Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в Польщі: відповіді на всі запитання

Шкільна освіта в Польщі

Освітня система Польщі вважається однією з кращих в Європі, а сильна початкова і середня школа дозволяють після здачі випускних іспитів вступити у найпрестижніші виші країни. Що ж таке середня освіта у Польщі?

Система шкільної освіти у Польщі

Після завершення дитиною дошкільної освіти в Польщі настає пора отримання шкільної освіти, система якого виглядає наступним чином:

    • Початкова школа, в якій застосовується інтегрована система освіти. Навчання триває 3 роки, за цей період діти вивчають базові дисципліни — письмо, арифметику і читання, а також фізкультуру, музику. За бажанням батьків учень освоює факультативні предмети – такі, як релігієзнавство та етика.
    • Середня школа – це 4-6 класи. На додаток до предметів початкової школи діти тепер починають вивчати історію, природознавство, інформатику, образотворче мистецтво, польська мова, а за підсумками 6 класу проходять тестування.Базова школа, вона ж Szkoła podstawowa, триває 6 років і поділяється на 2 періоди:
  1. Гімназія, вона ж Gimnazijum, триває з 7 по 9 клас. Перелік дисциплін поповнюється наступними:
    • Додатковий іноземна мова (наприклад, німецька),
    • Суспільствознавство,
    • Географія
    • Біологія,
    • Технічні заняття,
    • Фізика
    • Хімія
    • Артистичні заняття. https://clout.com.ua/

    Додатково можна освоювати «уроки сімейного життя».

  2. Старша школа, вона ж Szkoły ponadgimnazjalne – це завершальний етап процесу отримання шкільної освіти – вступ випускників гімназії на підставі результатів іспитів в трирічний ліцей, коледж або чотирирічне професійне училище (технікум). Навчання на цьому етапі триває 3-4 роки, за підсумками випускники здають іспити Mature (які одночасно є вступними) і можуть, залежно від результатів, вступати до вузів. Всі іспити з усіх дисциплін здаються письмово, а з іноземної та польської мови – усно.Третій етап навчання можна також пройти в платних міжнародних школах Польщі, які дають можливість отримати IB сертифікат, що відноситься до міжнародного бакалаврату. До таких навчальних закладів належать: Американська школа у Варшаві (www.asw.waw.pl), Британська школа (www.thebrittishschool.pl), Французький ліцей у Варшаві (www.lfv.pl) та інші.

Як організовано навчання в школах у Польщі

Як і на всьому пострадянському просторі, навчальний рік у Польщі розпочинається 1 вересня, а завершується на наступний рік наприкінці червня. Зазвичай безпосередньо 1 вересня навчання як такої немає: проводиться урочиста лінійка, а керівник класу зустрічається і знайомиться з учнями та батьками (це стосується молодших класів).

В цій країні прийнято 5-денний навчальний тиждень, вихідними днями школярі відпочивають. Найчастіше навчання розпочинається о 8-00, хоча в деяких школах – трохи пізніше – в 8-30. У більшості навчальних закладів навчання відбувається у першій половині дня, тобто в першу зміну. Проте якщо кількість учнів у школі занадто велика, передбачено 2 зміни: перша розпочинається о 8-00, а друга – в 12-30.

Навчальний рік у школах Польщі поділяється на 2 семестри:

  • Перший семестр триває з вересня до січня: закінчується він різдвяними канікулами, які тривають з 23 грудня по 2 січня; тоді ж підводяться семестрові підсумки по всіх предметах. Також в січні або лютому (залежить від воєводства) діти йдуть на двотижневі зимові канікули.
  • Другий семестр триває з січня до червня, коли виставляються оцінки за весь минулий навчальний рік. Ці ж результати вписуються в шкільне свідоцтво. Під час другого семестру діти один раз йдуть на великодні канікули, які тривають трохи менше тижня.

Літні канікули: місяць липень-серпень, після чого починається черговий навчальний рік.

Як влаштуватися в школу в Польщі

Перш за все, потрібно дізнатися, яка школа відноситься до того району, де проживає дитина. Цією інформацією володіють Управління освіти, відділ освіти Управління Гміни або сама школа.

Потім необхідно переконатися, що вашу дитину включено у списки прописаних в тому районі дітей, до якого належить обрана школа. Ці списки від бюро реєстраційного обліку населення отримує директор навчального закладу, який потім розподіляє майбутніх учнів за класами.

Зазвичай до такого списку включаються всі польські громадяни, прописані за конкретною адресою.

Якщо іноземні громадяни з дітьми не прописані в Польщі за місцем проживання, їм слід звернутися до директора школи з письмовою заявою-проханням про додавання дитини в список тих, кого школа повинна прийняти на навчання в поточному році. Бажано написати таку заяву заздалегідь і прикласти до неї документи, що підтверджують факт проживання, наприклад, копію договору оренди житла. https://clout.com.ua/

Шкільна освіта в Польщі в питаннях і відповідях

У цьому підрозділі розглянемо найактуальніші запитання батьків щодо шкільної освіти і середніх шкіл у Польщі.

Чи зобов’язані батьки відправляти дитину в школу в Польщі на період тимчасового перебування в країні?

Так, зобов’язані. Кожна дитина у віці від 7 до 18 років на території країни зобов’язана відвідувати школу і здобувати освіту. Недотримання цього положення загрожує санкціями і штрафами для батьків. Це правило також відноситься до дітей без польського громадянства і не залежить від правового статусу батьків.

У якому віці йдуть у перший клас у Польщі?

Дитина починає отримувати початкову шкільну освіту в сім років, навіть якщо до 1 вересня він поки ще шестирічка. Однак у зв’язку зі змінами в законодавстві з 2014-2015 рр. шкільний обов’язок поширюється і на дітей у віці 6 років.

Якщо батьки не дотримуються вимог законів щодо початку обов’язкового шкільного навчання, це загрожує перевіркою, штрафами, а в рідкісних випадках – і позбавленням прав на дитину.

Відомо, що отримання початкової та середньої освіти є безкоштовним. Чи несуть батьки додаткові витрати протягом навчального року?

Так, батьки дітей, незалежно від їх громадянства, несуть такі обов’язкові витрати: https://clout.com.ua/

  • Придбання шкільної форми – зазвичай це м’які капці для носіння в школі, форма для уроків фізкультури (спортивний одяг), а в деяких навчальних закладах – безрукавка та/або комплект одягу з емблемою школи. В цілому ці витрати становлять 50-80 зл.
  • Купівля підручників проводиться за списком, затвердженим директором навчального закладу. Зазвичай вони купуються раз на рік, загальні витрати становлять 200-300 злотих.
  • Купівля канцтоварів – зошитів, лінійок, ручок і т. п. Список необхідного також видається школою, а витрати не перевищують декількох десятків злотих.
  • Страхові внески не варто плутати з медичною страховкою — це страхування від нещасних випадків, що діє цілодобово. Щорічний внесок складає 40-50 зл.
  • Шкільні обіди – щоденне харчування дитини у школі, витрати складають на місяць 80-110 зл. Також діти зазвичай беруть із собою з дому другий сніданок – це питна вода і перекус (булочка, бутерброд, тощо).

Також можливі такі витрати, як внески на потреби класу і в батьківський комітет. За бажанням дитина може відвідувати з класом концерти, театри, кіно, бувати на екскурсіях, які оплачуються окремо.

Такі навчальні заклади, як, наприклад, приватна Міжнародна школа в Гданську, пропонує навчання на платній основі польською або англійською мовами. Що стосується державних шкіл – всі вони безкоштовні.

Як бути, якщо дитина ще не володіє польською мовою? Чи допоможуть йому в освоєнні мови?

Так, обов’язково допоможуть. Кожна дитина, яка не має польського громадянства, може розраховувати на безкоштовні уроки державної мови, що викладаються додатково. Навчання відбувається в обраній школі перший навчальний рік паралельно з отриманням основного шкільної освіти, в середньому 2 заняття в тиждень по 45 хвилин кожне, але не більше 5 уроків на тиждень. Кількість занять та їх розклад затверджує директор, попередньо погодивши їх з викладачем. Заняття проводяться індивідуально або для невеликої групи дітей. https://clout.com.ua/

Як дитина може наздогнати шкільну програму, якщо раніше вона не вивчала ряд дисциплін, і попередня шкільна програма значно відрізнялася від нинішньої?

Дитина-іноземець може відвідувати додаткові заняття, необхідні для вирівнювання рівня знань, без додаткової оплати. Зазвичай потребу в таких заняттях визначає вчитель, який викладає той чи інший предмет. У сукупності число додаткових занять з різних предметів не може перевищувати 5 на тиждень.

Що таке шкільне посвідчення, для чого воно дається?

Шкільне посвідчення – головний документ, що видається навчальним закладом і підтверджує відвідування учнем тієї чи іншої школи. У ньому вказані дані школяра та інформація про освітню установу. Цей обов’язковий документ видається тільки в тій школі, в якій навчається дитина. Посвідчення дійсне 1 рік, після чого в ньому заново проставляється печатка.

Шкільне посвідчення дає власнику наступні переваги:

  • Знижки на користування громадським транспортом,
  • Знижки на квитки в зоопарк, кіно, музеї і т. п.,

Під час проведення позашкільних заходів (конкурсів, олімпіад) шкільне посвідчення є посвідченням особи.