Культурну спадщину стародавнього міста Помпеї неможливо переоцінити, так як багата культура і унікальна цивілізація гірських племен півдня Італії справили величезний вплив на розвиток цілого регіону. У зв’язку з цим у 1997 було прийнято одноголосне рішення внести ціле місто в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Історія міста Помпеї
Дивовижні природні умови і багатий грунт вперше привернув увагу Осків (гірських племен) ще в VII столітті до н. е. З того часу почався активний розвиток і багаторічний період процвітання «міста на лаві». Самі Оски ніколи не замислювалися над причинами такої родючого грунту і дякували богам за їхню прихильність. У той час Везувій спав, отже, вивержень вони ніколи не бачили.
IV століття до н. е. ознаменувався входом Помпеї до складу могутньої Римської держави. Місто ще довго залишалося значною провінційної територією, однак саме в цей період почався грандіозний будівельний бум. Старі квартали осків залишили недоторканими і гармонійно включили в новий архітектурний проект вже римського Помпея.
У V столітті до н. е. місто досягло піку культурного, наукового та архітектурного розвитку. Акуратні бруковані вулички, багаті будинки, прикрашені живописом, централізована система водопостачання та відведення каналізаційних вод – Помпей процвітав. Захват у гостей міста викликали фонтани на кожному перехресті, а також розкішні вівтарі, виконані найкращими майстрами Помпеї. Найбільшого розвитку досягло образотворче мистецтво, про що свідчать складні мозаїки, дорогі фрески і неперевершено виконані статуї на центральних площах міста.
Центральним місцем Помпея був так званий Форум, де відбувалися всі головні події в житті міста. Форум був не тільки діловим, але й найважливішим торговим і ремісничим майданчиком Помпея. Тут засідала міська рада, проходили церемонії і публічні суди. Мабуть, це було єдине місце в місті, де день і ніч вирувало життя.
Пам’ятки міста Помпеї
У II столітті до н. е. в місті вже сформувалася велика мережа пам’яток і туристичних маршрутів. Відправною точкою будь-якого туру завждибув Капітолій – священне будівлю в центрі Форуму. Шикарна кам’яна тераса перед входом в Капітолій (храм Юпітера) була священним місцем, звідки могли мовити тільки посвячені жерці.
Особливе місце в житті кожного жителя Помпеї обіймав храм Ісіди. Тут проходили служби і поклоніння місцевим богам. Цікаво знати, що стародавні римляни ніколи не викорінювали релігію народів на завойованих територіях. Те ж саме було і з Помпеєм, коли він увійшов до складу Римської імперії – римляни намагалися прислужитися перед ідолами Осків і заслужити милість. Таким чином, храм Ісіди став головним посередником між вірою місцевих жителів і віруваннями римлян.
Також слід відзначити Великий театр Помпеї. Він був зведений у кращих традиціях грецької архітектури та вміщав до 5 тис. глядачів. До наших днів дійшла лише частина пам’ятки з ложею для знаті.
Трагедія міста Помпеї
В 62 році місто пережило жахливий землетрус, в результаті якого більшість споруд було пошкоджено. За кілька років Помпеї був повністю відбудований і повернувся до нормального життя, але не надовго…
У серпні 79 року почалося виверження вулкана Везувій, який давно вважався неактивним. На сторінках літописців дуже чітко описувався день, коли все почалося: величезна хмара з попелу піднялася над вулканом і рушила на місто. Через деякий час чорна хмара повністю покрила Помпеї. Після цього почався сильний землетрус, який зруйнував всі архітектурні шедеври Помпеї – це був останній день існування величезного мегаполісу. Люди намагалися врятувати своє золото і заощадження, проте отруйні випаровування і уламки будинків не залишали шансів на порятунок.
Звичайно, більшість населення встигло залишити територію міста, однак раби, незаможні і просто жадібні жителі Помпеї залишилися. Наступного ранку Везувій знищив місто. Метри попелу і лави назавжди вкрили місто.
Більше XVII століть про Помпеї ніхто не згадував. І лише у XVIII столітті почалися перші розкопки.
Зараз недалеко від колись багатого Помпеї побудований Неаполь, звідки можна поїхати на екскурсію в музей під відкритим небом Помпеї.
Місто Помпеї
Цікава інформація про колись багатому місті Помпеї. Дивовижна історія, культура і пам’ятки перлини півдня Італії.
Ключові слова: Помпеї,Італія,тур,місто