Черепахи – одні з найбільш давніх істот, які живуть на нашій планеті. Колись люди вважали, що саме на одній з них тримається земля . Тобто вона лежить на трьох слонах , а ті, в свою чергу, стоять на велетенській черепасі.
Зараз людство вже знає, що Земля має форму кулі і прекрасно обходиться без підставки у вигляді живих істот. У цій статті ми розповімо цікаві факти про черепах, а також розповімо їхні особливості.
Черепахи населяли Землю ще понад 200 мільйонів років тому.
Цікаво , що зовні сучасні черепахи нагадують своїх предків. Стародавні черепахи були набагато більшого розміру, ніж зараз. Велетенські різновиди черепах жили на планеті ще 70 мільйонів років тому. Черепаха-архелон важила понад 2 тонни. Однак цей різновид давно вимер.
Також у предків сучасних черепах були зуби . Вони не вміли ховати голову в панцир, тому часто ставали жертвами хижаків. Тут цікавий факт про черепах полягає в тому, що у вчених немає єдиної думки, від якого предка пішов вид черепах. Не виключено, що це повністю самостійний вид, який має індивідуальну гілку розвитку.
На сьогоднішній день найбільшою черепахою є шкіряста. Її маса може досягати 900 кілограм. А довжина – 250 сантиметрів. Істота вміє пірнати на глибину понад 1 кілометр. Панцир без проблем витримує такий тиск води.
Шкірясті черепахи їдять отруйних медуз. В результаті м’ясо істот стає непридатним для їжі. Воно накопичує отруту і може нанести здоров’ю хижака шкоди .
Черепахи – справжні довгожителі. Деякі з різновидів живуть понад 100 років.
Черепахи в першу чергу стають жертвами людей, які використовують істот для створення аксесуарів, сувенірів, а також для приготування різних страв.
У дикій природі на черепах часто полюють інші тварини. Наприклад, ягуари. Вони вправно видобувають черепах з панцира. Для цього ягуари використовують довгі кігті і гнучкі лапи.
Також на нашій планеті живуть м’якотілі черепахи. Цей вид черепах не має панцира, тому ще більш вразливі для хижаків.
За виникнення небезпеки тварини шиплять. Цікаво, що звук схожий з шипінням змій. Така поведінка властива середземноморського виду.
Черепахи – одні з найповільніших істот. Щоправда, це має відношення тільки до переміщення по суші. У воді вони прекрасно плавають. Набагато швидше багатьох інших мешканців глибин.
У черепах прекрасна пам’ять. Вони можуть запам’ятати обличчя людини і навіть упізнати його в натовпі. Також вони добре чують. Барабанна перетинка у істот знаходиться прямо в голові.
На сьогоднішній день черепахи населяють практично всі материки. Виняток – Антарктида. Також їх можна зустріти на численних островах. Однак існує вид, здатний виживати і за низьких температур повітря. Це черепаха Бландінга. Щоправда, істота не ризикує обирати надто екстремальні умови.
Цікаво, що стать новонароджених черепах залежить від температури навколишнього середовища в період визрівання ембріонів. У цьому істоти схожі з алігаторами.
Кількість відкладених яєць залежить від розмірів самки. Що більша самка, то більше дитинчат вона може привести на світ. Після відкладання яєць мати забуває про них.
Ще один цікавий факт про черепах полягає в тому, що дорослі особини деяких видів черепах можуть не їсти протягом багатьох місяців. У черепах дуже повільний метаболізм, плюс за відсутності їжі вони впадають в своєрідну сплячку. Це може відбуватися не тільки взимку, але і в теплу пору року.
Для орієнтації в просторі морські черепахи використовують магнітне поле Землі. Це допомагає їм повертатися до місця народження.
Будова панцира тварин залежить від умов їхнього проживання. Сухопутні види мають оболонку у формі купола. У істот, які мешкають у воді, панцир більш плаский і обтічний. У морських черепах він схожий на краплю. Нерідко панцир може витримувати масу, яка в кілька сотень разів перевищує вагу самої істоти.
Незважаючи на те, що черепахи зазвичай живуть не більше 100-130 років, існують винятки. Книгою Гіннеса зафіксований рекорд, коли істота прожила 188 років. Це черепаха Туї Моліна.
Наймініатюрніша – капська черепаха. Вона важить трохи більше 200 грам. Розмір істоти не перевищує 110 міліметрів.
Найповільніша черепаха на ім’я Честер. Вона має пізнавальну смугу на панцирі. Тварина знайшли через 35 років з моменту втечі всього 686 метри від будинку.
Найсамотніша черепаха мала ім’я Джордж. Він все життя прожив на самоті в Еквадорі і так і не зустрів самку.
Найбільша кількість відкладених за один раз черепахою яєць – 200 штук. Зірчаста черепаха, яка живе в Індії і на Шрі-Ланці, багато людей вважає найкрасивішою на Землі. Чорний панцир істоти прикрашають яскраво-жовті смужки.
Деякі види черепах вміють плакати . Вони мають сльозові залози. Правда, плачуть вони не з жалю. Таким чином організм позбавляється від зайвої солі.
Самець індійської черепахи під час шлюбного періоду може змінювати відтінок шкіри. Найчастіше змінюється колір в районі носа і очей .
Навіть в результаті видалення основної частини переднього мозку у істот зберігаються умовні реакції. Організм самостійно компенсує втрату, знижуючи рівні нервової системи.
Деякі черепахи можуть обходитися без кисню протягом 10 годин.
Черепахи розрізняють інтонації. Якщо тварину хвалити і говорити слова ласкавим голосом, воно буде уважно слухати, витягнувши шию. Якщо ж її почати лаяти, черепаха відразу ховається в панцирі.
Черепахи були одними з перших космічних туристів. У 1968 році одна з істот облетіла Місяць. Незважаючи на великі навантаження, тварина вижила, залишилася активною і з прекрасним апетитом.
Вчені досі ламають списи намагаючись пояснити, яким чином черепахи опинилися на Галапагоських островах. Місцевий різновид вміє плавати, проте не переносить морської води.
Черепахи вміють запасатися водою. Щоб зберегти вологу, вони піднімають задню частину тіла. В результаті вода стікає в передню, де є своєрідне заглиблення. Далі, під час спраги істота вирівнюється і рідина переміщається до голови і ротової частини.
Чимало різновидів черепах занесені в Міжнародну Червону книгу, як зникаючі. Це пов’язано не тільки з полюванням на черепах, але і з погіршенням навколишнього середовища.
Більше за інших страждають морські істоти. Через зниження популяції черепах в багатьох країнах введено величезний штраф за полювання на них. Уряди багатьох країн впровадили програми для збільшення популяції цих прекрасних тварин.