Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в Італії та її особливості

Шкільна освіта в Італії

Італія – приваблива країна, з теплим кліматом і морем. Вона знаменита своїми школами дизайну і живопису. Еміграційне законодавство Італії не найпростіше, але це не зупиняє тих, хто бажає облаштуватися тут усією родиною. Якщо в сім’ї є діти шкільного віку, то постає питання про їхнє навчання. Школи в Італії мають свої особливості.

Чим відрізняється система освіти від української?

Зрозуміло, що перше питання, яке турбує батьків, яку вибрати школу для своєї дитини в Італії. Якщо порівнювати українську систему освіти з італійською, то різниця цілком відчутна.

Середню освіту в Італії отримують за декілька етапів. Спочатку діти відвідують дитячий садок, потім йдуть до початкової школи. Перша відмінність полягає в тому, що навчання в італійській школі триває 12 років, а не 11, як у нас. https://clout.com.ua/

 • Далеко не всі маленькі італійці відвідують дитячі садки. Якщо у батьків є можливість, то вихованням дитини займається мати. У тому випадку, якщо матеріальні можливості сім’ї обмежені, то дитину з трьох років віддають в дитячий садок «lascuolaMaterna».
 • В початкову школу дитина йде в шість років. Навчання в початковій школі триває п’ять років. До програми навчання початкової школи входять такі предмети, як математика, історія, рідна мова, географія, наука, фізкультура.
 • В одинадцять діти переходять до середньої школи. Середні школи мають різне спрямування: музичне, мовне з вивченням одної або двох мов.
 • Навчання у вищій школі починається з 14 років. Особливість цього періоду полягає в тому, що акцент тут робиться на предмети, які знадобляться дитині для підготовки за обраною професією.

Вищі школи діляться на кілька видів:

 • Класичні ліцеї спеціалізуються на вивченні рідної мови;
 • Мовні ліцеї, де велика увага приділяється вивченню декількох мов;
 • Школи з професійною спрямованістю, що нагадують українські ПТУ;
 • Школи з поглибленим вивченням фінансових дисциплін.

Отже, італійська система освіти передбачає три ступені. Розглянемо кожну з них.

У чому особливості дошкільної освіти в Італії

Проблема дитячих садків знайома не тільки українцям, але й італійцям. Дитячих дошкільних закладів дуже мало, незважаючи на те, що уряд країни робить все для вирішення проблеми. Дошкільна освіта в Італії платна. Основне завдання дитячого садку – це виховувати і піклуватися про малюків. Для найменших існують ясла, куди віддають дітей у віці півроку. Працюють ясла з вересня по червень. Влітку для малюків діють спеціальні центри.

Трирічні діти переходять до групи дитячого садку. У кожній групі від 15 до 30 дітей. Навичок читання і письма при надходженні в школу ніхто не вимагає. Програму навчання складають виключно вихователі. При бажанні в дитячому садку можуть бути організовані заняття з математики та навчання грамоті. Дуже популярні в приватних закладах заняття з психологами та ігри за системою Монтессорі. https://clout.com.ua/

Дошкільні установи в Італії поділяються на два типи: державні та приватні. Платити доведеться незалежно від того, в який дитячий садок ходить дитина. Вартість відвідування на місяць становить близько 400 євро. Однак є особливість. Вона полягає в тому, що в державний дитячий садок дитину влаштувати непросто.

Крім того в Італії немає поділу дітей на здорових і хворих. В одну групу можуть ходити звичайні діти і з вадами. Приоритет оформлення в дитячі садки надається дітям одиноких матерів, розлучених жінок.

У чому особливість шкільної освіти в Італії

Як ми вже говорили, шкільна освіта в Італії має три ступені.

 • Початкова освіта;
 • Молодша середня школа;
 • Вища середня школа.

Італійці мають право розпочинати трудову діяльність вже з 14 років, тому закінчувати весь цикл навчання у школі зовсім не обов’язково. У цьому відношенні старша школа виконує ті ж функції, що і ПТУ в Україні. Вони дають основні професії, які дозволяють почати працювати. Навчаючись у школі, діти самостійно обирають програму, яка знадобиться їм у майбутньому. Це може бути середня освіта в Італії або підготовка до вступу в університет або форма навчання, яка дозволяє вирішити і ту й іншу задачу. https://clout.com.ua/

В якому віці дітей зараховують до початкової школи

Відповідно до законодавства цієї країни, вступити до початкової школи дитина може в 5,5 років. Початкова освіта є обов’язковою не лише для громадян країни, але й іноземців, і немає значення, чи легально перебувають в Італії батьки дитини, чи ні.

На відміну від Австрії і Німеччині держава не виділяє величезних субсидій. Однак, діти отримують початкову освіту безкоштовно. Крім того в процесі навчання школярі відвідують країни Євросоюзу, мають можливість відпочити у літньому таборі. Про те, що потрібно збирати гроші на ремонт школи батьки навіть не здогадуються. Подарунок вчителю може бути розцінений як хабар.

Традиційно заняття в школах починаються у вересні і тривають до червня. Навчання розділене на два семестри, кожен з яких триває півроку. Оцінки ставляться 10 бальній системі. Діти вчаться п’ять днів на тиждень, щосуботи та неділі вони відпочивають.

Державні та приватні школи в Італії

Шкільна система складається з державних та приватних освітніх установ. Оцінки в школах в балах не ставлять, школярі отримують описові оцінки за якістю своїх знань. Система домашнього навчання в Італії відсутня. Класи, особливо в державних школах великі, в них навчаються діти незалежно від стану свого здоров’я. Тобто й інваліди і звичайні школярі можуть бути зараховані до одного класу. Після закінчення початкової школи діти здають іспити з усіх предметів.

Приватні школи в Італії працюють за тими ж програмами, що і державні, але видавати документи про освіту не мають права. Тому всі іспити здаються тільки в державних школах. Навчання в середній школі йде три роки. Щорічно здаються іспити з усіх предметів. Якщо дитина не змогла пройти атестацію своїх знань, то її можуть залишити на другий рік. Відбір на наступну, вищу ступінь навчання дуже суворий. Ті, хто його не пройшов, влаштовуються на роботу.

Які школи в Італії вважають престижними

Відгуки про якість викладання в італійських школах дуже різні. Виділяють кілька приватних іноземних шкіл. У країні діють американські, канадські, англійські школи. Вибирати будь-яку з них потрібно залежно від того, з якою метою ви проживаєте в Італії. Якщо це тимчасове проживання, то можна вибрати одну з інтернаціональних шкіл. У тому випадку, якщо це постійне проживання, то на форумах радять вибирати державні школи. https://clout.com.ua/

Особливість багатьох емігрантів з України в тому, що багато хто з них не знає італійської мови. Якщо планується вступ до вишу, то на іспитах доведеться здавати державну мову цієї країни. Навчання у державній школі в даному випадку буде краще.

Кращі школи:

 • Американська школа в Мілані. Це закритий навчальний заклад, який пропонує всі ступені навчання. Викладання ведеться англійською мовою.
 • Школа в Римі. Це американська школа закритого типу, яка пропонує послуги дитячого садку і повної школи. Програма тут відповідає вимогам США. Після закінчення можна поступати до вишів в Америці. Викладання ведеться французькою, іспанською, китайською мовами. Італійську мову тут вивчають у якості іноземної.
 • Школи Монтессорі. Це приватні дитячі садки, в яких викладання ведеться на двох мовах.
 • Школа Кастеллі – популярна інтернаціональна школа в Римі Школа існує з 1977 року.

Скільки може коштувати освіта в приватній школі Італії

Звичайно, усім батькам хочеться дати своїй дитині лише найкраще, проте відгуки про школи в Італії дуже різні. Деякі батьки не бачать великої різниці між ними. Якщо навчання у державній школі, у початкових класах не повністю безкоштовне, то у приватній школі вартість може складати від 7000 до 9000 євро за рік. Якщо вибрати світську школу, навчання починається від 4500 євро в рік.

Як записати дитину до школи

За італійськими законами дитина у віці від 5,5 років зобов’язана відвідувати школу. Влаштувати її до школи можна, незалежно від пори року. Вибрати навчальний заклад мають право батьки.

 • Потрібно скласти та відправити запит в школу, яка вам сподобалася;
 • Отримати і заповнити необхідні бланки;
 • Підготувати пакет документів, якщо дитина навчалася в Україні;
 • Зробити переклад документів на державну мову країни;
 • Якщо школяр ще не вчився, то скласти заяву і визначити спрямування класу;
 • Потрібна буде довідка про здоров’я і про щеплення з перекладом на італійську;
 • Якщо її немає, то відвідати відділ охорони здоров’я та оформити документ;
 • Рішення про те, в який клас піде дитина приймає педрада;
 • Якщо дитина зовсім не знає італійської, то на період адаптації можна обрати школу, яка надає курси мови;
 • Слід врахувати, що у багатьох школах викладають католицизм. Батьки можуть вибрати альтернативний предмет.

Отже, система шкільної освіти в Італії має свої особливості, які полягають у більш тривалому навчанні в школі. Вибір того чи іншого навчального закладу залежить від обставин. Однак якщо планується навчання у виші, то краще все ж вчитися у державній школі. У такому разі процес отримання вищої освіти буде простішим.