Категорії
journal

Десять порад, як поліпшити пам’ять

https://clout.com.ua/

Дійсно, кожен день нам необхідно згадати якесь ім’я, число чи щось ще. Для багатьох людей це становить проблему. Але тепер простіше – ось список з десяти чудових порад для поліпшення пам’яті.

1. Система

Пошук системи – відмінний спосіб запам’ятати велику кількість чогось або дуже довгу фразу.

Ось простий приклад:

3810151722242931363843

Цифри здаються підібраними навмання, поки ви не зрозумієте наступну систему: додайте 5, потім додайте 2, і знову повторіть. Коли ви зрозумієте залежність, вам залишиться лише запам’ятати перше число в послідовності. Цей спосіб може бути корисним, коли необхідно створити цифровий пароль, який доводиться регулярно міняти. Ще один спосіб використання цієї системи – запам’ятати цифри у вигляді цифрової клавіатури. Краще використовувати своє вміння орієнтуватися в просторі, ніж просто зубрити.

2. Асоціації

Це відмінний метод запам’ятовування чисел. По цій системі ви знаходите слово, яке викликає асоціацію з частиною цифр і має до них якесь відношення.

Наприклад:

74736052007365

Розбийте число на більш дрібні числа і підберіть до кожного асоціацію. У вас вийде приблизно такий список: Боїнг (747), XBox 360), колода карт (52), Джеймс Бонд (007), дні в році (365). Цей метод також може використовуватись для легкого запам’ятовування паролів. Щоб допомогти собі запам’ятати всі образи, спробуйте уявити ситуацію, в якій опиняться всі ці об’єкти. Наприклад, ви можете побачити календар з фотографією Джеймса Бонда, який грає в покер на XBox під час перельоту в особистому Боїнгу. Звучить дивно, але це працює.

3. Алфавітний порядок

Нам всім знайома система розташування в алфавітному порядку – кожен день ми стикаємося з нею в телефонних довідниках, онлайн каталогах і багатьох інших місцях. Якщо вам необхідно запам’ятати список слів, розташуйте їх в алфавітному порядку. Якщо вам необхідно вивчити дуже довгий список, наприклад, список областей вашої країни, то почніть з областей на кожну букву. Коли ви це запам’ятайте, поверніться і додайте ще один штат на цю букву. Повторюйте, поки весь список не запам’ятаєте. Ви будете здивовані, наскільки це ефективніше, ніж намагатися запам’ятати весь список в один підхід.

4. Класифікація

Розподіл в алфавітному порядку в якійсь мірі можна віднести до класифікації, але з цим методом ви можете піти ще далі. Якщо вам необхідно запам’ятати великий список, ви можете знайти деякі спільні риси між словами і згрупувати їх за цією подібністю. Наприклад, список покупок:

Яблука, шампунь, сир, молоко, цукор, банани, мило, кокосова стружка, борошно.

А тепер розподілимо все це за категоріями і ось що у нас вийде:

Фрукти: яблука, банани
Бакалія: кокосова стружка, цукор, борошно
Молочні продукти: молоко, сир
Для ванної: шампунь, мило

Ще один відмінний спосіб запам’ятати всі категорії (особливо, коли мова йде про список покупок) – запам’ятати категорії в тому порядку, в якому їх можна знайти в супермаркеті. Наприклад, якщо ви одразу потрапляєте на фрукти, запам’ятайте фрукти першими і думайте про цей відділ, поки запам’ятовуєте цю категорію.

5. Розбиваємо на фрагменти

Утворення окремих блоків інформації – це корисний метод запам’ятовування, який ми використовуємо щодня. Найкращий приклад цього – телефонні номери. Коли нам повідомляють номер, який нам необхідно запам’ятати, то ми розбиваємо його на три-чотири цифри. Це цілком природний спосіб запам’ятати випадкові числа. Це також чудова можливість запам’ятати довгі послідовності чисел, таких як число Пі з n-кількістю знаків. Запам’ятовуючи кожен день чотири додаткові цифри, ви легко зможете запам’ятати число Пі до безлічі знаків після коми. Ось така хитрість.

6. Образи

Цей спосіб відмінно підходить для запам’ятовування імен. Якщо ви зустріли Джона Кі, уявіть великий ключ в центрі його особи (key, англ. – ключ). Якщо ви зустріли Петті Грант, постарайтеся уявити м’ятну цукерку, загорнуту в грошову купюру (patty, англ. – м’ятна цукерка; grant, англ. – стипендія). Нехай ваша уява підкаже вам, що уявити при зустрічі з Бобом Джонсоном. Ще можна знайти асоціацію між цією людиною і ще кимось, кого ви вже знаєте – уявіть, як вони потискують один одному руки або стоять поруч.

7. Візуалізація

Існує дуже стара техніка запам’ятовування, яка називається Loci. За цим методом вам необхідно уявити якесь місце (щось знайоме, наприклад, ваш власний будинок). Помістіть те, що треба запам’ятати в різні місця у вашій кімнаті. Знаменитий Цицерон говорив так:

«Треба скористатися безліччю місць, які повинні бути добре освітлені, розташовані по порядку, на розумній відстані один від одного. І образи, чітко визначені, незвичайні, які мають силу швидко проникати в пам’ять».

Наприклад, якщо вам необхідно швидко запам’ятати список овочів, помістіть кожен з них в різні частини кімнати. Коли вам треба згадати цей список, подумки пройдіться по кімнаті через всі ці місця і подивіться, що ви туди поклали.

8. Метод історій

Цей спосіб один із найвеселіших. Придумайте історію, в яку внесіть все те, що вам необхідно запам’ятати. Історія може бути абсолютно безглуздою. Наприклад, вам треба купити відро, десяток яблук, гребінець, наповнювач для котячого туалету. З цього можна зробити таку історію:

Після того, як Джейн викинула використаний наповнювач для котячого туалету в червоне відро, вона як слід зачесала Фелікса нової щіткою, а сама в цей час їла яблуко.

Це не найкраща і не найцікавіша історія, але вона може бути дуже корисною, коли ви спробуєте запам’ятати список.

9. Мнемоніка

Мнемонічний знак – це слово або коротка фраза, яку використовують для того, щоб щось запам’ятати, тому що вона являє собою ключ до іншої інформації. Існує безліч цікавих фраз: Одягаю одяг, одягаю – Надію – для запам’ятовування вживання «одягати» і «надягати». Чи можна визначити правило переведення стрілок годинника на літній і зимовий час з допомогою перших літер: НВ (навесні вперед) і ВН (восени назад).

10. Відчуття

Якщо ви хочете запам’ятати слово, постарайтеся запам’ятати його за допомогою своїх відчуттів. Наприклад, якщо вам треба не забути купити мило, спробуйте згадати, як воно виглядає і як воно пахне. Ви можете також використовувати й інші свої можливості: щоб не забути купити будильник, згадайте звук, з яким він спрацьовує вранці.

Всі пункти цього списку можуть бути використані для того, щоб розвити пам’ять, самі по собі або в поєднанні з іншими. Чим більше ви будете користуватися ними, тим кращих результатів ви досягнете.