Система шкільної освіти за кордоном
Варто відправляти дитину вчитися в школу за кордон? Які особливості шкільної освіти в різних країнах?
Система шкільної освіти за кордоном передбачає три рівні підготовки: початкова, середня, старша. Називаються рівні в кожній країні по-своєму. Вікові діапазони для зарахування в школи за кордоном відрізняються. В основному прийом дітей розпочинається з 4-6 років. Підготовки, за рідкісним винятком, не потрібно.В початковій школі:
- Тільки платне навчання громадян інших країн і лише у недержавних школах (виняток — деякі країни східної Європи, наприклад, Сербія, Чехія, Ізраїль);
- Ігрова форма навчання, невеликі класи;
- Відсутність оцінок, поділу на сильних і слабких, а також вступних випробувань;
- Вивчаються дисципліни: арифметика, мова і література країни перебування, спорт, мистецтво;
- 1-3 вчителі з усіх предметів;
- Тривалість навчання — 4-7 років, залежить від системи освіти країни;
- Відсутність випускних іспитів.
В середній школі:
- Учням надається вибір предметів для вивчення;
- Обов’язкові дисципліни: математика, рідна мова і література, природничі і соціальні науки;
- Додаються як мінімум 2 іноземні мови: на вибір та англійська;
- Може бути розподіл учнів і класів за рівнем підготовки;
- В деяких країнах і школах додаються такі предмети, як теорія пізнання, застосування досліджуваних дисциплін на практиці і навіть підготовка документів до внз;
- Шкільна програма спрямована на подальше визначення учня в житті: надається можливість базової підготовки до вступу в університет;
- Тривалість навчання — від 3 до 5 років.
В старшій школі:
- Академічна спрямованість: інтенсивна підготовка до вступу у внз;
- Учні повинні визначитися зі своєю майбутньою спеціальністю та вибрати тільки ті предмети, знання яких вимагає університет;
- Мінімум обов’язкових дисциплин: мова країни перебування, іноземна мова, математика;
- Тривалість навчання: 2-3 роки;
- Якщо учень до вступу в старшу школу проходив навчання в іншій країні — проводиться тестування для перевірки знань.
Як вибрати країну і школу?
Отримати середню освіта за кордоном можна у віці 5 – 18 років. Зарахування на будь-якому етапі, крім останнього, не вимагає іспитів і підготовки. Вважається, що діти молодшого віку швидше адаптуються до різкої зміни оточення.
Вибираючи школу, варто звернути увагу на наступне:
- Мета школи. Одні інтенсивно готують дітей до вступу в престижні світові університети і вираховують свій рейтинг. Інші стурбовані виявленням та розвитком індивідуальності, таланту кожної дитини. Ваше сприйняття освіти має збігатися зі шкільною політикою, інакше ваше дитя ризикує піти не тим шляхом.
- Вартість освіти. Європейські, особливо британські приватні школи вважаються найдорожчими. Далі йдуть американські, канадські. Трохи дешевші — турецькі, бразильські, індійські, а також школи східної та південної Європи — Чехії, Сербії, Португалії, Іспанії.
- Повний або неповний пансіон. Якщо ви плануєте забирати дитину на вихідні, вартість знизиться на чверть. Зверніть увагу, в деяких країнах така система можлива, якщо один з батьків проживає в цій же країні.
- Напрямки навчання, престиж випускного сертифіката. Основою системи закордонної освіти є програма International Baccalaureate (IB). Суть IB — глобалізація і відсутність державних обмежень при вступі в університет. Диплом IB визнають більшість зарубіжних вузів і неважливо, в якій країні отримано шкільний атестат. Якщо сім’я не визначилася з місцем майбутнього проживання, але хоче гарантовано дати дітям шанс вступу в ВНЗ будь-якої країни, то варто однозначно обирати школу, яка готує до здачі іспиту за системою IB. У США і Канаді володарі IB Diploma не проходять вступні випробування при вступі у вузи. Єдина вимога — рівень оцінок з потрібних предметів.
- В країнах, де англійська не є державною, можна отримати якісну освіту цією мовою. Наприклад, школи Бразилії, Індії, Португалії, Данії, Туреччини надають таку можливість. І вартість навчання в них набагато нижче, а у деяких при отриманні громадянства — безкоштовно.
- Якщо ціна за рік навчання в англійській школі здається для вас занадто дорогою, а бажання вчити дитину в англомовній країні велике, розгляньте школи Шотландії та Ірландії. Англійська (як і весь рівень освіти) там поступається лондонським і манчестерським закладам тільки в питанні ціни за навчання.
Переваги шкіл за кордоном
Комунікації, нові друзі, система відносин між учнями і вчителями, вступ у провідні університети — поняття розмиті і нічого не гарантують. Твердження, що українській дитині буде комфортніше в іноземній школі — неоднозначне. Але є конкретні переваги:
- Дитина гарантовано вчить дві-три іноземні мови і розмовляє ними;
- Спорт — важлива складова освіти. Сколіоз, короткозорість, нервові зриви учням не загрожують;
- Розвинена система професійної орієнтації. Старша школа спрямована на підготовку до вступу у вуз, тому вже на етапі першого року навчання потрібно знати свої подальші перспективи;
- Кількість учнів на одного викладача — не більше 10, що гарантує увагу до кожної дитини;
- Поступове вливання в програму дітей, які не говорять мовою країни перебування. Спочатку з дитиною займаються тільки мовою, а через кілька місяців додають звичайні заняття (математика, історія, мистецтво).
Тим, хто зважився – етапи та конкретні кроки
- Крок 1. Складіть список шкіл, які відповідають вашим цілям і вимогам.
- Крок 2. Знайдіть в Україні фірму, яка займається організацією поїздок з метою навчання, має зв’язки з вибраними вами школами.
- Крок 3. Якщо ви вирішили діяти самостійно, вам потрібно відправити докладний лист на електронну адресу школи. У цьому листі вкажіть вік дитини, рівень володіння мовою, контакти. Чи плануєте пансіон або денне відвідування. На сайті школи, як правило, є базова інформація.
- Крок 4. Вирішіть, чи потрібен вашій дитині «пробний виїзд». Ви можете відправити його на літні мовні курси з проживанням. По поверненню стане ясно, чи підходить дитині школа і країна.
- Крок 5. Зберіть необхідний пакет документів для виїзду на співбесіду (якщо це передбачено окремо). Для консультації зверніться в візовий центр обраної країни. Обов’язкові документи: свідоцтво про народження, закордонний паспорт, дозвіл від обох батьків, запрошення від школи на бланку.
- Крок 6. Після співбесіди оплатіть початковий внесок та інші необхідні витрати (список і терміни оплати вам дадуть в школі)
- Крок 7. Зберіть пакет документов для виїзду (знадобиться віза іншого рівня)
- Крок 8. Заздалегідь привезіть дитину в школу, якщо планується пансіон. Дайте один-два тижні на адаптацію.
- Крок 9. Приготуйтеся витримати основний етап — гостру ностальгію. Якщо не зірветеся і не заберете дитину в перший же семестр — далі все піде як по маслу.
Скільки коштує навчання за кордоном?
Ціни в таблиці наведені за семестр.
Країна | Приватна денна школа | З проживанням |
Велика Британія | 3 – 5 тисяч фунтів | 7 — 10 тисяч фунтів |
США, Канада | 35 – 40 тисяч доларів | 40 – 55 тисяч доларів |
Східна і Південна Європа | 8 — 10 тисяч євро | 12 – 15 тисяч євро |
При плануванні витрат не забудьте врахувати:
- Медичне страхування;
- Депозит на рахунку дитини, недоторканна сума;
- Шкільна форма;
- Опікунські послуги (іноді оплачуються окремо);
- Авіаквитки;
- Трансфер від аеропорту та назад;
- Кишенькові гроші;
- Непередбачені витрати.
Де отримати середню освіту безкоштовно?
Українські діти мають можливість отримати безкоштовне навчання не тільки в своїй країні. Школи Сербії всі без винятку не стягують гроші за послуги. Дітей з України приймають у перший клас на загальних підставах. Єдина умова — наявність дошкільної підготовки.
Школи Ізраїлю дають можливість юним репатріантам адаптуватися до зміни обстановки і вивчити мову. Для цього організовуються класи, в яких проходить попередня підготовка. Навчання в ізраїльських школах — безкоштовна як для громадян, так і для репатріантів.
Відгуки
Іван, 13 років, Лондон: «Коли я їхав з аеропорту, я дуже боявся: нового місця, чужих людей. Як мене зустрінуть, як будуть ставитися. Але я даремно нервував. Один з викладачів пішов мені назустріч і відразу познайомив з однокласниками. Всі були дуже доброзичливі й усміхнені. У перший вечір ми багато розмовляли і відразу подружилися. Навчання дається мені легко, тому що немає авралів. Немає величезного обсягу домашніх завдань, за якими нидієш весь вечір. Замість них — спорт, хобі. Нас вивозять на екскурсії, проводяться змагання з футболу, волейболу, регбі. Уроки проходять в незвичайній формі — ми спілкуємося в викладачами, працюємо в цих лабораторіях. Вчителі дуже уважні, будуть пояснювати, доки не засвоїш».
Ганна, 15 років, Манчестер: «Я дуже вдячна своїм батькам за те, що вони наполягли на відправку мене в іноземну школу. Перший час я соромилася, обстановка була незнайомою. Але і вчителі, і однокласники ставилися до мене дуже добре, я швидко освоїлася. Зараз перебуваю в шкільній команді з настільного тенісу та для мене розробили індивідуальну програму тренувань! Я націлена на вивчення природничих наук, і після моєї заяви про це до мене почали ставитися зовсім по — іншому. Більш серйозно. Мене викликав директор і детально обговорив подальші перспективи. Потім розробили академічну програму, її зараз і проходжу».
Олександр, 18 років, Кардіфф (Уельс): «Тут все передбачено. І величезний вибір видів спорту зі своїми тренерами і психологами. Кожен добре знає свою роботу і робить шкільне життя легким і позитивним. Колектив дружній і кожен знаходить собі місце, захоплення до душі. По вихідних ми їздимо на екскурсії і на спортивні змагання».
Олена Сергіївна, 36 років, Київ: «Мені дуже важко далося рішення відправити дитину за кордон. Я боялася, що він не впорається з труднощами. Він трохи сором’язливий хлопчик, але чоловік переконав мене спробувати, хоча б на 1 семестр. Після повернення на канікули ми не впізнали свою дитину. Він зміцнів фізично, змужнів, став самостійним і почав міркувати по-дорослому. Він більше не вихваляється пройденими рівнями в іграх – тепер його гордість – це знання і прочитані книги».