Категорії
journal

Лайфхак з йоги, або хатха-йога не для ТП

Згідно сучасних стереотипів, йога – це різновид жіночого фітнесу для схуднення. Згідно стереотипів 90-их, йога – це секта. Згідно радянських стереотипів, йога – це щось на зразок дивакуватої циркової підготовки.

Але насправді йога – це ані фітнес для ТП, ані секта чи релігія, ані тим паче циркова дисципліна.

Йога – це докладна інструкція саморозвитку, що охоплює дуже багато (либонь, усі з основних) аспектів людського життя. Розвиток цей торкається як духовного, так і тілесного – загалом, у йозі це не розділяється.

І як не крути, починати треба з тілесного – у здоровому тілі здоровий дух. А оскільки даний пост для новачків, то й говоритиму я виключно про йогу тіла.

Й одразу дисклеймер. Йога – справа дуже тонка та відповідальна. Дана стаття в жодному разі не є практичною інструкцією. Це лише лайфхак з йоги для зовсім або майже зовсім нубів, який має на меті допомогти зробити перші кроки до практики, але аж ніяк не перші кроки в самій практиці.

Трохи теорії

Загалом, зараз існує багато напрямків тілесної йоги, які стверджують різноманітні підходи до практики. Між ними  подекуди точаться запеклі срачі, у які новачкові геть не потрібно вникати. Я тільки коротко зазначу, що з точки зору загальної комплексної практики йоги як давньої системи саморозвитку, а не тільки йоги тіла, більшість сучасних напрямків зовсім не є йогою. Натомість це є лише певні види виродження практики, спричинені переважно комерційними інтересами – капіталістичне суспільство диктує свої закони. Наприклад, йога-спорт – гламурна аеробіка на основі йогічних поз – з’явився, аби задовольнити попит худнучих домогосподарок.

Отже, у даному пості розглядається класична йога тіла, яка дійшла до нас із давніх давен (зображення людей в йогічних позах були знайдені на печатках доарійської Індської цивілізації). Вона називається хатха-йога.

Принцип виконання її фізичних вправ полягає в тому, щоб ставати в певні пози, які називаються асани (наголос на першу «а»), та стояти в них нерухомо, без поступальних рухів, якомога розслабленіше й без напруження, дихаючи рівно й без затримок.

Асан існує просто дохріна та трошки, але є не дуже велика кількість основних. Не раджу заучувати їх усі напам’ять – краще практикувати, а назви закріпляться в пам’яті самі собою. Кожна асана має свій особливий ефект, тож варто добирати їх для себе індивідуально, у залежності від того, що вам потрібно (враховуючи, звісно ж, необхідність гармонійного розвитку). Наприклад, якщо хочете зміцнити руки та плечовий пояс, то чудово підійде Бакасана (інший варіант назви – Какасана), на неї варто зробити натиск. Загалом, в інеті дуже багато матеріалів про те, який ефект дає кожна конкретна асана, тож я тут розповсюджуватися не буду. Якщо ви дійсно прагнете вдосконалення та готові взяти відповідальність за нього, то не пошкодуйте часу, поґуґліть та ознайомтеся з цією інформацією.

З чого почати?

Чітко собі прояснити, нащо воно вам потрібно. Якщо ви бажаєте підтримувати тіло у формі, то вистачить звичайної ранкової гімнастики та не жерти як свиня. Тому передусім варто ознайомитися з предметом йоги більш-менш докладно (список рекомендованої літератури я подаю в кінці статті): чітко визначте, що вона може дати особисто вам – причому таке, що не може дати жодна інша практика, яка, не маючи такої багатої концепції, не вимагає настільки глибокого в себе занурення. Адже навіщо платити більше?

Отже, якщо ви почитали матеріали, прояснили для себе мету й палаєте бажанням почати практику, то будь ласка – заходьте ВК або ґуґл і шукайте місцевий йога-клуб. Пересвідчіться, що там збираються не сектанти – і вперед. Починати з інструктором рекомендується всюди. Це дасть вам змогу засвоїти важливі аспекти через прямий досвід на практиці та вбезпечить від дурних помилок, деякі з котрих можуть мати дуже неприємні й досить серйозні наслідки (наприклад, травму коліна, якщо неправильно сідати в позу лотоса – падмасану).

Але очевидно, що самостійна практика набагато бажаніша – ніхто не заважає, не треба нікуди їздити чи взагалі виходити з дому, вам не треба знаходитися в компанії ТП та пристаркуватих домогосподарок (цільова аудиторія сучасних йога-клубів), ви не залежите від інструктора (якщо спочатку підказки потрібні та корисні, то згодом вони лише відволікають). До того ж абонемент у йога-клуби не такий уже й дешевий, щоб регулярні відвідини його не позначалися на власному бюджеті.

У такому разі рекомендація: після того, як ви набралися трохи досвіду в йога-клубі, варто потроху паралельно почати самостійну практику. Зважаючи, що заняття відбуваються 2-3 рази на тиждень, ви аж ніяк не перенапружитеся (взагалі-то якщо правильно займатися йогою, то перенапружитися неможливо), коли виділятимете щоденно трохи особистого часу для самостійної практики. Таким чином ви будете розвиватися самостійно, а паралельні відвідини йога-клуба допоможуть уникнути помилок, які виявлятимуться в ході особистої практики. За замовченням мається на увазі, що ви також вдосконалюватимите свої знання з йоги, готуючи міцний теоретичний фундамент для подальшого розвитку. Це також дозволить поступово переорієнтовувати увагу від колективної практики на особисту.

Настане час – і ви відчуєте, що вже готові вилізти з лялечки та стати метеликом, себто кинути походи до йога-клубу та зосередитися на самостійній практиці. Постарайтеся не квапитися з цим – втім, якщо бажаєте займатися серйозно (а це ви чудово зрозумієте вже, коли хоч трохи позаймаєтеся), то не варто й затягувати.

Застереження

Скажу коротко та ясно: остерігайтеся шизотериків. Йога передбачає розвиток здібностей, що виходять за рамки матеріалістично-наукової чи тим паче обивательської картини світу (називаються сіддхи). У ході практики вихована атеїстично людина може відкривати для себе неймовірні речі – і, вражена, різко забажати більше, причому все тут та одразу. Під напливом емоцій і нових вражень критичне мислення дещо послаблюється, тож легко можна потрапити на гачок якихось гуру-хуюру, які пропонують самадхі (себто просвітлення – кінцеву мету йоги, до якої йдуть роками, а, кажучи в рамках йогівської картини світу, не одне життя) за 3 дні без реєстрації та смс. Будьте пильними, адже справа навіть не в матеріальних цінностях, які ви витратите марно, а в тому, що можна пошкодити те, що знаходиться під вашим черепом.

Тут можна також зазначити й про зворотній бік медалі – ви дедалі дужче віддалятиметеся від світу обивателів з їхніми ВСЕ ЯК У ЛЮДЕЙ. Якщо ви вже хтось на зразок хіки або просто більш-менш мислячої особистості, то вважайте, що у вас є хороше соціальне підґрунтя для практики йоги. В інакшому випадку готуйтеся відкрити для себе засудження з боку суспільства та навіть найближчих людей, які обурюються тим, що ви ламаєте їхні стереотипи. І з цим треба буде навчитися ладнати. Як? Якщо казати в рамках йоги, то для адекватної взаємодії з соціумом розроблені такі щаблі індивідуальної дисципліни як Яма та Ніяма. Далі ґуґліть самі. І не впадайте в догматизм – приписи створені для вас, а не ви для них.

Отакими інопланетянами інколи здаються обивателям люди, що займаються йогою. Будьте готові.

Ще одна загроза йде від йогівської торгівельної індустрії. Загалом, ця небезпека нічим не відрізняється від інших маркетологічних зомбувань населення, принципом яких є змусити людину вважати, що їй потрібно те, що їй насправді не потрібно – задля профіту певних хитрих індивідуумів з комерційною жилкою: щось на зразок «купіть наші ароматичні палички та будьте як справжній йог!».  Тут доречні слова з давнього трактату «Хатха-йога прадипіка», який є одним з найавторитетніших у йозі:

«Успіху не досягнути носінням одежі йогіна… Лише в наполегливій практиці – секрет успіху…» .

Зі спорядження для повноцінної практики потрібен лише якісний килимок для йоги.

Рекомендована література

Карл Ґустав Юнґ «Йога та Захід»

Віктор Бойко «Йога – мистецтво комунікації» (дуже рекомендую прочитати до того, як почати практику)

Шрі Йогендра «Особиста гігієна йога»

Йога-сутри Патанджалі (бажано дослідити різні переклади)

Хатха-йога Прадипіка

***

Сподіваюся, цей пост допоможе вам зорієнтуватися в йозі, як теорії, так і практиці, а також уникнути недолугих помилок. Якщо є що додати – додайте, якщо нема – подякуйте.