Категорії
journal

ЖЕК-арт – візуальне мистецтво по-пострадянськи

Мистецтво вічне (якщо, звісно ж, зважати на той факт, що воно зародилося з людською культурою, яка сама по собі налічує близько 10000 років життя). Його то намагаються класифікувати, то створити якісь канони, то знищити, то переробити. А мистецтву по цимбалах – воно чхає на всі обмеження та постає перед нами в нових чудернацьких формах, які нам було годі й очікувати. Причому часто автори й не задумуються, що вони є авторами. Ще й оригінальними новаторами.

Можливо, так і з геніями нового напрямку у візуальному мистецтві, про котрий я бажаю побазікати. Називається він ЖЕК-арт. Коротко і ясно. Але що ж воно таке?

ЖЕК-арт (від ЖЕК – житлово-експлуатаційна контора – відповідник житлово-комунальних господарств (ЖКГ) у радянські часи) – це унікальне за змістом і формою культурне явище, що зародилося на теренах загартованих п’ятирічками народів пост-радянського простору. Геніями цього виду мистецтва є сотні невідомих відважних працівників ЖКГ, що в суворі часи після розвалу СРСР плекали народне мистецтво, не шкодуючи часточок своїх душ для вкладання в майстерні витвори. І все – для дітей. Хоча естетичну насолоду пощастило отримати, звісно ж, не тільки квітам нашого життя: її мали й особи без постійного місця проживання, що знаходили на дитмайданчиках тимчасовий притулок; і юнаки з юнками, що обирали дитмайданчики за місця традиційних в пост-радянській культурі алкогольних вечорниць на свіжому повітрі; і просто допитливі перехожі. А в нашу епоху бурхливого розвитку високих технологій, що стали доступні фактично кожному пересічному українцеві, ми можемо без перешкод насолоджуватися витворами ЖЕКівського таланту в цифровому форматі.

Маститі мистецтвознавці, мабуть, довго б ламали голови, визначаючи жанр шедеврів ЖЕК-арту, наголошуючи на впливах конструктивізму, соцреалізму, соцарту, сюрреалізму, хоррору й постмодерну. Але не слухаймо цих зануд. Краще зацінимо самі.
Ну, що ще тут додати? Певен, будь-які слова будуть зайві. Тож насолоджуйтеся, переглядаючи знову і знову. А якщо самі побачите подібні креативи у вашому місті – не забудьте сфоткати. А ми вже в боргу не залишимося, поділимося шедеврами з українськими народом.

3 коментарі “ЖЕК-арт – візуальне мистецтво по-пострадянськи”

Обговорення закрито.