Категорії
Освіта за кордоном

Шкільна освіта в Іспанії: приватні і державні школи

Шкільна освіта в Іспанії

Іспанія довгий час залишається однією з найпопулярніших країн для іміграції. Приємний клімат, багата історія, неймовірна архітектура, і чарівний темперамент місцевих жителів. Однак, вирушаючи на проживання до іншої країни, важливо знати деякі особливості проживання та освіти цього регіону. Особливо це стосується шкільного навчання.

Загальна система навчання в школах

В першу чергу, важливо пам’ятати, що середня освіта в Іспанії є обов’язковою для всіх підлітків. Якщо дитячі садки не є обов’язковими, а два роки у «вищій школі» (туди можна піти після закінчення середньої школи) є необхідною умовою тільки для вступників до університетів, то отримати неповну середню освіту – це вимога до всіх дітей, як місцевих, так і приїжджих. https://clout.com.ua/

Власне, шкільна освіта в Іспанії поділяється на дві частини – початкова й середня. Вони об’єднуються загальним терміном «базова шкільна освіта». До першого класу початкової школи діти вступають у 6 років і навчаються там 6 класів – до 11 років. Після цього на них чекає ще 4 роки навчання в середній школі. У 16 років школярі закінчують середню школу і можуть обирати: вчитися ще два класи (тут їх називають курсами, як і в університетах) вищої школи (бачилерато), щоб потім вступити до універу або йти працювати. Щоправда, для швидшої робітничої кар’єри вам краще закінчити кілька курсів професійного училища (технікуму).

Навчання дітей в Іспанії ведеться з різними підходами в різні періоди середньої освіти. Таким чином, у першій частині (до 11 років) клас учнів ведеться лише одним фахівцем. Цей універсальний вчитель проводить уроки іспанської мови і літератури, математики, природознавства та музики. Також з 8 років у школах Іспанії починають вивчати іноземні мови (англійська, французька, німецька). Друга частина навчання (до 15 років) ведеться вже різними вчителями, кожен з яких спеціалізується на своєму предметі. Останній рік обов’язкової середньої освіти в іспанських школах передбачає вибір школярами спеціалізації. Всього їх три: мистецька, гуманітарна і природничо-наукова. Ця спеціалізація є підготовкою до вступу до університету і буде поглиблюватися вже в останні два роки в бачилерато.

Ось ще кілька важливих відмінностей шкіл Іспанії:

  • Навчальний рік тут розділений не на чверті, а на триместри.
  • В кінці кожного триместру школярі здають іспити (залишити на другий рік тут можуть лише в разі провалу більше 2 предметів).
  • За партами учні сидять по одному.
  • Обов’язкова умова для уроку музики – наявність флейти.
  • Всі уроки мають тривалість 55 хвилин.
  • Система оцінювання – десятибальна.
  • У школах є предмет «релігія», який за бажанням учня і батьків може бути замінений на «вільне відвідування» (вивчення іншого предмету в цей час).

Види шкіл та їхні особливості

Всі школи Іспанії поділяються на три типи: державні, напівприватні і приватні. https://clout.com.ua/

  1. Державні школи пристотосовані, насамперед, для іспанців і їх дітей. Потрапити сюди іноземцеві непросто, але можна – достатньо мати на руках вид на проживання або просто попросити розподілу в державну школу (про це – нижче). Навчання в таких школах повністю безкоштовне, окремо сплачується тільки за комплект підручників та позашкільні заходи. Втім, школи готові йти назустріч і пропонують безкоштовну оренду підручників для малозабезпечених сімей. Всі державні школи дуже схожі і мають однаковий (хороший) рівень освіти.
  2. Напівприватні школи поєднують у собі риси державних і приватних навчальних закладів. Так, вони спонсоруються державою, але не повністю. Частково також такі школи підтримують благодійні комітети і церква. Внаслідок чого в таких школах предмет «релігія» є обов’язковим. Освіта тут платна, але вартість навчання може бути набагато нижчою, ніж у приватних школах. До напівприватних шкіл Іспанії охочіше беруть іноземців.
  3. Третій тип – приватні навчальні заклади. Вони відрізняються більш високим рівнем освіти і дисципліни, але і вартість навчання тут дуже висока. Приватні школи діють майже виключно для іноземців. До приватних також відносять й іноземні школи, кампуси і пансіони (в Іспанії таких чимало, особливо популярними вважаються англійські школи). Традиційно, саме приватні школи стають кращими школами Іспанії. Так, багато років найкращою школою різних рейтингів стає Colegio Lauaxeta в Біскаї. Стабільно гарні відгуки отримує іноземна, англомовна школа Caxton College у Валенсії. І дійсно незвичайною є школа Монтессорі в Жироні (неподалік від Барселони). Тут практикують особистий підхід до кожного учня, розвиток вроджених талантів і практичних навичок, власну унікальну методику навчання.

Вимоги до вступників до школи

Піти до приватної школи в Іспанії не важко – головне, щоб у вас було достатньо грошей. Найчастіше, під час вступу на перший курс початкової освіти в приватній школі з вас не спитають жодних документів, окрім посвідчення особистості дитини. У закордонних школах можуть вас попросити пройти мовний тест або підготовчий курс (втім, те ж саме стосується і іспаномовних установ). https://clout.com.ua/

А ось для вступу до державної чи напівприватної школи доведеться подбати про документи. В першу чергу, потрібно буде звернутися до управління освіти за місцем проживання в Іспанії (бажано за кілька місяців до початку навчання). Туди необхідно буде подати прописку майбутнього школяра, паспорт і копію паспорта (з фотографією). Після цього в управлінні слід заповнити документ про вступ до школи, де потрібно буде вказати один або кілька освітніх закладів за місцем проживання (так що заздалегідь ознайомтесь із кожним з них). І фінальним етапом буде отримання електронного листа від управління освіти про розподіл дитини в школу. Роздруковану версію цього листа треба віднести до школи разом з фотографіями і документами дитини. Також одноразово потрібно сплатити внесок (від 5 до 10 євро). Іноді в державних школах можуть вимагати виписки оцінок з минулої школи (якщо вона не іспанська – з завіреним перекладом), але це не офіційна умова.

Серед інших вимог:

  • Хоча б базове володіння іспанською (для іспаномовної школи) або іноземної мови (для інших). Це не контролюється у вигляді тестів, але сильно спростить процес навчання для дитини.
  • Навіть для державних шкіл – мінімальне фінансове забезпечення (підручники та різноманітні заходи).

Вартість навчання

Безкоштовно навчатися можна виключно в школах державного фінансування ( куди потрапити іноземцеві важче, ніж приватні установи). Однак і там доведеться відкласти до 300 євро на рік на різні непередбачені фінансуванням речі (підручники, позакласна діяльність). https://clout.com.ua/

У напівприватних школах офіційно освіта також безкоштовна. Але тут існує «волонтерський» (а насправді обов’язковий) щомісячний внесок. Його сума складає від 100 до 300 євро, але вже не за рік, а за місяць. Крім того, інші витрати сплачуються окремо, як і в державних школах, тільки тут вони зазвичай трохи дорожчі.

Приватні школи передбачають повністю платне навчання, не рахуючи вже згаданих позакласних витрат. Вартість навчання в стандартних англомовних або іспано-німецьких приватних школах складає 500 – 700 євро/місяць. До того ж ця сума не включає проживання, харчування та інших заходів. За умови проживання дитини на території кампуса школи загальна вартість навчання може сягати 1500 євро на місяць.

Переваги і складності навчання в школах Іспанії

Плюсами навчання в іспанській середній школі є:

  • Можливість продовжити навчання в університеті або коледжі в Іспанії. Вартість навчання там значно нижча середньоєвропейської.
  • Вартість навчання навіть у напівприватних школах Іспанії також досить низька, не забуваймо і про повністю безкоштовні державні установи.
  • Чудова практика іспанської та англійської/німецької або французької (в залежності від обраної другої мови).
  • Вимоги до учнів доволі помірні.

Можливі недоліки такі:

  • Невисокий рівень дисципліни в державних і напівприватних школах.
  • Порівняно невисока загальна якість освіти у школах тих же типів.
  • Висока вартість навчання в приватних школах.
  • Багато непередбачених фінансвих витрат у державних школах.