Категорії
Освіта за кордоном

Системи дошкільної освіти за кордоном: країни та особливості

Дошкільна освіта за кордоном

В кожній країні своя система дошкільної освіти. В чому її особливості, як потрапити в ДНЗ за кордоном і чи потрібно це?

Увага громадськості завжди була прикута до організації дієвих і ефективних дошкільних систем освіти. Це обумовлено як введенням у всіх розвинених країнах єдиних стандартів освіти, так і бажанням батьків поліпшити якість освіти для своїх дітей. Саме тому дошкільна освіта за кордоном підкреслює необхідність створення оптимальних умов для того, щоб кожна дитина могла вже з дитинства розкрити потенціал і визначити ті напрямки, в яких вона може досягти найбільших успіхів.

Головні особливості дошкільних освітніх систем світу

Дошкільна освіта в зарубіжних країнах розглядається як необхідна програма для психологічної та педагогічної підтримки індивідуалізації і позитивної соціалізації дітей. Найбільший педагогічний потенціал є в ДНЗ країн з багатою історією і традиціями. Проаналізуємо кілька країн і систем дошкільної освіти в них:
https://clout.com.ua/

  • Дуже розвинена дошкільна освітня система Японії — крім численних гуртків і секцій, спрямованих на виявлення талантів і здібностей у кожної дитини, спостерігається серйозне ставлення до стану здоров’я всіх дітей. В кожному дитячому саду є штат медпрацівників (куратор здоров’я, фармацевт, терапевт), а практично всі дитячі садки мають басейни, які можна відвідувати під час канікул.
  • У Німеччині діти можуть спокійно вступати на навчання у будь-який садочок, без довідок та аналізів. Не закривають садки й на карантин — просто попереджають батьків про спалах захворювань. Немає ніяких обмежень для дітей, які хочуть займатися один з одним, незалежно від здоров’я, можливостей і талантів. Аналогічно дошкільна освіта у Данії і практично повною мірою дошкільна освіта в Голландії.
  • У США діти з вадами фізичного або психічного розвитку знаходяться в одних групах зі звичайними дітьми. Для таких дітей виділяються фахівці-педагоги, які допомагають таким дітям справлятися з аналогічними ситуаціями, які виникають й у інших членів групи.
  • Одна з найбільш розвинених систем ДНЗ в Китаї. Особлива увага приділяється зору дітей, виробленню естетичного сприйняття, створюються чудові умови для фізіологічного і психічного розвитку. Педагоги формують основи культури і манер у дітей, допомагають їм соціалізуватися, вивчаються культурні особливості країни і її традиції. https://clout.com.ua/
  • Дошкільна освіта в Швейцарії вважається однєю з кращих в Європі, завдяки своїм традиціям, якості викладання та історії ДНЗ. Тут працювало багато послідовників Марії Монтессорі, а також Рудольф Штайнер, Йоганн Песталоцці та інші відомі педагоги. Німецькі кантони приділяють увагу загальному розвитку дітей, а франко-італійські — підготовці дитини до подальшого навчання в школах.
  • Дошкільна освіта в Швеції також акцентує увагу на загальному розвитку дітей: успіхи не оцінюються за спеціальними шкалами і рівнями. Особлива увага приділяється колективізації дітей, а також прищепленню поваги до всіх оточуючих. Всі діти багато часу проводять на свіжому повітрі, незалежно від погодних умов. Подібна дошкільна освіта і в Норвегії.
  • Дошкільна освіта в Латвії спрямована на підготовку дітей до подальшого навчання в школах — це є частиною загальної освітньої системи, тому дитину необхідно належним чином готувати (у психологічному плані і в плані загального розвитку) перед школою. Дошкільна освіта в Угорщині і ряді інших східноєвропейських країн практично нічим не відрізняється за своїми особливостям від латвійської системи.
  • Цікавою є дошкільна освіта в Індії — там немає звичних в розумінні європейця дитячих садків. Є спеціальні заклади, де можна залишити дітей на цілий день, або підготовчі школи, в яких дитина повинна обов’язково навчатися перед вступом у школу. Особлива увага приділяється підготовці дитини перед школою, а також поглиблення загальних знань.
  • Дошкільна освіта в Мексиці багато в чому схожа з європейською та американською системою — дошкільні установи доступні для всіх людей, а програма навчання в них є обов’язковою, оскільки ДНЗ є частиною загальної системи освіти держави. Увага приділяється особистісному розвитку дітей, а також їх соціалізації та прищепленні необхідних у подальшому житті комунікативних навичок. ДНЗ в Центральній і Південній Америці практично ідентичні (однак дошкільна освіта в Бразилії аналогічна мексиканській). https://clout.com.ua/

Зазначимо, що у більшості країн система дошкільної освіти схожа. Однако існують нюанси, які роблять освіту іншою (вікові межі дошкільного віку, підходи до навчання), проте основний принцип зберігається у всіх країнах — надання дітям необхідних знань і створення оптимальних умов для психічного і фізичного розвитку.

Популярні країни з дитячими садами

Яке дошкільне виховання за кордоном є найпопулярнішим? Як правило, при виборі дошкільних установ батьки керуються принципом подальшого закріплення дитини в країні і продовження її навчання в школах і вузах. Інакше кажучи, батьки вибирають систему освіти певної держави, а першим кроком є установа дошкільної освіти.

Таким чином, найбільш популярними країнами є США, Великобританія, ряд європейських країн і, при необхідності, розвинені країни Азії — Китай або Японія. Якщо батьки хочуть, щоб дитина недорого проходила навчання в європейських ДНЗ і при цьому мала можливість регулярно відпочивати на морі, їх вибором може стати дошкільна освіта в Болгарії (одна з найдешевших у Європі), або ж дошкільна освіта в Португалії.

Часто батьки роблять вибір на користь дошкільної освіти в Туреччині, оскільки навчально-виховна програма мало чим відрізняється від європейських країн. Особлива увага приділяється музиці, читанню і грамоті, діти постійно ходять в театри, кіно, а вихователі і педагоги часто проводять тематичні заняття і костюмовані заходи. У Туреччині немає загальнообов’язкових програм навчання з певних предметів. https://clout.com.ua/

В якості альтернативи попереднього варіанту, батьки часто вибирають дошкільну освіту в Ізраїлі. Система виховання дітей, що ґрунтується на визначенні границь дозволеного і створенню приємної, дружньої і теплої атмосфери, в якій проходить навчання і розвиток дитини. Основа виховання — взаємоповага і розуміння, тому в дитячих садках немає покарань.

Переваги і складності навчання дітей за кордоном

Переваг у сучасної дошкільної освіти за кордоном безліч. Серед найбільш вагомих можна виділити:

  • Адаптація дитини до іноземної культури. Згодом, якщо дитина буде продовжувати навчання в країні, не потрібно багато часу для її асиміляції.
  • Можливість легкого вступу до школи. Дитина вже чудово буде знати іноземну мову і буде повністю ознайомлена з початковою програмою навчання в зарубіжній школі.
  • Можливість ознайомитися з культурою та побутом іншої країни. Сюди ж можна віднести можливість подорожувати по країні.
  • Вартість навчання. Вона у всіх випадках менше, ніж навчання у вітчизняних ДНЗ. Так, у Швеції незаможні сім’ї можуть не платити за навчання дитини у дитячому садку, навчання в Ізраїлі коштує близько 75 шекелів на місяць (трохи більше 550 гривень), державна дошкільна освіта Греції повністю безкоштовна, а в Латвії вартість навчання складає близько 200 латів (більше 8300 грн на місяць).
  • Вік. Практично у всіх країнах світу встановлені однакові вікові рамки — діти можуть починати ходити в садок з 2.5-3 років, а випускаються з дитячих садків у віці 6-7 років.
  • Можливість безкоштовної освіти. У ряді європейських країн дошкільна освіта повністю безкоштовна (наприклад, у Франції, Норвегії, Швеції, Австрії, Болгарії діти безкоштовно навчаються у дитячих садках за власним бажанням).

Незважаючи на суттєві переваги, у зарубіжної дошкільної освіти є і свої недоліки: https://clout.com.ua/

  • Рекомендується знання іноземної мови. Це не є істотним недоліком — дитина буде вивчати мову нарівні з іншими дітьми. Однак для базових комунікативних навичок та можливості спілкування з іншими людьми рекомендується наявність хоча б початкового рівня володіння мовою.
  • У разі, якщо батьки захочуть навчати дитину не в муніципальних і державних ДНЗ, а приватних, вартість може бути високою — так, в США освіта у приватних садках може коштувати до 30 тисяч доларів на рік. Аналогічна ситуація і з іншими країнами.
  • Можливі адаптивні проблеми. У разі, якщо дитина надходить у закордонний ДНЗ в пізньому віці (6-7 років), можуть виникати комунікативні проблеми. Цей недолік легко усувається фахівцями (педагогами і психологами), які працюють в дитячих садах.

Які документи потрібні дітям для навчання за кордоном?

Як правило, в зарубіжних країнах не вимагають великого пакету документів. Ми вже відзначали, що в Німеччині для навчання в садочку взагалі не потрібно ніяких документів, а для навчання у Франції з дитини і батьків потрібні тільки найголовніші документи — прищепні сертифікати (правця та коклюшу, а також БЦЖ) і довідка з вітчизняного садочка про те, що дитина вже була на навчанні (іншими словами, соціалізована). В інших країнах можуть вимагати інші документи, однак найчастіше перелік складається з цих двох паперів.