Категорії
journal

Як подолати перегорання і зберегти мотивацію

«Робіть те, що ви любите».

Ми всі чули цю пораду і раніше. Це хороший порада, хоча не багато людей дійсно приймають її близько до серця. Але часто трапляється так, що робити улюблену справу недостатньо, щоб зберігати прогрес. Натхнення, пристрасть, мотивація – це складні речі, щоб постійно зберігати їх у собі. Здається, вони завжди вислизають від нас саме тоді, коли ми потребуємо найбільше.

Можливо, вам знайоме це почуття. Ви десь зовсім близько до того, щоб закінчити проект, досягти мета або викреслити черговий пункт з вашого списку завдань, але у вас більше немає енергії. Ви втратили інтерес. Ви спустошені. І ви не знаєте чому.

Ви перегоріли. Це добре знайоме багатьом з нас. Я хочу розділити з вами кілька способів, з допомогою яких я борюся з перегоранням.

1. Невеликі кроки.

Коли ви зосереджуєтесь на великий цілі, легко згоріти від щоденної рутинної роботи. Це схоже на рух до далекої гори. Ви можете рухатися протягом багатьох годин, але гора стає лиш більша. І від цього швидше настає втома.

Саме тому потрібно контролювати кожен невеликий крок.

Заведіть журнал або блокнот.

Визначте основні віхи на шляху до вашої мети. Якщо ви пишете книгу, можете розглядати як черговий крок кожну главу. Або, ще краще, якщо це будуть кожні 500 або 1000 слів.

Якщо віхи не очевидні, створіть їх. Наприклад, якщо ви готуєтеся для марафону, віхами будуть різні відстані. Почніть з коротких дистанцій, навіть якщо це дуже легко для вас, потім поступово збільшуйте.

Відстежуйте проходження етапів в простому, візуальному форматі. Так, щоб одного погляду було достатньо для розуміння досягнутого прогресу. Не потрібно використовувати який-небудь надмірно деталізований або всеосяжний формат. Він повинен бути таким, щоб ясно показувати, як ви просуваєтеся день за днем.

Вчіться оцінювати невеликі досягнення. Дозвольте собі почуття радості від того, що ви щось зробили.

2. Тренуйте вашу музу.

Один з найбільших міфів про натхнення – це те, що вона відвідує людей випадковим чином. В якийсь день ви натхненні і мотивовані, а на наступний день ви позбавлені енергії.

Фактично, натхнення такий же навик, як і будь-який інший. Він може вважатися ненадійним, але може бути розвинений до того рівня, що ви можете покластися на нього.

Як же навчати вашу музу? Кращий спосіб, який я виявив для себе – це занурення. Оточіть себе речами, які надихають вас і відображають ваші цілі. Хороші композитори слухають музику. Хороші письменники багато читають. Хороші продавці відвідують семінари. І так далі. Занурення навчає ваш розум працювати ефективно тими способами, яких ви потребуєте.

Ваше натхнення буде ставати частиною вашого життя і перестане зникати, коли ви потребуєте найбільше. Будьте креативні. Якими способами ви можете залучати натхнення на щоденній основі?

3. Працюйте менше.

Скоротіть кількість енергії і часу, які ви витрачаєте на роботу. Працювати менше не означає, що ви повинні отримати менше результатів.

Це означає, що ви можете:

  • Усунути непотрібні завдання.
  • Взяти стратегічний перерву.
  • Припинити одночасне виконання декількох завдань.
  • Знайти допомогу інших людей.

4. Реалістично визначайте поняття успіху.

Немає абсолютно нічого неправильного в наявності великих мрій і великих амбіцій. Але якщо у вас постійні проблеми з досягненням поставленої мети, потрібно зупинитися і проаналізувати ваші цілі. Дійсно вони досяжні? Реалістично ви визначили час виконання?

Ось хороший спосіб зробити це. Візьміть аркуш паперу і запишіть вашу найбільшу і амбітну мету. Потім запишіть, принаймні, 10 конкретних кроків, які дозволять вам досягти її. Якщо ви не можете придумати практичні, приземлені кроки, що ведуть до мети, це ознака того, що ви повинні або переглянути свої цілі або заново продумати способи, якими ви намагаєтеся досягти.

5. Спробуйте більше спати.

Напевно, ви чули це раніше. Я теж це чув, але це не заважало мені переламувати себе і втомлюватися, працюючи допізна.

6. Збавте темп

Ми часто чуємо: «Станьте швидше. Робіть гроші якомога швидше.» Це не погано, але якщо ви відчуваєте себе втомленим і переповненим справами, значить настав час сповільнитися.

Проводьте принаймні 10 хвилин в день в тихому місці, вільному від різного роду подразнень. Підберіть збірник повільної, розслаблюючої музики. Слухайте її тоді, коли ви починаєте відчувати себе виснаженим.

Безжально скоротіть список завдань. Встановіть межі. Збільшіть час виконання завдань. Тільки пам’ятайте – це не повинно бути виправданням, щоб відкладати завдання і потурати своїй схильності до зволікання.

7. Питайте в інших

Буває важко самостійно визначити свої проблеми. Ваші близькі друзі або члени сім’ї, ймовірно, визначають ознаки вашого перегорання раніше, ніж ви самі. Так що слухайте, що вони говорять. Наступного разу, коли хтось скаже вам, що ви занадто багато працюєте, ставитеся до цього серйозно.

8. Встановіть чіткі межі

Перегорання трапляється, коли ми дозволяємо роботі вийти за межі її кордонів і проникнути в кожну іншу частину нашого життя. Так що установіть чіткі межі. Бажано в письмовій формі.

Наприклад, замість висловлювання: «Я буду проводити три години щовечора з моєю родиною», зробіть більш ясне: «я не буду працювати після 8 годин. Решта часу 100% належить родині.» Чітких меж простіше дотримуватися і важче їх розширювати.

Якщо ви визначили свої кордони, озвучте їх іншим, зробіть публічними. Нехай ваша сім’я знає, що ви виділили час тільки для них. Вони будуть вважати вас відповідальним за ваші обіцянки. Це зменшить спокусу порушити кордони.

9. Коли ви працюєте, зосередьтеся

Коли ви вирішуєте, що настав час працювати, беріться за справу і усуньте всі подразники. Є щось освіжаюче в чіткій і гострій концентрації!

10. Створюйте віддушини для своїх інтересів

Якщо ви людина різноманітних інтересів (насправді хіба є інші?), ймовірно, що у вас є кілька дуже різних цілей і творчих ідей, постійно відволікають вашу увагу і думки. Ці ідеї потребують виходу. Якщо ви будете тримати їх всередині, вони почнуть руйнувати вашу концентрацію і сприяти перегоранню.

Я думаю, що це добре і здорово, якщо ви почнете кілька другорядних проектів для виходу творчої енергії. Тільки переконайтеся, що ви строго дотримуєтеся своїх пріоритетів, і ваші другорядні проекти дійсно викликають у вас ентузіазм. Якщо ці проекти стають джерелами стресу і напруги, припиніть їх реалізацію.

11. Знайте, коли зробити ривок

Це здається недоречним стосовно сказаного вище, але це ефективний прийом, якщо він застосовується правильно. Відчуття перегорання може бути ілюзією. У цьому випадку кращим вибором є відмова використовувати перегорання як виправдання, ігнорувати той факт, що ви відчуваєте себе спустошеним, і подолати це. Це походить на бігуна, у якого відкривається друге дихання.

Проте досвідчений спортсмен знає коли потрібно подолати біль і коли відступити, а вам потрібно бути дуже уважним, якщо ви хочете скористатися цією порадою. Поки ви не розвинете в собі гостре розуміння своїх можливостей, краще допустити помилку в бік обережності і відступити, коли ви починаєте відчувати, що згоріли.

12. Ніколи не приймайте поразку

Перегорання – це така ж перешкода, як і будь-що інше. Воно може стримувати вас якийсь час, але це не кінець світу, якщо ви не дозволяєте йому перемогти вас.

Якщо у вас є велика мета, не викреслюйте її, яким би спустошеним, втомленим і розбитим себе не почували. Якщо все, що я сказав до цього пункту для вас не працює, все одно тримайтеся за вашу мрію. Коли-небудь стихне шторм, і ваша мрія стане в межах досяжності, а ви будете готові до нової спроби.