Велика Британія – країна з багатою, багатовіковою історією. Ця країна через власні економічні, історичні і політичні зв’язки має значний вплив на ситуацію в світі. Багато видатних учених та державних діячів народилися в Великій Британії. Колись держава мала величезну кількість колоній. Однак згодом багато з них отримали незалежність. Англійська мова стала по-справжньому міжнародною. Відвідати Великобританію мріють люди з усіх усюд. Але багато хто має дуже обмежене уявлення про особливості цієї цікавої країни. У статті ми обговоримо цікаві факти про Велику Британію, які допоможуть вам краще зрозуміти цю острівну країну.
Як правильно: Велика Британія чи Великобританія?
Саме таке питання може постати перед людиною, яка бачила обидва варіанти написання назви цієї країни. Насправді ж повна назва країни звучить так “Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії”. Для спрощення і за традицією країну називають ще “Велика Британія”. До того ж острів, на якому власне і знаходяться Англія з Шотландією і Уельсом, має назву Велика Британія.
Стосовно варіанту “Великобританія” це також одна з форм спрощення довгої назви країни. Відрізняється вона від “Великої Британії” тим, що є калькою з російського слова “Великобритания” і в офіційних документах майже не вживається. Тому, якщо вважаєте за доречне скоротити назву Сполучене Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, то краще використати “Велика Британія”.
Велика Британія була заснована на початку XVIII століття, коли Англія і Шотландія підписали документ про об’єднання і створення Королівства Великої Британії. До цього моменту це були дві окремі держави.
На початку XIX століття країна перетворилася на Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії. Тобто до королівства приєднали землі Ірландії. Через 120 років 6 провінцій Ірландії відокремилися і створили власну незалежну країну – Ірландію. В результаті цих подій назва Великої Британії трансформувалася в Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії.
Цікавим фактом про Велику Британію є те, що багато хто плутає Англію і Велику Британію. Насправді Англія є лише частиною Великої Британії. Схожа ситуація, коли Нідерланди називають Голландією.
На чолі Великої Британії стоїть прем’єр-міністр. Однак країна все ще залишається монархією. Королева Єлизавета відіграє значну роль в суспільному житті держави. Щорічно в Британії святкується «День народження монарха». Від припадає на 3-ю суботу червня. Щоправда, День народження нинішньої королеви – 21 квітня. Однак цій традиції вже багато століть тому з приходом нового монарха дата не змінюється.
Цікавим фактом про Велику Британію є те, що протягом трьох століть офіційною мовою держави була французька.
Велика Британія входила до складу Європейського Союзу з 1973 по 2020 роки. 31 січня 2020 року країна припинила свою участь в унії.
Валютою Британії є британський фунт, або як його ще називають фунтом стерлінгів. Це найдавніша валюта світу, яка з різними змінами існує протягом 1200 років.
Метро Лондона є найстарішим у світі. Його відкрили ще в середині XIX століття, а точніше 1863 року.
Найперша пожежна служба виникла в Шотландії.
Також Велика Британія – перша держава, яка почала використовувати поштові марки. Ця поштова технологія почала діяти в королівстві з 1840 року.
Цікавим фактом про Велику Британію є й те, що клеїти марки з портретом королеви догори ногами було заборонено законодавством. За такий вчинок людину могли засудити до тюремного терміну.
Саме британець популяризував плащі, які захопили ринок верхнього одягу туманного альбіону, а потім і великої частини світу. Це був Чарльз Макінтош. Звідси і назва цього предмета гардеробу.
Перший програміст з’явився саме у Великій Британії. Це була британка на ім’я Ада Лавлейс, вона була математиком і відома тим, що розробила перший алгоритм для пристрою Беббіджа. Це було в 40х роках XIX століття.
Настільний теніс виник у Британії. Довгий час цією грою захоплювалися лише представники знаті. Спочатку замість сітки для поділу столу використовувалися книги.
Стати пасажиром найкоротшого авіарейсу можна в Шотландії, де за маршрутом “Вестрей – Папа Вестрей” літає невеличкий літак. Відстань між островами складає всього 2,7 км, а переліт з моменту посадки до висадки рідко коли триває більше 5 хвилин.
Одна з найкоротших воєн відбулася в кінці XIX століття між Великобританією і Занзібаром. Вона тривала трохи більше 30 хвилин. Перемогу здобули британці.
Найвище колесо огляду знаходиться в Лондоні. Конструкція цього атракціону набагато безпечніша за ті, що можна зустріти в Україні. Кабінки колеса повністю закриті. Окремо передбачені кабіни зі столом і обслуговуванням. Відвідувачі можуть одночасно споглядати міський краєвид і ласувати шампанським.
Найдовший на Землі лабіринт з дерев знаходиться у Великій Британії. Його довжина сягає понад 2,7 км. Він розміщений на території садиби Лонгліт. Лабіринт зроблений з англійського тиса. Для його створення було потрібно 16 тисяч рослин.
За статистикою, в лондонському метрополітені щорічно забувають 80 000 парасольок.
Насправді Біг Бен – це не вежа, а дзвін, який на ній встановлений.
Зараз британські суди виносять вирок виключно людям, але до XVIII століття на лаві підсудних могли опинитися і тварини.
У Тауері живе величезна кількість ворон. Однак від птаства не позбавляються і намагаються їх не розполохувати. Існує прикмета, що якщо всі ворони відлетять з цього місця, то британське королівство впаде.
За законом 13 століття, осетри, кити і дельфіни, що знаходяться в водах Британії належать Королеві.