Вища освіта в Польщі
Основні державні університети
Всі вузи Польщі поділяються на категорії. Тип університету залежить від кількості і сфери напрямків. Так, по всій країні налічується в цілому 457 установ сегмента «вищої освіти». З них 43 в статусі університету, які розділені на 6 типів:
- Класичні (надають академічну ступінь доктора мінімум за 10 напрямами різних сфер освіти);
- Технічні (також повинні надавати науковий ступінь в 10 спеціалізаціях, але 6 з яких мають бути технічними);
- Профільні (4 напрямки з 6 повинні відповідати головному напрямку університету);
- Політехніки (аналоги технічних університетів, з меншою кількістю напрямів для навчання);
- Академії (присвоюють ступінь доктора за 2 напрямками);
- Колегії (видають дипломи про прикладну освіту).
Першим університетом у всіх рейтингах в Польщі є Ягеллонський університет, розташований в Кракові. Свою діяльність він розпочав у 1364 році, а безперервно діє з 1400 року. У складі університету функціонує одна з найбільших європейських бібліотек. В університеті навчається більше 43 000 студентів. Основні факультети установи:
- Філософський;
- Історичний;
- Філологічний;
- Юриспруденції;
- Фізики;
- Хімії;
- Математики;
- Біології;
- Фармацевтичний.
Заслужено високою популярністю серед польських вищих навчальних закладів користується Варшавський університет. Столичний заклад було засновано в 1816 році. Зараз університет є лідером за кількістю учнів – їх тут 60 000. Будівлі факультетів розташовані в різних місцях Варшави. Тут навчають за напрямками:
- Економіки;
- Лінгвістики;
- Психології;
- Соціології;
- Педагогіки;
- Хімії;
- Геології;
- Біології;
- Фізики.
Інший столичний вуз – Варшавська Політехніка – по праву вважається кращим технічним університетом Польщі. ВНЗ був заснований в 1826 році. Серед кращих його факультетів:
- Фізичний;
- Хімічний;
- Геодезичний;
- Архітектури;
- Транспорту;
- Інформаційних технологій.
Крім того, у Польщі є декілька профільних, технічних і релігійних вузів. Один з них, присвячений мистецтву, – Музичний університет ім. Фредеріка Шопена. Цей найстаріший музичний вуз Польщі, було засновано в 1810 році. Серед іншого, тут навчають теорії музики, вокалу, церковній музиці і навіть психології музики!
Ще одним ВНЗ Польщі у сфері мистецтва є Познанський університет мистецтв. Він орієнтований на художню сферу. Напрями навчання в цьому університеті: дизайн, живопис, скульптура, архітектура і мультимедіа.
Серед університетів Польщі виділяються два релігійних закладу. Одне з них – Люблінський католицький університет. У цьому вузі проводиться навчання в різних областях, а «католицьким» його називають тому, що він був заснований під егідою церкви. Тут є факультети теології, психології, права, суспільних, природничих і гуманітарних наук.
Найкращим приватним вузом Польщі вже який рік визнають Академію Леона Козьмінського. Цей університет розташований у Варшаві, основна його спеціалізація – бізнес і управління. Установа є кращим за даним напрямком в Європі. Тут навчається багато іноземних студентів, зокрема з України. Напрями навчання: право, менеджмент, адміністрування, економіка, фінанси, державне управління.
Інший приватний вищий навчальний заклад Польщі – університет Лазарського – вважається одним з найдавніших приватних університетів країни. Він вважається одним з кращих за напрямом юриспруденції. Крім того, тут також навчають фінансів, економіки, міжнародних відносин, управління і навіть інтернет-менеджменту.
Принципи вищої освіти Польщі
Система вищої освіти Польщі ідентична європейській. Тут також є три «ступені» навчання: бакалаврат (тут студент отримує ступінь «ліценціат» або інженера, що аналогічно бакалавру), магістратура і докторантура. Для отримання ступеня доктора студент повинен або закінчити ще 3-4 роки докторантури, або ж захистити дисертацію, виконану самостійно за науково-дослідницьким проектом. Також в країні можна отримати вищу академічну ступінь – хабілітованного доктора. Для цього доктор наук повинен ще раз пройти процедури захисту свого проекту. Ступінь «dr hab.» дозволяє претендувати на посаду професора у вузах країни.
Ключові особливості вищої освіти Польщі, які повинні знати всі абітурієнти. В першу чергу, це поділ університетів на державні і приватні. Складно відповісти, який з типів краще. Перевагами державних вузів є рівень їх освіти, престижність та історія. Роботодавці найбільше цінують дипломи університетів, які підтвердили свій статус (старих навчальних закладів). Однак вступити в такий університет дуже непросто. В першу чергу, абітурієнт повинен відмінно знати польську мову (нарівні з вступниками поляками). Крім того, щоб вступити в державну установу, абітурієнти складають вступні іспити.
У Польщі приватний університет вступити набагато легше, але і диплом буде котируватися трохи менше. Для вступу в приватному вузі досить мати суму грошей для оплати навчання. Майже всі програми в таких установах ведуться двома мовами: польською та англійською. Сертифікати про знання мови потрібні не завжди, однак ви самі повинні знати свій рівень.
Взагалі, курси підготовки до вступу дуже поширені в Польщі. На літніх програмах наголос робиться на вивченні мови і знайомству з університетами. Багато фірм на просторах України пропонує ознайомчі поїздки в Польщу і підтримку при вступі.
В приватний вуз не потрібно нічого, крім стандартного пакета документів та грошей. А ось для вступу в державний університет потрібен такий список основних документів:
- Сертифікат про знання польської мови на рівні не нижче «В1» (але іноді вузи проводять тестування у себе і не вимагають сертифікат);
- Документ про здані вступні іспити (різні для різних напрямків);
- Для безкоштовного навчання необхідна Карта поляка (видається при наявності польських коренів або великий внесок у польську культуру);
- Фінанси у розмірі вартості першого року навчання.
Ціна освіти в університетах
Вартість навчання в державних вузах Польщі набагато вище, ніж у приватних. Це обумовлюється високими зборами з самого початку процедури вступу і «протекцією» громадян країни (адже вони навчаються безкоштовно). Так, в залежності від обраного університету і спеціальності ціна за рік навчання може коливатися в межах 2-5 тисяч євро.
Університети Польщі тісно співпрацюють з урядами країн СНД, що обумовлює велику кількість стипендій для іноземців. Стипендії можуть бути виділені за різні досягнення в науці і культурі. Вони можуть покривати всі навчання повністю чи частково. Також є програми, що компенсують вартість проживання.
Плюси і мінуси освіти в Польщі
Переваги:
- Низька вартість навчання;
- Вступ можливий відразу після закінчення школи;
- Після навчання у ВНЗ Польщі випускник може працювати в країні, не отримуючи додаткового дозволу;
- Відносна близькість країни та її культури дозволяє швидко адаптуватися;
- Велика кількість стипендій для абітурієнтів з України.
Недоліки:
- Слабкий контроль відвідуваності, що може стати проблемою для погано організованих студентів;
- Відсутність повністю безкоштовних вузів.