Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта у Фінляндії: початкова та середня школа

Шкільна освіта у Фінляндії

Характер фінів має свої особливості. Суворі мешканці півночі постійно розплановують своє життя. Ця особливість впливає і на дитяче навчання. Чому вчать дітей? Складати план на життя, поступово переходячи від простого до складного. Школа у Фінляндії – стимулює до саморозвитку, загартування характеру, чіткого розуміння власних можливостей. https://clout.com.ua/

Міжнародні тести PISA показали, що школярі з Фінляндії мають кращу підготовку ніж інші. А підсумки іншого аналітичного дослідження від журналу Newsweek визнало середню освіту в Фінляндії найкращою у світі. Такого успіху фіни досягли завдяки розробленим принципам шкільної освіти.

Як вчаться діти?

Шкільний рік починається 8-16 серпня (точної дати немає). Триває він до кінця травня. Уроки відбуваються вдень, п’ятиденний навчальний тиждень зі скороченою п’ятницею. Передбачені канікули: восени 3-4 доби і взимку: 14 днів. Навесні починається пора лижного відпочинку (фінські дітлахи разом з батьками катаються на лижах). Продовжують вони відпочивати трохи пізніше – вже на великодні свята.

Система оцінювання десятибальна. Дітям починають ставити бали з 4 класу. Щоденників у учнів немає.

Існують електронні шкільні щоденники в національній системі Wilma. Кожен з батьків має особистий код і завжди може подивитися на успіхи своєї дитини. Раз на місяць шкільний куратор надсилає батькам листок, де фіксуються всі досягнення учня.

Періоди навчання

  1. Молодша школа(alakoulu): 1-6 класи. Малюки навчаються в одному кабінеті з постійним педагогом. Найменші (1-2 клас) вивчають читання, фінську мову, математику, працю, малювання, музику і фізкультуру. Вивчають і релігію (за віросповіданням), якщо батьки атеїсти – малюк освоює “життєрозуміння”. У початковій школі в Фінляндії на одному занятті можуть викладати кілька дисциплін одночасно.

Трохи пізніше (3-6 класи) діти беруться за освоєння англійської мови. На четвертий рік навчання обирають ще одну іноземну мову. В цей же час додаються нові предмети: комп’ютер, хоровий спів і робота з деревом.

Велику увагу приділяють творчому розвитку. Учні вивчають різні музичні інструменти.

На п’ятому році навчання до дисциплін додається історія, хімія, фізика та географія. Уроки фізкультури відбуваються 1-3 рази щотижня.

  1. Старша школа(yläkoulu): 7-9 класи. Зі старшокласниками працюють педагоги-предметники. В ці роки до основних дисциплін додаються і паралельні предмети на свій вибір. У 9 класі школярі знайомляться з трудовою діяльністю. Вони обирають будь-яку спеціальність, щоб із задоволенням вивчати професію. https://clout.com.ua/
  2. Додатковий рівень: 10 клас. Він дає можливість підвищити свої результати (за поганих показників успішності).
  3. Коледж/ліцей (lukio): 11-12 класи. Після закінчення 10 класу школярі продовжують навчання в ліцеї, або переходять в професійний коледж. Після закінчення навчання та здачі всіх екзаменів випускники в урочистій атмосфері отримують білі кашкети. Відтепер вони абітурієнти і можуть вступити до будь-якого університету країни.

Яку школу обрати?

В північній країні близько 3000 середніх навчальних закладів. Сказати, яка краща, та де престижніше навчатися – неможливо. Фіни дотримуються рівності, хоча одну таки можна виділити:

  • Фінську старшу школу Matinkylän koulu (р. Еспоо). У ній працюють 42 педагоги і навчається 400 учнів. Всього класів – 19. У штат співробітників входить соціальний працівник, куратор, психолог, вчитель-консультант, медсестра і стоматолог. Шкільний бюджет 1,5 млн. євро в рік.

Які переваги навчання у Фінляндії?

Фіни не дарма є фаворитами в сфері освіти. У їхній системі навчання можна виділити ряд важливих принципів: https://clout.com.ua/

  1. Спільність шкіл. Тут немає елітних або «посередніх» шкіл. Школи у Фінляндії всі рівнозначні, мають однакове оснащення, фінансування і можливості. Практично всі є державними освітніми закладами. Однак існують і приватні школи, які мають право отримувати плату за навчання. Освіта там проходить за спеціальними педагогічними системами: Мортана, Френе, Вальдорфскій, Шайтнера і Монтессорі. Школи у Фінляндії мають чудову архітектуру. Меблі підбираються «беззвучні» – усі ніжки підбито м’якими наліпками. Приміщення у молодших школах вистелені м’якими килимами.
  2. Кожен предмет важливий. Фіни практикують поглиблене вивчення дисциплін поступовим цікавим способом для дитини. Спеціалізовані класи можуть створювати для обдарованих дітей у різноманітних сферах. Школярів не викликають до дошки. Уроки проходять у невимушеній атмосфері. Педагог зі своїм помічником просто коригує роботу дітей. Мінімальними є і домашні завдання.
  3. Індивідуальність. Для кожного малюка складається індивідуальний план розвитку. Це стосується підбору підручників, обсягу матеріалу, домашніх завдань і способу викладання.
  4. Підтримка. У нас це сфера роботи приватних педагогів. У фінів репетиторство розвинене дуже слабо – це привілей школи. Вчителі залишаються з дитиною для позакласних занять.
  5. Корекція. Якщо малюк виявляє серйозні проблеми у навчанні і асоціальність в поведінці – він додатково навчається в корекційних класах.
  6. Продуктивність. Шкільна освіта у Фінляндії орієнтована на практичність. Учні отримують необхідні для життя навички. Фінські діти можуть не знати як відбувається виплавка металів, але зате вони прекрасно розбираються в податковій, банківській системі, розподілі доходів, можуть пораховувати вартість товару для бізнесу та інше.
  7. Довіра. У шкіл немає звичних для нас хаотичних перевірок. Програма освіти єдина і вона має рекомендаційний характер. Кожен учитель обирає власний спосіб викладання. Дітям дозволено займатися своїми справами на уроках. Важливо не відволікати інших. https://clout.com.ua/
  8. Довільність. Ніхто не примушує до навчання. Вчителі лише намагаються збудити інтерес до предмету. В іншому випадку дитину просто переорієнтують на більш цікаву для неї тематику. Виявленням індивідуальних особливостей учнів займається шкільний спеціаліст (працює в штаті школи). Має назву «вчитель майбутнього».
  9. Незалежність. За переконанням фінських вчителів, дитина має вчитися самостійності. Нові теми не пояснюються докладно – все є в підручниках. Тому розвивають вміння самостійно шукати інформацію за допомогою потрібних ресурсів (інтернет, довідники).
  10. Рівність батьків. Педагоги не володіють інформацією про соціальне становище батьків своїх підопічних. Заборонене будь-яке анкетування і питання про доходи батьків чи сім’ї загалом.
  11. Рівноправність дітей. У фінів немає поганих або хороших учнів. Будь-яке порівняння заборонено. Всі діти вважаються обдарованими і кращими. В загальному колективі можуть навчатися діти з інвалідністю. Форма одягу у школярів вільна. У класах діти сидять на одномісних партах, або можуть вільно розташуватися на підлозі, диванчиках, кріслах.
  12. Серед більш ніж 120000 фінських вчителів ви не знайдете слабко підготовленого вчителя, всі вони мають щонайменше ступінь магістра наук або й професорське звання.

Як влаштувати дитину у фінську школу?

Треба просто жити в цій країні. Шкільна освіта у Фінляндії обов’язкова для всіх. Це стосується не тільки фінських дітей, але й дітей іноземців, які проживають у Фінляндії. В школу малюки йдуть з семирічного віку.

Чи потрібне знання фінської мови?

Школи приймають дітей з будь-яким рівнем знання мови (незалежно від віку). Якщо дитина зовсім не знає фінської, її навчають спочатку в мовних класах, де кожен день вивчається мова. Потім дітей поступово «змішують» з іншими учнями (спочатку на таких заняттях як фізкультура, малювання і праця). Для того, щоб гарно вивчити фінську мову зазвичай дитині достатньо всього 1 року.

Яка вартість шкільного навчання?

Середня освіта безкоштовна для всіх. Школяр отримує і безкоштовні гарячі обіди, можливість відвідувати виставки, музеї, позакласні заняття. У розпорядженні учнів безкоштовний транспорт, який забирає малюка і повертає його назад додому (за умови, що школа знаходиться далі ніж 2 км від дому). Безкоштовні підручники. Будь-які побори з батьків суворо заборонено. Це не повністю стосується приватних шкіл, там умови обговорюються з батьками завчасно.

Відгуки про навчання

Валентина (Гельсінкі). «Ми приїхали в Фінляндію, коли моїй дитині було 6 років. Спочатку мій хлопчик відвідував підготовчу групу при дитячому садку. Зараз навчається в експериментальному класі. У них діти розподілені по групах. За перший рік навчання його навчили рахувати і читати. Він вже вільно володіє фінською. Що мені подобається в школах – там немає стресу для дітей. Їх не примушують вчитися. Зате розвивають логічне мислення і самостійність».

Тетяна (Іматра). «Ось ця самостійність мені і не подобається. Ніхто не стежить, як одягнена дитина, чи знає розклад уроків на завтра. Ніхто не поведе на додаткове заняття. Хоча, може я просто ще не перейшла на рівень мислення фінів. Ми лише рік як приїхали. До речі, була трохи здивована, коли дізналася, що дитині дали безкоштовний проїзд до школи».

Марина (Порвоо). «Моя донька вже закінчила 9 класів і зараз їде вчитися до гімназії. В цілому я дуже задоволена фінськими поглядами на навчання. Подобається, що дитина вміє самостійно мислити, говорити все, що думає. Якщо в наших школах вчителі спрямовують думки підопічних, то тут навпаки, заохочується можливість бути не таким, як усі».