Категорії
Освіта за кордоном

Стажування за кордоном після вузу: види, особливості та програми

Післявузівська стажування за кордоном

Стажування за кордоном – це відносно новий напрямок після навчальної діяльності, який став надзвичайно популярним у багатьох країнах світу. Багато європейських держав приймає до себе практикантів, які недавно закінчили вуз, що дозволяє їм займатися професійною діяльністю в рамках роботи будь-якого підприємства або організації. Для практикантів подібні стажування стають відмінним досвідом, який може допомогти у майбутньому працевлаштуванні і можливій організації авторських професійних проектів.

Що таке стажування за кордоном

Стажування за кордоном – це чудова можливість для кар’єрного росту і більш глибокого вивчення обраної професії. Серед країн, що дозволяють випускникам стажуватися в своїх межах, особливо виділяються Америка і Англія, інші країни Європи, включаючи Францію і Німеччину, Польщу, а також Канада, Японія, Китай та інші держави світу. Середня та вища освіта за кордоном

Подібні поїздки бувають як платні, так і безкоштовні. Можливість стажування за кордоном безкоштовно можна отримати за умови виграшу будь-якого конкурсу або гранту. Існують деякі програми стажування за кордоном, дозволяють взяти в них участь також без необхідності внесення оплати. Зазвичай такі умови надаються учасникам різних волонтерських соціальних програм, організаторам авторських проектів і видатним студентам. У деяких випадках учасникам стажування навіть, навпаки, виплачується зарплата, як повноцінним працівникам будь-якого підприємства. Наприклад, в Америці, однією з найпопулярніших країн для практики, існують три види стажувань:

  1. Повністю безкоштовні, без вимоги вносити оплату стажистом і без виплати йому зарплати.
  2. З попереднім внеском і оплати стажистом необхідних для проходження практики послуг.
  3. З виплатою зарплати стажисту, як повноцінного працівника.

Крім США найбільше цінується, звичайно, стажування в Канаді і стажування в Англії. На сьогодні ці три країни є найбільш популярними, куди прагне величезна кількість стажистів, які шукають роботу в різних сферах.

Стажування може класифікуватися не тільки по наявності або відсутності за неї оплати, але і за способом її пошуку:

  • Повністю самостійна організація поїздки стажистом з пошуком роботодавця, житла, договору про оплату та інших питань;
  • Оплата послуг одного з агентств, яке займається організацією, і спеціалізується на навчанні за кордоном;
  • Направлення на стажування в рамках співпраці вузів, підприємств та інших організацій з обох країн.

Організація стажувань за кордоном стала прибутковою і корисною справою. Можна знайти безліч різних програм, створених численними агентствами, і вибрати з них найбільш відповідну. Середня та вища освіта за кордоном

При цьому найбільш практичним залишається варіант напряму в рамках співробітництва. Такий досвід гарантує практично стовідсоткове працевлаштування після повернення в країну і відсутність необхідних зборів за які-небудь послуги.

Варіант самостійного пошуку роботодавця та інших основних складових стажування знаходиться десь посередині. Самостійно можна скласти досить цікаву програму, але при цьому немає ніякої гарантії, що ця програма виявиться для стажиста економічно вигідною. Втім, без допомоги сторонніх організацій цілком реально знайти безкоштовні стажування за кордоном.

Популярні професії в різних країнах світу

Серед численних зарубіжних стажувань можна виділити найбільш популярні і часто необхідні спеціальності стажистів. Наприклад, дуже популярні стажування за кордоном для викладачів в різних сферах — починаючи від вчителів молодших класів, яких часто запрошують як волонтерів у країни «третього світу», і закінчуючи екологами, які читають лекції про збереження планети. Але список професій залежить від популярності тієї чи іншої спеціальності в рамках однієї країни.

Так, наприклад, стажування в Іспанії підходить для фахівців ресторанного та готельного бізнесу. Такі «переваги» в стажерів обумовлюються високим рівнем розвитку туризму в країні. Таким чином можна характеризувати і стажування в Італії. Середня та вища освіта за кордоном

На стажування в Китаї зазвичай запрошуються фахівці у сфері освіти і будівництва, робототехніки та IT-технологій, не кажучи, звичайно, про ресторанний та готельний бізнес. Таких фахівців чекають і на стажування в Японії, адже ці дві країни славляться високим рівнем технічного розвитку, будівництва, програмування і створення різних роботів. Крім того, в Японії та Китаї можуть пройти стажування педагоги.

Стажування у Франції найчастіше відкрите для діячів мистецтва і мас-медіа: кіно і телебачення, журналістів, фахівців з реклами, політиків, економістів та бізнесменів, а також художників та архітекторів.

В рамках стажування в Німеччині до цього списку можна додати також фахівців з охорони здоров’я, які їдуть у Францію дещо рідше. Тут вся справа у високому культурному розвитку суспільства, а також у постійній появі нових соціально-значущих проектів в кіно, літератури та інших видів мистецтва, для роботи над якими постійно потрібні стажисти.

Стажування в Індії не завжди є волонтерською роботою, хоча таких варіантів для вчителів, лікарів і юристів теж дуже багато. Крім цього, туди часто їдуть історики, культурологи та сходознавці, вузька спеціалізація яких ускладнює пошук місця для стажування в європейських країнах.

Стажування за кордоном для лікарів чи юристів зазвичай відкриті і в великих країнах, таких як США, Канада і Велика Британія. Там з випускників цих сфер виховують справжніх професіоналів своєї справи і дуже часто пропонують їм залишитися на новому місці, щоб продовжити роботу. Середня та вища освіта за кордоном

Не роблячи акцент на особливостях різних країн, можна виділити основні групи спеціальностей і професійних напрямів, фахівців в яких шукають найчастіше:

  • педагогіка і робота з дітьми;
  • медицина та екологія;
  • історія та археологія;
  • всі напрямки мистецтва;
  • спорт;
  • журналістика;
  • економіка і бізнес;
  • юриспруденція і соціально значущі проекти;
  • будівництво;
  • програмування та IT технології.

Результати закордонного стажування

Цілі, з якими фахівці вирушають за кордон, можуть бути різними, а тому різняться і результати, та програми стажування за кордоном. Підсумки закордонної роботи можуть укладатися:

  1. У простому здобування досвіду, що стосується, наприклад, волонтерських поїздок у країни третього світу.
  2. У підвищенні кваліфікації для тих фахівців, які вже після закінчення вузу практикувалися в рамках своєї спеціальності.
  3. В отриманні самостійної додаткової професійної освіти в результаті довгої роботи в одній сфері або ж професійної перепідготовки.
  4. У можливості подальшого офіційного працевлаштування на обране підприємство або у велику організацію.
  5. У можливості заробітку грошей в поєднанні з подорожжю в інші країни світу. Середня та вища освіта за кордоном

Терміни практики також впливають на результати після її проходження, наприклад, просте річне стажування за кордоном не може стати основою для додаткової освіти, у той час як рік роботи на підприємстві закордоном навряд чи залишиться простою практикою без підвищення оплати і перспектив розвитку на майбутнє. В більшості своїй, оплачувані стажування за кордоном — це довгострокова робота на рік або навіть півтора.

Особливості закордонної роботи

В першу чергу перед поїздкою за кордон потрібно подбати про наявність всіх необхідних документів, список яких зазвичай входить:

  • закордонний паспорт;
  • віза в разі її необхідності;
  • обов’язкова медична страховка;
  • іноді — трудова книжка;
  • диплом або його копія з перекладом на мову тієї країни, де планується практика;
  • договір про стажування, із зазначенням строків, особливостей оплати та інших нюансів;
  • портфоліо та рекомендації при їх наявності.

Список необхідних документів може змінюватися в залежності від вимоги організації, але завжди залишаються обов’язковими паспорт, віза і медична страховка, без якої ніяка практика не може відбутися.

Крім того, потрібно заздалегідь подбати про вибір програми, частина яких пропонує виключно роботу в обраній організації, інша ж частина турбуватися ще й про культурну сторону поїздки — організації екскурсій, поїздок та інших пізнавальних та розважальних заходів. Серед найпопулярніших програм і агентств, що займаються їх розробкою, варто виділити:

  1. «Internship», що включає поїздки в США, Китай, Францію, Іспанію, Австралію, Таїланд і на Мальту; її вартість коливається від 1500 до 2500 тисяч доларів, а обіцяний місячних заробіток стажиста становить 1000 доларів
  2. «WORK AND TRAVEL», що спеціалізується на програмах у різних країнах світу; оплата програми зазвичай коливається в районі 1000 доларів, але може доходити і до 3000; місячна зарплата присутня не в усіх країнах і дуже відрізняється (більше підходить для студентів);
  3. Серія програм «Teach in», спрямований на навчання викладачів англійської мови в різних країнах світу; вартість стажування починається від 700 доларів, місячна зарплата зазвичай становить 500-600 доларів;
  4. «Projects Abroad» зазвичай стосується країн Латинської Америки і Африки; вартість стажувань за цією програмою різна — є і абсолютно безкоштовні варіанти, є платні, такі ж відмінність спостерігається і в заробітній платі стажистам.

Стажування за кордоном — це дивовижне поєднання цікавої роботи, культурної просвіти, вивчення іноземної мови, відпочинку і здобування унікальної освіти. Подібний досвід цінується в будь-якій країні і будь-якій організації, він може стати візитною карткою всього портфоліо. Потрапити на роботу в яку-небудь організацію не так вже й складно, достатньо знайти найбільш підходящу для себе програму, поспілкуватися з учасниками і відправитися в подорож. Крім того, існують різні гранти на стажування за кордоном, вигравши які можна не турбуватися про великі суми для оплати. Зараз практично всі країни надають випускникам і фахівцям можливість отримати новий міжнародний досвід, заробити численні відгуки про освіту і влаштуватися в подальшому на роботу своєї мрії в улюбленій країні.