кіно вважають братів Люм’єр.

Саме Едісон також сконструював батарею для електричного стартера легендарної “моделі T”, розробленої Генрі Фордом.

молодий Томас Едісон поряд зі своїм винаходом - грамофоном
Молодий Томас Едісон поряд зі своїм винаходом – грамофоном

Цікаво, що ім’я Едісона стало відоме на весь світ саме завдяки винаходу грамофона.

Першим його проривним винаходом, який заробив йому $40000 став «Універсальний тікерний апарат». Цей пристрій дозволяв передавати телеграфом і друкувати котирування акцій. На момент цього винаходу Едісону було лише 22 роки. Фінансова свобода дозволила Едісону зосередитись на своїх винаходах і піти з основної роботи.

На початку 1870-х років 24-річний Едісон вже був заможним чоловіком, тоді він одружився з 16-річною робітницею одного з томасових підприємств.

Перша дружина Едісона, Мері, померла в 1884 році. Едісон вдруге одружився в 1886 році після на Міні Міллер.

Едісон називав двох своїх дітей, яких він мав із першою дружиною, прізвиськами «Dot» (Крапка) та «Dash» (Риска) на честь свого телеграфного минулого.

Після другого шлюбу Едісон переїхав до Вест-Оранж. Там він побудував ще одну лабораторію для своїх експериментів. Це був лабораторний комплекс, що складався з п’яти будівель. Загальна площа, яку охоплювала лабораторія та фабрики навколо неї, складала понад 10 га, там працювало понад 10 000 людей під час Першої світової війни.

Едісон мав перевагу над багатьма іншими винахідниками. Він давав роботу молоді, які йшли до нього одразу після вишу, а також наймав просто технічно підготовлених людей без освіти. Ці люди допомагали Едісону випробувати і розвивати його ідеї. І він платив їм не набагато більше за зарплату робітників. Люди, які допомагали йому, працювали в середньому 55 годин на тиждень.

Цікавий факт є про те, що Едісон подав свою першу з 1093 успішних заявок на патент 13 жовтня 1868 року у віці 21 року.

Протягом 1882 року Едісон подав 106 успішних заявок на патент США. Це була максимальна кількість успішних заявок на патент США, поданих Едісоном за рік.

За даними біографа Френка Льюїса Даєра, Едісон мав також 1239 міжнародних патентів, виданих у 34 країнах.

Едісон в 1885 році написав про свій слух так: “Я не чув співу пташки з дванадцяти років”.

Президент Авраам Лінкольн (Едісон дуже поважав цю людину) був убитий 14 квітня 1865 року. Убивцю президента, Джона Бута, вистежували 10000 солдатів, полісменів і детективів.

Під час своїх найпродуктивніших років Едісон працював понад 18 годин щодня.

Гугліемо Марконі, винахідник бездротового телеграфа, був другом Едісона. Він використовував патенти, надані Едісоном для розробки свого винаходу.

Томас Едісон в похилому віці

У 1914 році, 9 грудня, сталася масштабна пожежа, яка знищила багато заводів Едісона. Однак Едісон перебудував їх, відродивши виробничі потужності.

​​Едісон так розповідав про свою матір: «Моя мати зробила мене таким як я є. Вона була такою чесною, такою впевненою в мені, і я відчував, що маю заради кого жити, кого я не маю права розчаровувати».

Едісон фіксував хід тисяч своїх експериментів у більш ніж 2500 записниках.

Відома зараз багатомільярдна корпорація General Electric була започаткована Едісоном під назвою Edison Illuminating Company в 1880 році.

Едісону було важко працювати з колегами-вченими, оскільки він надавав перевагу неформальному спілкуванню, яке мало нагадувало колегам звичний для них університетський стиль.

Томас Едісон мав тривалу конкуренцію з Ніколою Тесла, ще одним винахідливим і плідним винахідником свого часу. Ці двоє конфліктували через суперечку щодо використання постійного струму чи змінного струму. Нікола Тесла виступав за використання змінного струму. Едісон влаштовував демонстрації, де показував небезпеку змінного струму. Під час однієї з таких демонстрацій він вбив струмом циркового слона на острові Коні в Нью-Йорку.

На момент смерті Едісона небезпідставно вважали найвідомішою та найшанованішою людиною Америки.

Едісон протягом усього життя повторював: “важка праця та здоровий ґлузд незамінні”.

Найвідоміші винаходи Томаса Едісона:

  • грамофон,
  • лампочка,
  • кінострічка,
  • електрографічний диктофон,
  • магнітний сепаратор залізної руди,
  • квадруплексний телеграф,
  • акумуляторна батарея,
  • електрична ручка,
  • електричний генератор,
  • тікерний апарат тощо …

Цитати Томаса Едісона:

Наша найбільша слабкість знаходиться в тому, наскільки ми легко здаємося. Найбільш вірний шлях до успіху – це спробувати ще раз.

Я жодного разу не провалився, я просто знайшов 10000 підходів, які не працюють.

Люди втрачають можливість, бо вона вдягнена в робу і виглядає як робота.

Ти – це те, що ти робиш.

Геній – це 1% натхнення і 99% поту.

Невдоволення – перша необхідність прогресу.

Покажіть мені цілком вдоволену людину і я покажу вам невдачу.

Щоб отримати гарну ідею, треба мати багацько ідей.

Якщо щось не працює так як ти хотів, ще не означає, що воно не має застосування.

Гарні ідеї починаються в м’язах.

Це дивовижно, якими зусиллями багатьом людям дається цілеспрямована і системна робота мозку.

Результати! Якщо ви дивуєтеся як я можу давати стільки результатів, то я скажу вам, що я також знаю ще кілька тисяч речей, які не приносять результатів.

Якби ми досягали всього, чого можемо досягнути, то ми б вразили самі себе.