Категорії
Цікаві факти

Цікаві факти про вікінгів – розвіюємо міфи ?️

У свідомості багатьох європейців, одними з найбільш яскравих героїв Середньовіччя є вікінги. Їм приписуються неймовірні властивості, а в в історіях про них важко відрізнити правду від брехні. У цій статті ми розберемо найцікавіші міфи і факти, щоб дізнатися ким же насправді були вікінги.

Вікінги були тільки скандинавами

Саме скандинави започаткували епоху вікінгів, незабаром в ці розбійницькі дружини входили всі ті, хто добре тримав зброю і був готовий битися заради здобичі.

Оцінки різних істориків вказують, що власне скандинавський елемент в загонах вікінгів не перевищував 50%. Більш того, деякі групи вікінгів і цілком були негерманського походження.

Вікінги були непереможними воїнами

Насправді непереможність вікінгів була беззаперечною здебільшого тоді, коли їм вдавалося зробити раптовий наліт. Жертвами ж їх набігів, як правило, були не дуже захищені, але багаті міст або монастирі. Майже всюди, де їм давали організований опір, удача була не дуже прихильна до вікінгів.

Вікінги були могутніми чоловіками неймовірної сили

Насправді ж те, що нам про них відомо, вказує, що вони були неймовірно витривалими і прекрасно тренованими, але особливою силою і м’язовою масою атлета вони не володіли навіть близько, бо здебільшого були будучи сухорлявими. Зовні вони взагалі навряд чи відрізнялися від сучасних бігунів на довгі дистанціїї.

Серед вікінгів була купа Берсерків

Насправді Берсерки не часто ставали вікінгами і серед більшості розбійницьких груп їх не було взагалі, оскільки вони далеко не завжди контролювали напади бойового безумства. Більш того, ставлення до Берсерків серед скандинавів було доволі неоднозначним з огляду на їхню потенційну небезпеку.

Деякі ярли (середньовічна скандинавська знать) пишалися тим, що вони знищували берсерків, як шкідників. Однак варто відзначити, що у деяких випадках берсерки були доволі вигідними, оскільки такий воїн в перших рядах наганяв на противника панічний жах. Недоліком було те, що під час нападу божевілля він міг почати шматувати і своїх теж.

Вікінги були величезного зросту

Археологічні розкопки показали, що середній зріст скандинавів епохи вікінгів знаходився в діапазоні від 172 до 176 см. Але з точки зору тодішнього жителя Західної Європи, це дійсно порівняно високий зріст. Середній європеєць тоді був зростом приблизно 160-165 см. Для порівняння більшість жителів сучасної Європи, включно з українцями, мають середній зріст близько 175 см.

Вікінги наганяли жаху на всі сусідні народи 

Насправді найлютішими вікінги були до християнських священнослужителів, географічно це стосується перш за все Франції та Англії. В цілому народи ставилися до них дещо простіше – оборонялися від них і нерідко успішно.

Те, що вікінгів часто наймали в якості найманців, пояснювалося тільки тим, що у вікінгів нечасто були якісь політичних амбіції і вони не підтримували просто так жоден з місцевих кланів: прикладом можуть слугувати Візантія або Київська Русь.

Вікінги фанатично шанували Одіна

Релігійні культи Скандинавії не були монотеїстичними і передбачали шанування безлічі богів, причому є підстави вважати, що серед воїнів найбільш поширеним був культ могутнього Тора. Серед берсерків і знаті більш популярним був хитромудрий бог-шаман Один / Вотан.

Вікінги були патологічно агресивними

Саме так їх описували європейські хроністи. Епоху походів вікінгів породила не патологічна войовничість, а перенаселення Скандинавського півострова, помножене на низьку родючість грунтів і брак землі для випасу худоби.

Свої походи вікінги здійснювали виключно в пошуках коштів для проживання. Щойно їм вдавалося завоювати той чи інший клаптик родючої землі, вони одразу відмовлялися від завоювань, стаючи звичайними європейськими землеробами. З цієї ж причини вони легко наймалися до всіх, хто готовий був взяти їх на службу. При цьому їх мало турбувало, чи буде служба пов’язана з військовими діями.

Вікінги доводили себе до бойового безумства поїдаючи гриби-галюциногени

Доводили себе до безумства, в тому числі за допомогою грибів, тільки берсерки. Немає жодних підстав вважати, що звичайні вікінги їли будь-які гриби з цією метою.

Історичних свідчень, які вказували б на таку частину їхнього раціону, немає. Таким чином «мухоморна версія» поки що належить виключно до категорії теорій.

Вікінги були озброєні величезними подвійними сокирами і мечами

Мечами вікінги були озброїні не так часто, оскільки цей вид зброї був для більшості з них дуже дорогий. Дозволити собі меча могли люди з високий рівнем доходу, а також ті, хто вже отримав чимало здобичі під час походів.

Однак це були здебільшого вже старші чоловіки, котрі рідко воліли перевчатися на меча зі своєї сокири чи списа, тому довгий час мечі були частіше, предметом торгівлі і ознакою статусу, аніж бойовою зброєю.

Сокирами з двома лезами вікінги і справді користувалися, однак вони були в кілька разів меншими за тих, які можна побачити у фільмах. Розмахувати зброєю, зо важить 10-15 кг не тільки важко, а й дуже малоефективно.

Основною зброєю вікінгів був спис, часом з потужним наконечником, що нагадує алебарду. До речі, вага мечів, які використовувалися тодішніми європейцями (вікінги, в тому числі), дуже рідко перевищувала 1,5 кг.

Вікінги носили рогаті шоломи

Рогаті шоломи – це один із найпопулярніших міфів про вікінгів.Насправді таких шоломів ні вікінги, ані їхні сусіди ніколи не носили, і вперше вони з’явилися аж у 19 столітті в якості елементу європейських карнавалів.