Категорії
journal

12 простих способів поліпшити процес прийняття рішень

Наше життя – це прямий результат тих рішень, які ми постійно змушені приймати протягом свого шляху, і далеко не завжди ми обираємо дійсно краще для себе.

Якщо б ми всі були здатні приймати правильні рішення, то не вели б себе ірраціонально, не брали б участь у безглуздих конфліктах, не робили б імпульсивних витрат, не вибирали б не тих супутників життя і т.д. Однак правда життя полягає в тому, що ми робимо все це, навіть не усвідомлюючи, чого насправді коштують ці життєві помилки.

На жаль, далеко не завжди достатньо просто приймати правильні рішення.

Проте ми можемо помітно поліпшити свої навички прийняття рішень та зменшити кількість не найрозумніших вчинків, які згодом ми називаємо «помилки».

1. Шукайте альтернативи

Перед тим, як прийняти рішення, варто спробувати відшукати кілька альтернативних можливостей, замість того, щоб наполегливо вибирати тільки між очевидними варіантами.

Ухвалення гарного рішення – це не завжди оцінка витрат і переваг. Ви повинні взяти на розгляд «альтернативну вартість»: що ви втрачаєте, відмовляючись від іншого варіанту. Наприклад, читання публікацій ваших друзів в інтернет може бути формою релаксу і задоволення, однак цей же час ви могли б провести з великим задоволенням, граючи в теніс з приятелем або просто прогулюючись.

2. Обміркуйте питання

Є досить серйозна різниця між питаннями: «Я ризикую своєю роботою, відправляючи резюме в інші компанії» і «Я хочу знайти кращу роботу і піти з цієї, яка більше не приносить мені задоволення». Приймаючи рішення, пов’язані з кардинальними життєвими змінами, завжди формулюйте свої питання в позитивному ключі, інакше ваше рішення буде піддане шквалу сумнівів, невпевненості в собі і жалю.

3. Збирайте всі факти

Чим сильніше ми зайняті і чим більше завантажено нашу свідомість, тим швидше ми покладаємося на наші емоції, а не на факти. Може це не так вже і важливо, що надіти на прогулянку, але коли доводиться вибирати, куди інвестувати гроші, помилки обходяться значно дорожче і залишаються в пам’яті надовго. Перш ніж прийняти таке серйозне рішення, зробіть всебічне дослідження, постарайтеся зібрати всі, навіть крихітні шматочки інформації.

4. Розслабтеся, відпочиньте і заспокойтеся

Не секрет, що фізичне стомлення, недосипання і стреси заважають концентрації і обмежують наші здібності. Це означає, що рішення, яке ми приймемо, швидше буде спробою зробити вдалий здогад.

5. Подивіться під ішим кутом

Чи знаєте ви, що завжди легко давати поради іншим, ніж самому прийняти рішення в подібній ситуації? Всебічні психологічні дослідження показали, що ми об’єктивніші та раціональніші, коли подумки дистанціюємо себе від конкретної специфічної ситуації. Якщо ви відчуваєте себе надто емоційно пов’язаним з проблемою, краще запитайте інщих, що вони думають про це.

6. Контролюйте свої емоції

Можете ви згадати хоч одне хороше рішення, які прийняли, перебуваючи в стані злості або стресу? Швидше за все, ні, але тому є причина. Коли наша свідомість заповнена негативними емоціями, ми втрачаємо здатність раціонально мислити.

7. Всьому свій час

Бувають ситуації, коли ми змушені приймати важливі рішення буквально на місці, однак у більшості випадків ніхто не дихає нам в потилицю, чекаючи, поки ми зберемося і приймемо рішення. Якщо ви відчуваєте занепокоєння або пригніченість від необхідності прийняти рішення, відкладіть його до ранку. Нехай питання дочекається моменту, поки ви не будете готові розглянути всі альтернативи і вибрати кращий варіант дій.

8. Не перестарайтеся в аналізі

Кращі практичні рішення завжди знаходяться десь посередині між інтуїтивним прийняттям і всебічним аналізом. Не мучте себе надмірно питаннями «бути чи не бути». Звичайно, розгляд своїх можливостей і їх впливу на ваше життя –  важливо, однак немає ніякої необхідності постійно себе мучити.

9. Будьте розважливі

Це ще один прийом, що дозволяє поглянути на ситуацію як можна об’єктивніше. Психологічні дослідження показали, що люди приймають точніші рішення, коли їхній вибір віддалений у часі від наслідків цих рішень. Що це означає? По-перше, не затягуйте з проблемою до останнього моменту. По-друге, в умовах тимчасового пресу, спробуйте подумати, як би ви поводилися, якби ваше рішення в даний момент не було таким важливим.

10. Шукайте моделі прийняття рішень

Якщо ви завжди будете дотримуватися певної моделі прийняття рішень, тоді можливо, ви завжди будете приходити до схожих результатів. Це стосується і помилкових суджень. Подумайте, в якій життєвій сфері вам доводиться особливо важко? У чому причина ваших проблем? Як можна змінити підходи при прийнятті рішень?

11. Намагайтеся мислити інакше

Коли відповідь здається очевидним, зупиніться і подумайте, чи є інший варіант. Дослідження показали, що заохочення людей до «розгляду іншого варіанту» скорочує помилки в судженнях і допомагає подивитися на проблему з різних точок зору.

12. Нехай все йде за течією

Правильний вибір не завжди очевидний. Іноді доводиться вибирати між меншим і більшим «злом», або стикатися з ситуацією, коли обидва рішення несуть у собі невизначений ризик. У таких випадках потрібно обрати кращий з можливих варіантів, і повірити, що Всесвіт подбає про решту.

Дотримуйтесь цих правил, щоб поліпшити процес прийняття рішень.