Категорії
Освіта за кордоном

Шкільна освіта в Китаї: початкова і середня школи

Шкільна освіта в Китаї

Китай досі для багатьох залишається «загадковою східною країною» з багатою історією і культурою. Не менш привабливий Китай з боку освіти. Батьки хочуть відправити своїх дітей в цю країну на навчання, бо бачать її швидкий технічний і економічний розвиток. Однак, варто знати деякі нюанси шкільної освіти в Піднебесній.

Шкільна освіта в Китаї передбачає навчання протягом 12 років. Сюди включено три ступені. При цьому з 2008 року влада Китаю прийняли рішення затвердити обов’язкове безкоштовне 9-річне навчання в школі. Продовжувати навчання в останніх трьох класах – вирішують батьки і самі учні.

Освітня щабель Вік дитини Рівень підготовки
Початкова школа в Китаї З 6 до 11 років 1
2
3
4
5
6
Неповна середня школа З 12 до 14 років 7
8
9
Повна середня школа (не обов’язкова) З 15 до 18 років Залежить від навчального закладу

Перед надходженням у перший клас майбутні першокласники проходять тестування. Наступні випробування чекають дітей через шість років, після завершення навчання в початковій школі. Система оцінок на іспиті – бальна. Для вступу в середню школу в Китаї потрібно набрати певну кількість балів. Якщо учень набирає високий бал, то має шанс вступити в середню школу при вузі, що забезпечить йому подальше проходження в цей вуз. https://clout.com.ua/

Після 12 років навчання у школі випускники складають іспити, аналогічні нашому ЗНО. Вони є випускними зі школи, а також вступними до вузу. Для вступу в різні вузи необхідно набрати різні мінімальні результати на іспиті. Чим престижніше ВНЗ, тим більш серйозні вимоги він висуває до рівня знань абітурієнтів. Абітурієнт може надсилати заявку на вступ одночасно в два або три навчальних заклади.

Особливості навчання у школі в Китаї

Відмінною рисою шкіл в Китаї є більше навантаження на учнів у порівнянні з навантаженням у наших школах. Головна причина в тому, що китайська мова доволі важка. Школярам за час навчання приходиться заучувати кілька тисяч ієрогліфів. Їх потрібно не тільки запам’ятати, але також навчитися грамотно вимовляти і писати. Кількість учнів у класі становить більше 30 чоловік, а деколи досягає 70-80 дітей.

Щоб не перевантажувати дітей, було прийнято постанову про введення навчального дня тривалістю не більше восьми годин. Заняття в китайських школах починаються о 8 годині ранку. Кількість уроків фізичної культури становить не менше 70 хвилин на тиждень.

Шкільна освіта в Китаї передбачає 5-денний навчальний тиждень. Зазвичай діти вчаться до 4 години дня. Режим дня наступний:

  • З 8:00 до 11:30 – заняття з основних предметів (математика, китайська мова, іноземні мови);
  • З 11:30 до 14:00 – обідня перерва і денний відпочинок;
  • З 14:00 до 16:00 – заняття з другорядних предметів (малювання, співи, фізична культура, праця).

З урахуванням відвідування факультативних уроків і виконання домашніх завдань учні йдуть спати ближче до півночі. А ранковий підйом зазвичай відбувається в 6:00, адже в 7:30 вже треба бути в школі.

Навчальний рік в китайській школі включає два семестри. Після закінчення першого і другого семестрів учні отримують підсумкові оцінки успішності в балах. Використовується 100-бальна шкала. Вчителі проставляють бали учнів у класні журнали. Батьки завжди можуть бути в курсі успіхів своїх дітей. https://clout.com.ua/

У навчанні підтримується сувора дисципліна. Якщо учень прогуляє 12 занять, не маючи поважної причини, його буде відраховано.

Середня освіта в Китаї перебуває під пильним контролем держави. Всі школи мають державне фінансування і отримують кошти з казни на оновлення обладнання та ремонт приміщень.

Сучасні школи в Китаї часто являють собою цілі комплекси будівель, між якими тягнуться довгі переходи, а у внутрішній частині двору розташовуються великі спортивні майданчики. В одній школі часом навчається кілька тисяч учнів.

Початкова школа в Китаї

Діти йдуть у перший клас у 6 років. Заняття першого семестру починаються 1 вересня, другий семестр стартує 1 березня. Канікули влітку припадають на липень і серпень, а взимку – на січень і лютий.

початковій школі в Китаї вивчають математику, китайську мову, малювання, музику, а ще діти отримують базові знання з історії, природознавства і географії. Обов’язковим є вивчення Китаю і його народів, а також отримання політичної інформації. Крім того, школярі активно беруть участь у підтриманні порядку і чистоти в шкільних приміщеннях.

Починаючи з 3 класу, школярі вивчають англійську мову. З 4 класу діти також відвідують практику – зазвичай у майстернях або на фермах. Багато хто вибирає собі факультативи та секції по душі.

Неповна середня школа

Середня школа в Китаї – це навчання протягом трьох років. Після цього обов’язкова частина освіти буде завершена. Підлітки вивчають наступні предмети: математика, китайська мова, англійська мова, фізика, інформатика, біологія, географія, музика, фізична культура, етика і мораль.

Особливу увагу в Китаї приділяють вихованню політичної грамотності та впровадженню ідеології в юні уми. Також діти продовжують займатися в секціях та гуртках, вибраних на попередньому ступені навчання.

Повна середня школа

В цей період учні можуть вибрати один з освітніх напрямів. https://clout.com.ua/

  • Професійно-технічний напрямок служить для підготовки технічних фахівців, які зможуть знайти роботу у виробничій сфері або в сільському господарстві. Тут окремо виділяються професійні, технічні та сільськогосподарські школи.
  • Академічне спрямування служить для підготовки підлітків до вступу у вузи.

Навчання у вузах в Китаї триває 2-4 роки і залежить від спеціальності. Діє система розподілу випускників, тому відразу після закінчення вузу вони отримують роботу.

Популярні школи Китаю

Пекінська школа імені Першого Жовтня була відкрита більше 60 років тому. Місцезнаходження – місто Пекін. Тут здійснюється навчання з 1 по 12 клас, зарахування можливе на будь-якому етапі. У школі підтримується жорстка дисципліна. Після кількох порушень – відрахування.

Можливе й навчання дітей із зарубіжних країн. Для них протягом року проводяться уроки з вивчення китайської мови. Після отримання основ мови слід витримати вступні іспити з математики, англійської та китайської мов. Іноземним школярам надається перебування на умовах готелю. Вартість навчання: 28500 юанів, вартість проживання: 6000 юанів.

Тетяна Л. (мама учениці Євгенії) говорить про те, що у школі їм сподобалося неформальне ставлення до дівчинки, допомогу у вирішенні побутових питань, індивідуальний підхід.

Школа при Народному університеті Китаю (місто Пекін) вважається однією з найбільш популярних середніх шкіл в Китаї. Можливе навчання іноземних учнів у кожному класі — з 1 по 12. Університет спеціалізується в галузі суспільних і гуманітарних наук, популярні спеціальності: економіка, журналістика, право.

Школа славиться високими результатами випускників. Більшість з них надходять в Народний університет або інші престижні вузи Китаю. Для студентів з інших країн передбачено річний курс китайської мови, після якого здаються іспити для вступу в школу. Вартість навчання: 25000 юанів, вартість проживання: 6200 юанів.

Школа №2 при Східно-Китайському педагогічному університеті розташована в місті Шанхаї. Вважається однією з кращих шкіл цього міста. Можливе навчання школярів з інших країн у віці 12-18 років. Передбачено попередній курс вивчення китайської мови, як і в інших аналогічних школах.

Школа має прекрасну матеріально-технічну базу. Це і лабораторія, і критий басейн, і численні спортивні об’єкти. В гуртожитку є 400 кімнат для учнів. Вартість навчання: 35000 юанів, вартість проживання: 5000 юанів.

Ольга С. (мама учениці Лілії) говорить про те, що сміливо може рекомендувати всім цю школу. Їй сподобалася територія, багато зелені, сучасний корпус гуртожитку і школи, а також кілька чудових спортивних майданчиків.

Школа при Шанхайському університеті Цзяотун готова прийняти іноземних школярів у віці 15-18 років для навчання у випускних класах. Спочатку учні протягом півроку вивчають основи китайської мови і лише після цього можуть перейти до основної програми. Тут підлітки не тільки вивчають основні дисципліни, але і готуються до вступу у вуз. Вартість навчання: 34300 юанів, вартість проживання: 4000 юанів.

Вікторія говорить, що її син задоволений навчанням, він знайшов друзів з різних країн світу, опанував китайську і закріпив знання з англійської мови. Тепер планує вступати в китайський вуз.

Документи для навчання в китайській школі

Кожен школяр із закордону повинен мати офіційного опікуна на території Китаю. Ним може стати будь-який громадянин Китаю або іноземець, що отримав офіційну роботу і вид на проживання в Китаї. Опікун повинен написати письмове поручительство за підопічного про те, що школяр буде добре себе вести і успішно навчатися. А в разі порушень опікун понесе відповідальність.

Саме до опікуна звертається адміністрація школи при виникненні проблем з учнем. За опікунство батькам школяра зазвичай доводиться заплатити кілька тисяч юанів. Деякі школи самі виступають у ролі опікуна.

Також для виїзду на навчання в Китай необхідно мати закордонний паспорт і студентську візу, яка видається тільки після укладення договору зі школою.