Категорії
Освіта за кордоном

Вузи Норвегії: вступ та навчання в університеті, інституті

Вища освіта в Норвегії

Скандинавський стиль життя і скандинавські країни в цілому в останні 3-5 років стали неймовірно популярними. Це і романтика Півночі, чарівність суворих (як дехто вважає) скандинавів, легенди про вікінгів і багато іншого. Норвегія ж славиться своїми фіордами, високим рівнем життя, такими ж високими податками, які даний рівень життя і забезпечують, і, найголовніше, якісною освітою. Особливо популярні ВНЗ Скандинавії.

Вузи країни фіордів

В Норвегії вищі навчальні заклади поділені на п’ять категорій: Середня та вища освіта за кордоном

 • університети;
 • спеціалізовані університети;
 • коледжі, що дають вищу освіту (їх також називають університетськими коледжами);
 • інститути мистецтв, що фінансуються державою;
 • приватні коледжі.

Державні університети Норвегії представлено в кількості шести закладів, але кожен з них охоплює достатню кількість спеціалізацій. Коротко перерахуємо їх.

 1. Норвезький університет медико-біологічних наук.
 2. Норвезький університет природничих і технічних наук.
 3. Бергенський університет.
 4. Університет Осло.
 5. Університет Ставангера.
 6. Університет Тромсе.

Загальним для ВНЗ Норвегії є те, що вони не проводять програми бакалаврату англійською мовою. Така можливість доступна тільки для деяких магістерських програм. Але при кожному вузі відкриті курси норвежської мови, що надаються іноземним студентам безкоштовно.

Спеціалізовані університети, як стає ясно з їх назви, дають освіту тільки по одній певній галузі. Їх також шість. Норвезька академія музики (пропонує програми бакалаврату, магістратури та докторантури. Іноземні студенти повинні представити підтвердження своїх навичок), Норвезька школа економіки і управління в області бізнесу (тільки магістерські програми), Школа архітектури та дизайну, розташована в Осло (перші три роки навчання проходять норвезькою мовою), Норвезька лютеранська школа теології (бере участь в різних програмах обміну студентами), Норвезька школа ветеринарних наук, Норвезький університет спортивних наук.

Також в Норвегії створено спеціальні університетські коледжі та коледжі, що дають вищу освіту. Це зроблено для того, щоб децентралізувати вищу освіту і надати можливість її отримання всім бажаючим. Таких коледжів по країні 25, вимоги до них не відрізняються від вимог ВНЗ.

Середня та вища освіта за кордоном
Університет Осло

Інститути мистецтв надають програми бакалаврату та магістратури англійською мовою, однак при цьому потрібно обов’язково знати одну зі скандинавських мов (необов’язково норвезьку, оскільки інститути Норвегії співпрацюють з інститутами інших країн Скандинавії).

Переваги і складності навчання в Норвегії

До плюсів можна віднести те, що норвезька вища освіта доступна для всіх і надається безкоштовно.

Мінус  – вартість проживання в Норвегії дуже висока, тому при вступі необхідно надати документ, що підтверджує наявність на рахунку необхідних фінансових коштів (за останніми даними необхідна сума повинна скласти близько 97 850 норвезьких крон на один навчальний рік). Крім цього, необхідно надати документ, який вказує спонсора, а також підтвердження стипендії (якщо вам її надасть внз), гарантія з банку та інші документи, необхідність яких потрібно уточнювати у конкретному вищому навчальному закладі.

Щоб отримати гранти на навчання також необхідно надати документи про витрати на дорогу та стажування + витрати сім’ї. Щоб претендувати на стипендію необхідно враховувати додаткові вимоги, встановлені конкретним вузом.

Середня та вища освіта за кордоном
Норвезький університет природничих і технічних наук

Також є ще один важливий пункт. Якщо під час навчання ви не змогли знайти місце роботи, то вам доведеться покинути країну після закінчення вузу. Заковика полягає в тому, що студент не має права працювати повний робочий день.

Вимоги, що пред’являються норвезькими вузами іноземним студентам

Університети Норвегії вказують наступні вимоги для студентів:

Для вступників на програми бакалаврату:

 • копії паспорта з фото, ПІБ, датою народження та зазначенням національності;
 • атестат про середню освіту + виписка з оцінками + один рік навчання в будь-якому українському вузі. Або ж якщо ви вчилися в коледжі, наприклад, то потрібно подати диплом про середню професійну освіту (альбомний формат) + один рік навчання в будь-якому українському вузі. Все має бути перекладено на норвезьку;
 • результати проходження будь-якого тесту на знання англійської мови (IELTS, TOEFL, іспит університету Кембриджа і т. д.) або підтвердження року навчання в одній з англомовних країн;
 • підтвердження знання німецької мови;
 • підтвердження фінансових коштів для проживання в країні
 • вимоги конкретного вузу для конкретної програми.

Для вступників на магістерської програми:

Середня та вища освіта за кордоном
Університет Тромсе

Необхідно виконати вимоги вступу на бакалаврат, додавши до цього:

 • перекладений на норвезьку документ, що підтверджує наявність ступеня бакалавра в обраній сфері і відмінну академічну успішність;
 • два рекомендаційних листи + рекомендації від роботодавців (якщо є);
 • мотиваційний лист;
 • CV (оновлене);
 • кольорова фотографія.

Після зарахування до університету потрібно отримати посвідку на проживання, без якої навчатися буде неможливо. Для нього необхідні документи:

 • паспорт і закордонний паспорт (копії);
 • документи, що доводять наявність потрібних фінансових коштів на рахунку;
 • підтвердження вступу, отримане з університету;
 • навчальний план (кількість часу, який ви плануєте витратити на навчання);
 • підтвердження наявності житла (ви можете звернутися до ВНЗ за інформацією про гуртожиток або зняти житло самостійно).

Зібрані документи потрібно передати в посольство Норвегії.

Процедура вступу

Як тільки ви підготували необхідні документи, їх необхідно відправити в обраний вуз приблизно за півроку до початку першого семестру. Також зверніть увагу, що терміни можуть змінюватися залежно від навчального закладу. Далі чекайте відповіді від вузу. Як тільки прийде позитивна відповідь, готуйтеся до процедури вступу. оформлення навчальної візи, проходження медичного обстеження.