Цікаві факти про левів
Три тисячі років тому леви жили на території України в північному причорномор’ї. А дві тисячі років тому понад мільйон левів жив на теренах, що охоплювали Грецію, Сирію, Ізраїль, Ірак та Іран. Сьогодні ж на Землі всього тридцять дві тисячі левів.
Леви – другий за величиною вид родини котя́чих після тигрів. Самці добре впізнавані за гривою, мають вагу від ста п’ятдесяти до двохсот п’ятдесяти кілограмів; натомість самиці важать від ста двадцяти до ста п’ятдесяти кг.
Цікаво, що за гривою можна визначати вік лева. Що темніша у самця лева грива, то він старший. Самиці левів воліють спаровуватися з самцями, які мають пишніші і темніші гриви. Грива самця лева починає рости приблизно у віці 18 місяців і буде продовжувати рости, поки леву не виповниться 5 років.
На відміну від більшості інших котячих, леви чудово плавають.
Існують свідчення, що дорослий і сильний лев може дотягнутися лапою до висоти понад одинадцять метрів.
Леви з’їдають понад вісім кілограмів м’яса на день. Це, для порівняння, відповідник семидесяти котлет.
Лев – єдиний представник сімейства котячих, який має хвіст, що закінчується волохатим пучком. Такий хвіст не просто гарно виглядає, а й допомагає передавати повідомлення, наприклад “підійди”. Вперше пучок з’являється, коли леву близько шести місяців.
Лише 1 з 8 левів-самців доживає до зрілого віку. Більшість левів гине незабаром після того, як у віці двох років їх виганяють з прайду (це так називається сімейна група левів).
Хоча лев відомий як “цар джунглів”, леви не живуть у джунглях. Вони живуть лише на луках і рівнинах.
Леви можуть бігти до 80 кілометрів на годину, але лише по прямій і лише протягом декількох секунд. Саме тому леви наближаються до своєї жертви якомога ближче, перш ніж розпочати погоню.
Леви-самці – єдині серед підродини великих кішок, які зовні яскраво відрізняються від самиць.
Ревіння лева – найгучніше серед усіх великих кішок, і його можна почути за вісім км. Ревіння тигра чути приблизно за три км. З великих котячих ревіти можуть лише тигр, лев, леопард та ягуар. У лева з’являється здатність ревіти у віці двох років.
Леви бачать у темряві в шість разів краще, ніж людина. Вночі світловідбивне покриття в очах левів допомагає їм вловлювати місячне світло. Крім того, у них під очима є білий пучок хутра, який допомагає відбивати ще більше світла.
Укус лева в 30 разів сильніший за укус домашньої кішки. Леви насправді мають найслабший укус серед усіх великих котів – 270 кг на квадратний дюйм. Ягуар має найсильнішу силу укусу серед усіх великих котів – 900 кг на квадратний дюйм. Тварина з найсильнішим укусом на землі – це нільський крокодил – його щелепи тиснуть з силою 2200 кг на квадратний дюйм.
Леви часто використовуються як символи в літературних творах, зокрема це Лякливий Лев у «Дивовижному чарівнику країни Оз» чи Аслан в «Хроніках Нарнії». Лев також використаний як символ факультету Гріфіндор із серії про Гаррі Поттера.
Найнебезпечнішою наземною твариною в Африці є не лев, а бегемот. Бегемоти вбивають близько п’ятиста людей на рік; леви ж вбивають приблизно сотню. Однак найсмертоносніша тварина на планеті насправді набагато менша за попередніх двох – це комар, який спричиняє 725 000 смертей на рік переносячи небезпечні захворювання.
Найбільше левів в Африці має Танзанія – це велика країна на південному сході африки.
Білі леви – це ті ж африканські леви, але вони мають мутації схожі на ті, що викликають альбінізм. Африканці дуже люблять білих левів і вважають їх посланцями від Бога, що приносять мир і процвітання.
Азійські леви, двоюрідні родичі африканських левів, колись жили від Індії аж до Європи. Сьогодні їх залишилося менше семисот особин. Єдине місце, де вони живуть у дикій природі, – це національний парк Гір в Індії. Азійські леви схожі на африканських. Колір коливається від червонувато-коричневого до сірого. Їхній розмір відповідає розміру центральноафриканських левів.
У дикій природі самці левів живуть 12–16 років. Левиці живуть приблизно 15–18. У неволі ж леви-самці можуть прожити понад 20 років.
І хоч леви не такі швидкі, як решта великих котячих. Вони полюють за допомогою колективної роботи і під час полювання вони більшою мірою покладаються на силу, ніж на швидкість. Левиці здійснюють близько 90% полювань прайду, самці ж одні з перших приєднуються до ласування спійманою здобиччю. Леви полюють переважно вночі і їхні полювання успішні приблизно в 50% випадків.
Прайд левів зазвичай описують як матріархальну сім’ю, зі спільною опікою за молоддю. Більшість левиць у прайді пов’язані родинними зв’язками і залишаються в прайді на все життя. Лише два-три леви в межах прайду можуть бути самцями, вони зазвичай або брати, або добре ладнають між собою.
Домінуючий самець у прайді має два завдання. По-перше, він повинен паруватися з усіма самками в прайді, а, по-друге, він повинен захищати прайд від загроз. Здебільшого від інших самців, які захочуть захопити прайд. Леви-самці зазвичай можуть утримувати контроль над прайдом протягом чотирьох років.
Серед усіх великих котячих леви дрімають найбільше, сон може тривати до 22 годин на добу.
Територія контрольована прайдом може сягати десятків тисяч гектарів. Леви живуть у прайдах з кількістю особин від 2 до 40, а середній прайд складається з 13 тварин.
Левиці нерідко повертаються з живими невеликими тваринами, на кшталт антилоп, щоб дитинчата могли практикувати свої мисливські навички.
Леви бувають багатьох різних кольорів, у тому числі коричневого, жовто-коричневого, жовтого, білого і навіть рудого.
Леви – національна тварина багатьох країн, наприклад, таких як Албанія, Бельгія, Болгарія, Англія, Ефіопія, Люксембург, Нідерланди та Сінгапур.
Зіниця лева втричі більша за людську. Але леву важко рухати очима вбік, тому він рухається всією головою, коли йому потрібно подивитися в інший бік.
Якщо левиця спаровується з леопардом-самцем, їхнє потомство називається леопон. Голова леопона схожа на голову лева, тоді як тіло більше нагадує леопарда. Леопон частіше трапляються в неволі, ніж у дикій природі.
Гібрид між самцем ягуара і самкою лева називається Яглев. Якщо левиця розмножується з самцем тигра, отриманим гібридом є Тигролев. А Лігр – це потомство самця лева і тигриці. Лігр — найбільша кішка у світі на сьогоднішній день: довжина тіла може сягати 5 м, а вага доходити до 400 кг. Самиці лігрів можуть давати потомство, що незвично для гібридів.
У левів неймовірно шорсткий язик, він пристосований, щоб впорядковувати жорстке хутро і відривати м’яку частину від туші здобичі. Тож із зусиллям лизнувши людину, лев може добряче здерти шкіру у тому місці.
На африканській мові суахілі “лев” звучить як “сімба”. Саме таке ім’я має головний герой популярного діснеївського мультфільму “Король Лев”.
Найдавніше зображення лева створене людиною, було намальоване в печері Шове на півдні Франції понад 30000 років тому. Це зображення печерного лева, який нині вимер. Окрім зображення лева там були намальовані носороги, коні, ведмеді, бізони і інші.
Кігті лева завдовжки три сантиметри. Цікаво, що кігті лева у стані спокою втягнуті, і за потреби вони витягаються. За допомогою кігтів леви полюють, б’ються і вилазять на дерева.